Posle ostavke italijanskog premijera Marija Draghija, akcije u Italiji zabeležile su ubedljivo najveći pad u Evropi, navodeći na to da su investitori zabrinuti za političku stabilnost u zemlji.
Indeks FTSE MIB pao je čak 2,9 odsto u 10.24 po lokalnom vremenu. Gubici na italijanskom indeksu bili su znatno veći od gubitaka na indeksu Stoxx Europe 600, na kom se nalazi 600 kompanija sa celog kontinenta. Stoxx Europe 600 izgubio je 0,3 odsto na početku trgovinskog dana.
Opširnije
Pala italijanska vlada, Draghi podneo ostavku
Italijanski premijer Mario Draghi rekao je u parlamentu u četvrtak da će podneti ostavku pošto nije uspeo da sastavi novu vladu.
21.07.2022
Italijanska kriza mogla bi ubrzati ECB
Objava novog instrumenta očekuje se u četvrtak.
18.07.2022
Vodeći gubitnici indeksa FTSE MIB bile su italijanske banke. Investitori su zabrinuti kako će povećane kamatne stope u evrozoni uticati na finansijski sektor u Italiji, jednoj od najzaduženijih zemalja u bloku.
Unicredit je pao osam odsto, Intesa Saopaolo izgubila je sedam odsto vrednosti, a akcije Poste Italiane, italijanske pošte, koja se bavi i finansijskim uslugama i uslugama osiguranja, srozale su se za 8,9 odsto u prvim satima trgovanja. Akcije kompanija Poste Italiane i Intesa Sanpaolo pale su na najniže nivoe u 52 nedelje, dok je volatilnost njihovih akcija skočila.
FTSE MIB izgubio je 23,7 odsto vrednosti u poslednjih godinu dana.
Međutim, još veći razlog za zabrinutost daje situacija na tržištu obveznica gde usled rastuće inflacije nedeljama raste raspon između prinosa na italijanske i nemačke obveznice, što tržišta smatraju jednim pokazateljem stabilnosti bloka.
Posle Draghijeve ostavke, prinosi na italijanske obveznice skočili su na najviši nivo u skoro mesec dana. Prinos na desetogodišnji državni dug dobio je 0,162 poena i porastao na 3,63 odsto u 11.18 po lokalnom vremenu. Istovremeno, prinosi na nemačke desetogodišnje obveznice porasli su za 0,022 poena na 1,284 odsto.
Sudbina italijanskog duga zavisiće od odluke Evropske centralne banke, koja bi pored povećanja kamatne stope u toku dana mogla da najavi i novi instrument koji bi se borio protiv fragmentacije, tj. raskoraka cena zajmova u evrozoni. Međutim, pad vlade mogao bi i da odloži najavu takvog instrumenta jer će ECB zasigurno tražiti političku volju za reformama u Italiji.