Akcije u Sjedinjenim Američkim Državama dan su završile sa gubicima, a investitori su i dalje vagali kolike su šanse da se u SAD dogodi takozvano meko sletanje, odnosno koliko je izvesno da će Federalnim rezervama uspeti da spuste inflaciju, ali ne obore i privredni rast.
Berze u SAD su veći deo dana delovale neodlučno, i na granici između gubitaka i dobitaka, ali je pred kraj optimizam ipak popustio.
„Izgleda kao da je sve postalo prilično jednostrano, a strašno je kada svi stanu na jednu stranu broda“, rekla je Cameron Dawson iz Newedge Wealtha. „Tržište jeste disproporcionalno optimistično, ali ovakvi čudni periodi umeju da budu još čudniji pre nego što indeksi ponovo padnu“, dodala je za Bloomberg TV.
Raspoloženje potrošača u Sjedinjenim Američkim Državama je u decembru poraslo najviše od početka 2021. godine, pošto su Amerikanci postali optimističniji u pogledu tržišta rada i inflacije.
Indeks raspoloženja koji računa organizacija Conference Board porastao je na 110,7 u decembru sa novembarskih revidiranih 101, pokazali su podaci objavljeni u sredu. Srednja procena u Bloombergovom istraživanju ekonomista ukazivala je na manji rast (od 104,5 poena).
Indeks očekivanja - koji obuhvata prognoze za oko šest meseci - napredovao je pošto potrošači očekuju bolje uslove poslovanja, veće prihode i jače tržište rada. Jednogodišnja infaciona očekivanja pala su na najniži nivo od kraja 2020.
Takođe, indeks trenutnih uslova se malo oporavio nakon što je pao na najnižu vrednost u poslednje dve godine.
Amerikanci postaju sve optimističniji u pogledu ekonomskih prilika u predstojećoj 2024, dok tržište rada ostaje jako. Iako su cene u celini ostale visoke, štednja i veće plate su omogućile potrošačima da i dalje troše.
"Decembarski rast indeksa poverenja potrošača odražava pozitivnije ocene trenutnih uslova poslovanja i dostupnosti poslova, kao i manje pesimistične poglede na budućnost poslovanja, tržišta rada i kretanja ličnih prihoda u narednih šest meseci", rekla je Dana Peterson, glavni ekonomista u Conference Boardu.
Što se Evrope tiče, tamo je u centru pažnje bio izveštaj o inflaciji u Velikoj Britaniji koji je pozitivno iznenadio investitore, a indeks FTSE 100 popeo se na tromesečni maksimum.
Dan nije prošao ni bez obraćanja centralnih bankara. Izgledi da se ekonomija evrozone oporavi sledeće godine i neizvesnost u pogledu rasta plata znače da nema razloga da Evropska centralna banka (ECB) žuri sa smanjenjem kamatnih stopa, rekao je član Saveta guvernera Klaas Knot.
Iako je usporavanje inflacije bilo "dobrodošla potvrda" da je zaoštravanje monetarne politike ECB efikasno, još je prerano da se proglasi pobeda, rekao je Knot za nemački list Boersen-Zeitung.
Na osnovu trenutno dostupnih informacija, smanjenje stope u prvoj polovini sledeće godine je "prilično malo verovatno", rekao je.
Nemački DAX pao je za skromnih 0,07 odsto, dok je CAC 40 napredovao za 0,12 odsto. Pomenuti FTSE 100 skočio je za više od jednog procenta.
U SAD, indeks Dow Jones Industrial Average zabeležio je prvi gubitak u 10 dana, i nazadovao je za 1,26 odsto. Indeksi S&P 500 i Nasdaq 100 izgubili su po 1,47 i 1,53 odsto svoje vrednosti.
- U pisanju pomogla Cristin Flanagan.