Prošlo je manje od godinu dana od trenutka kada je londonska berza izgubila titulu najvećeg evropskog tržišta deonica, ali vetrovi koji su pokretali uspon pariske berze, poput rasta u sektoru luksuza, sada su se usporili. Kombinovana tržišna kapitalizacija u dolarima na primarnim britanskim listinzima sada je na nivou od 2,9 biliona dolara u odnosu na francuskih 2,93 biliona, pokazali su Bloombergovi indeksi. Raspon između kapitalizacija dve berze kontinuirano se smanjuje.
Ispostavlja se da viša cena nafte nije bila loša vest za svakoga. Dok više cene energenata bude strahove da bi inflacija ponovo mogla da se ubrza baš u trenutku kada efekat agresivne monetarne politike počinje da se oseća u evropskim privredama, za londonski berzanski indeks FTSE100 to je bio vetar u leđa.
Opširnije
Berze u regionu u zimskom snu, medved i bik se sakrili
Dok se na svetskim berzama i dalje pomno prate odluke dve vodeće centralne banke - Fed i ECB, regionalne berze su uspavale i bika i medveda.
04.10.2023
Fed potopio berze, prinosi na obveznice na najvišem nivou od 2007.
Američke i evropske akcije potonule su u utorak, a nakon što su podaci o poslovima u SAD za avgust pokazali veći broj novih radnih mesta.
03.10.2023
Oseka investitora na evropskom tržištu kapitala uoči odluke Feda
Evropska tržišta kapitala ponovno odražavaju oprez investitora koji pozorno prate šta će odlučiti centralne banke.
18.09.2023
'Triple witching' dan - prilika za zaradu na berzi
Jedna od primarnih odlika dana kada se događa "triple witching" je porast obima trgovanja i volatilnost tržišta
21.09.2023
"U Londonu su listirane velike energetske kompanije poput Shella i BP-a kojima odgovara cena do 95 dolara za barel. Zahvaljujući tome, skočile su deonice u energetskom sektoru i nadoknadile slabost koju smo ove godine videli u sektoru rudarstva", objašnjava za Bloomberg Adria Connect novinar Bloomberga Joe Easton.
Deonice Shella, jedne od blue-chip kompanija na FTSE100, trenutno su na najvišem nivou u poslednjih pet godina - a ako cena nafte nastavi da raste, indeks bi mogao da uveća kapitalizaciju.
Strateški timovi u bankama poput HSBC Holdings, Barclays i JPMorgan Chase revidirale su svoje prognoze za londonski FTSE100, što je preokret u odnosu na prošlogodišnju reputaciju Velike Britanije kao jednog od nepoželjnih tržišta kapitala.
Još jedna okolnost koja trenutno ide naruku londonskoj berzi jeste i slabija funta, s obzirom na to da se mnoge kompanije listirane na londonskoj berzi oslanjaju na izvoz i prihodi im dolaze u dolarima.
Na kraju, približavanje londonske berze francuskoj uslovljeno je i slabošću kompanija listiranih u Parizu. Stišavanje rasta deonica u sektoru luksuza mahom dolazi iz Kine, čije je uporno ekonomsko usporavanje do sada oborilo tržišnu kapitalizaciju francuske berze sa rekordnih 3,5 biliona dolara na sadašnji nivo.
"U ovom trenutku ključna stvar je takozvani kupac sa aspiracijama. To je kupac iz srednjeg ili visoko srednjeg sloja koji bi mogao da kupi rolex sat ili louis vuitton torbicu, ali sada odlučuje da ipak nije trenutak za takvu kupovinu. Te odluke se osete u prodaji LVMH-a, koji je vlasnik Louis Vuittona, i Keringa, koji je vlasnik Guccija", kaže Easton.
O tome kako britanska ekonomija utiče na FTSE100, kao i koji izazovi očekuju londonsku berzu ako želi da se vrati na vrh evropskih berzi, detaljnije u razgovoru u videu.