Investitori koji kupuju kada cene padnu konačno beleže dobit u rizičnom svetu dugoročnih američkih obveznica.
Oni su tokom prošle nedelje uložili 1,8 milijardi dolara u TLT (berzanski fond koji investira u američke državne obveznice s rokom dospeća dužim od 20 godina) kompanije BlackRock Inc. - što je najviše među svih 630 ETF-ova koje prati Bloomberg, baš u trenutku kada su dugoročne državne obveznice bile pod pritiskom zbog straha od američkog smera zaduživanja.
Trenutak se pokazao kao srećna okolnost. U trgovanju u utorak, američke obveznice su zabeležile rast - prinos na tridesetogodišnje obveznice pao je ispod pet odsto - zahvaljujući optimizmu koji je posledica trgovinskih pregovora između SAD i Evropske unije, kao i najavama iz Japana da bi mogao prilagoditi prodaju duga kako bi stabilizovao svoje tržište obveznica. TLT je tog dana skočio 1,7 odsto i našao se na putu ka svom najvećem dnevnom rastu od februara.
Atlantic svoju obveznicu emituje uz kamatnu stopu od 2,875 odsto, a država je nedavno svoje petogodišnje izdanje emitovala uz kupon od tri odsto.
21.05.2025
Autor: Karlo Vajdić
To je nesvakidašnja pobeda za ETF koji je stekao reputaciju tzv. "ubice udovica" (engl. Widow Maker) - termin koji se koristi da označi izrazito rizične investicije. U skladu sa svojom zloglasnošću, TLT je privukao oko 49 milijardi dolara u proteklih pet godina, iako je u tom periodu izgubio više od 40 odsto vrednosti.
"Investitore ne plaši reputacija TLT-a kao ubice udovice", rekao je Athanasios Psarofagis, analitičar za ETF iz Bloomberg Intelligencea. "I dalje kupuju, nadajući se da će se dugoročne obveznice konačno oporaviti."
Vašu prijavu nije moguće sačuvati. Molimo vas, pokušajte ponovo.
Uspešno ste se prijavili.
Već neko vreme, investitori u obveznice traže dodatnu nadoknadu za rizik ulaganja u dugoročni dug, dok republikanski zakonodavci vode spor oko ključnog zakona o poreskim olakšicama Donalda Trumpa, koji bi dodao bilione dolara već preopterećenom budžetskom deficitu. Referentne tridesetogodišnje obveznice su prošle nedelje premašile 5,1 odsto prinosa, što je blizu najvišeg nivoa u skoro dve decenije. Ali talas kupovine TLT-a ukazuje na to da sve veći broj trgovaca veruje da su prinosi dovoljno visoki da privuku kupce i nadoknade rizik.
Dugoročne obveznice su najizloženije riziku promene kamatnih stopa, pa stoga najviše dobijaju kada troškovi zaduživanja padaju.
Geopolitička i trgovinska neizvesnost, kao i nejasna ekonomska politika Vašingtona, idealna su prilika da se evro nametne kao čuvar vrednosti, što je titula koja tradicionalno pripada dolaru, izjavila je predsednica Evropske centralne banke Christine Lagarde, upozoravajući da takvu privilegiju Evropska unija mora da zasluži mudrijom ekonomskom politikom. Međutim, ne vide samo u Briselu idealnu priliku - Peking već godinama pokušava da poveća prekograničnu upotrebu juana. Sudeći po takozvanim panda obveznicama, denomiranim u juanima, koje su tokom prošle dve godine zabeležile rekordne emisije - Kina je uspešna u svojoj misiji. O alternativnim čuvarima vrednosti i dedolarizaciji za TV Bloomberg Adria govorio je šef odeljenja za fiksne prihode u Intercapitalu, Ivan Dražetić.
„Moguće je da evro dobije takvu priliku, ali u jako dugom roku. U ovom momentu u Americi, strani investitori drže otprilike 19 hiljada milijardi dolara deonica, oko sedam hiljada milijardi dolara obveznica, oko pet hiljada milijardi dolara državnih obveznica i oko pet hiljada milijardi dolara korporativnog duga. Dobar deo toga pripada EU, odnosno evrozoni, i Japanu. Christine Lagarde je zapravo govorila o repatrijaciji jednog dela imovine investirane u SAD. Ako ste Evropljanin i kupujete američku imovinu, vi morate da konvertujete evro u dolar. Ako se ne želite izložiti valutnom riziku koji je danas prilično veliki budući da dolar depresira, morate hedžirati dolar. To je za evropske investitore postalo prilično skupo, pošto su se prinosi na kratkoročne i dugoročne obveznice praktično izjednačili“, rekao je Dražetić.
