Evropske berze su drugi kvartal počele uz gubitke, a u centru pažnje su ponovo bili statistički podaci iz evrozone. Statistika je već mesecima u fokusu investitora jer iz Evropske centralne banke (ECB) već duže stižu poruke da će buduće odluke o monetarnoj politici zavisiti od prispelih podataka.
U evrozoni je u martu zabeleženo pogoršanje u proizvodnom sektoru, barem ako aktivnost merimo PMI indeksom, a slična situacija u trećem mesecu bila je i u najvećoj privredi Evrope, Nemačkoj. Proizvodni sektor evrozone je, prema ovim podacima, bio u najgorem stanju u prethodna tri meseca, a u Nemačkoj je proizvodna aktivnost pala na petomesečni minimum.
S druge strane, inflacija u Nemačkoj je u martu usporila treći mesec zaredom, što ide naruku onima koji misle da će Evropska centralna banka (ECB) početi da snižava kamatne stope u junu.
Opširnije
Inflacija u Nemačkoj dodatno usporila, ECB se sprema za junsko smanjenje kamata
Potrošačke cene su u martu međugodišnje rasle 2,3 odsto, pokazuju podaci statističke agencije.
02.04.2024
Akcije evropskih banaka zbog kamata rastu šesti kvartal zaredom
Više kamatne stope učinile su čuda za evropske bankarske deonice, koje su u najdužem nizu dobitaka od pre globalne finansijske krize 2008. godine.
02.04.2024
U Evropu se vratio dašak optimizma, potrošači očekuju sporiji rast cena
Prema podacima ECB, očekivanja potrošača o inflaciji u evrozoni su pala u februaru, čime se pojačavaju nade da će rast cena dodatno opadati u narednim mesecima.
02.04.2024
Potrošačke cene su u martu međugodišnje rasle 2,3 odsto, pokazuju podaci statističke agencije, što je manje od februarskih 2,7 odsto i od 2,4 odsto, koliko su u proseku očekivali analitičari Bloombergove ankete. Cene hrane bile su ključni faktor usporavanja inflacije.
Francuska je u petak takođe objavila izveštaj u kom se vidi da je rast cena usporio. S druge strane, rast cena je ubrzan u Italiji i Španiji, što pokazuje da su centralni bankari bili u pravu kada su rekli da put do željenih dva odsto neće biti lak.
Kako vlade evrozone polako povlače mere pomoći koje su uvedene kada su cene energije porasle, inflacija u pojedinim državama beleži skokove sa jednokratnim efektima. To je takođe slučaj u Nemačkoj, gde će promene u oporezivanju i naplati prevoza vući inflaciju naviše, rekao je za Bloomberg ekonomista Deutsche Banka Sebastian Becker.
Prema podacima Evropske centralne banke (ECB), očekivanja potrošača o inflaciji u evrozoni su pala u februaru, čime se pojačavaju nade da će rast cena dodatno opadati u narednim mesecima.
Trebalo bi da cene porastu za 3,1 odsto u narednih 12 meseci, što je pad sa 3,3 odsto, koliko su iznosile u januaru, saopštila je ECB u utorak. Ovo je najniži nivo od početka rata u Ukrajini u februaru 2022. godine. Za tri godine očekuje se rast od 2,5 odsto, što je nepromenjeno u odnosu na prethodni mesec.
Nemački indeks DAX pao je za 1,09 odsto, dok su CAC 40 i FTSE 100 zabeležili pad od 0,92 i 0,22 procenta.