Investitori u Evropi su sa pažnjom očekivali izveštaj o inflaciji u Sjedinjenim Američkim Državama, taj izveštaj je potopio kako američke, tako i evropske berze.
Naime, inflacija je neprijatno iznenadila analitičare i na mesečnom i na godišnjem nivou, a i bazna inflacija je bila iznad očekivanja analitičara koje je anketirao Bloomberg.
Zbog ovoga tržišta očekuju da će Federalne rezerve smanjiti kamatne stope tek u junu, a majsko sniženje se očekuje sa verovatnoćom od jedan prema tri, ako posmatramo svop ugovore.
Opširnije
Inflacija u Švajcarskoj 1,3 odsto u januaru
Usporio je i takozvani osnovni indeks, koji eliminiše volatilne elemente poput energije i hrane, na 1,2 odsto
13.02.2024
Inflacija u SAD iznad očekivanja, pad kamata najranije u junu
Šanse za smanjenje u martu gotovo da nema, ako posmatramo kretanja na tržištu svop ugovora, a šanse da Fed reaguje u maju su jedan prema tri.
13.02.2024
Pored toga, organizacija OPEC je u svom mesečnom izveštaju snizila projekciju rasta svetskog BDP-a u 2024. za 10 baznih poena na 2,7 odsto.
Dan nije počeo sa ovolikim gubicima na evropskim berzama, a podaci su bili mešoviti. Inflacija u Švajcarskoj je u januaru iznosila 1,3 odsto, a nezaposlenost je u Velikoj Britaniji u poslednjem kvartalu pala na 3,8 odsto.
Prema podacima Centra za evropska ekonomska istraživanja (ZEW), ekonomsko raspoloženje u Nemačkoj je u februaru popravljeno u odnosu na prvi mesec godine.
Među akcijama sa najgorim učinkom nalazile su se kompanije iz medijskog i tehnološkog sektora, dok su energetske kompanije imale nešto bolji dan.
Međutim, i bolje raspoloženje u Nemačkoj je došlo kao rezultat očekivanja da bi Evropska centralna banka (ECB) mogla da počne da smanjuje kamatne stope, ali je sada i to uverenje poljuljano, iako odluka Feda svakako neće zavisiti samo od jednog izveštaja.
Britanski FTSE 100 nazadovao je za 0,81 odsto, dok su nemački DAX i francuski CAC 40 izgubili po 0,92 i 0,84 odsto svoje vrednosti.