Brojke su prilično neumoljive. Američko tržište obveznica je i dalje najveće i najlikvidnije na svetu, radi se o otpilike 32 hiljade milijardi dolara imovine. U evrozoni stranci ulažu samo u četiri najveće zemlje, Nemačku, Francusku, Italiju i Španiju. Nemačka ima oko 2,7 hiljada milijardi evra duga, Francuska oko 2,8, Španija 1,5 i Italija tri, ukupno 10 hiljada milijardi evra u vidu obveznica. To je tri puta manje od SAD, naveo je Dražetić, ističući da, ako bi morao da izdvoji jednog konkurenta američkom tržištu obveznica, to bilo jedino zlato, čija je tržišna vrednost oko 22 hiljade milijardi dolara, i dalje manje od američkog tržišta obveznica, ali veće od evropskog.
"Kupci koji kupuju samo kada cene padaju, sada pokušavaju da pogode najniži nivo cene", rekao je Byron Anderson, direktor sektora za fiksni prihod u kompaniji Laffer Tengler Investments. "Dugoročne obveznice vam daju najviše koristi za uloženi novac, jer su izložene najnestabilnijem delu krive prinosa."
TLH (engl. iShares 10-20 Year Treasury Bond ETF) takođe je bio među fondovima koji su privukli najviše ulaganja tokom protekle nedelje, zajedno sa SGOV (engl. iShares 0-3 Month Treasury Bond ETF). Peter Tchir iz Academy Securitiesa je među onima koji preporučuju dugoročne obveznice, tvrdeći da je pesimizam preteran. Njegovo uverenje dodatno potkrepljuje globalni rast obveznica nakon što su japanske vlasti nagovestile promene u svom planu zaduživanja.
"Situacija nije bila toliko loša koliko se pričalo", rekao je Tchir, koji je prošle nedelje savetovao investitorima da povećaju trajanje (rok dospeća) svojih ulaganja. "Pozicioniranje je prebrzo prešlo iz previše optimističnog u previše pesimistično."
Naravno, TLT - koji je gotovo jednako volatilan kao i američke akcije - nije za neiskusne i opreznije. Na tržištu opcija, trgovci i dalje pokazuju oprez prema mogućem daljem padu dugoročnih obveznica. Cena put opcija (engl. put option) u okviru TLT-ja je viša nego za "call" opcije, što ukazuje na tražnju za zaštitom od pada.
"Verujemo da će dugoročni kraj krive prinosa nastaviti da beleži rast premije ročnosti", rekla je Lindsay Rosner, direktorka višesektorskih ulaganja u fiksni prihod u Goldman Sachs Asset Managementu. "Sve se svodi na fiskalnu politiku - koja je prava cena za pozajmljivanje državama čiji budžeti idu ovim putem."
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...
Prva bi mogla da bude jedna od najprofitabilnijih u Srbiji, koja se bavi se različitim oblastima - od zelene energije do reciklaže i uklanjanja otpada, kaže Marko Janković, predsednik Komisije za hartije od vrednosti
"Previše optimistično bi bilo da kažemo da ćemo ETF imati do kraja godine, ali hajde da kažemo u prvoj polovini sledeće godine", rekao je predsednik Komisije za hartije od vrednosti Marko Janković.
Dok cena izvorne kriptovalute ostaje težište u većini izveštaja o digitalnoj imovini, analitičari skreću pažnju na to da ovaj indikator nije jedini koji treba posmatrati.
Pritisak je naterao Visu i Mastercard da se ne predstavljaju više samo kao tradicionalne kompanije za naplatu naknada, već kao infrastruktura za sve vrste digitalnih transakcija.
Pokušaji hvatanja dna ili vrha tržišta vode do veće volatilnosti i emocionalnih odluka koje dugoročno smanjuju prinose. Istražili smo koje zamke donose svakodnevne prognoze koje susrećemo u medijima.
Unesite svoju imejl adresu na koju ćemo Vam poslati link za obnovu lozinke.
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik naloga, kliknite na "Pošalji prijavu putem e-pošte" da biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Pratite link i moći ćete da upravljate uređajima povezanim s vašim nalogom.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...