Američke i evropske berze završile su trgovanje u utorak u crvenom, a nakon još jednog bezuspešnog sastanka oko visine granice američkog javnog duga.
Indeks S&P 500 završio je trgovanje padom od 1,12 odsto, indeks DJIA završio je trgovanje padom od 0,69 odsto, odnosno više od 200 poena, dok je indeks Nasdaq 100 pao za 1,26 odsto.
Kada je reč o evropskim berzovnim indeksima, Indeks Euro Stoxx 600, koji prati poslovanja 600 najvećih kompanija u 17 evropskih zemalja, završio je trgovanje padom od 0,60 odsto, londonski berzanski indeks FTSE pao za 0,10 odsto, nemački DAX pao je za 0,44 odsto, a pad francuskog CAC 40 iznosio je 1,33 odsto.
Opširnije
Sastanak Bidena i McCarthyja završen optimistično, ali bez postizanja sporazuma
Predsednik SAD Joe Biden i predsednik Predstavničkog doma Kevin McCarthy nisu postigli sporazum o limitu duga u ponedeljak.
23.05.2023
Evropske firme čeka glavobolja zbog sve snažnijeg evra prema dolaru
Prema proceni stručnjaka, evro bi mogao da ojača do vrednosti od 1,2 dolara do kraja godine.
21.05.2023
Pregovori o granici duga su sve napetiji, ali Biden je optimističan
Pregovori su u petak prekinuti, a ubrzo su i nastavljeni.
20.05.2023
Čak i blaga recesija u SAD ostavlja bez posla dva miliona ljudi
Većina ekonomista sa Wall Streeta očekuje da će SAD pasti u recesiju tokom naredne godine. Šta to znači za američke radnike?
20.05.2023
Što su Sjedinjene Američke Države bliže isticanju roka za postizanje dogovora oko granice javnog duga, to su investitori nervozniji, a berze, moglo bi se reći, prolaze kroz jednu vrstu krize.
Predsednik SAD Joe Biden i predsednik Predstavničkog doma Kevin McCarthy nisu postigli sporazum o limitu duga u ponedeljak uveče nakon još jednog kruga razgovora, iako su nazvali svoje rasprave produktivnim i obećali da će nastaviti pregovore kako bi izbegli katastrofalni američki bankrot.
Razgovarali su više od sat vremena u ponedeljak uveče u Vašingtonu. Ranije je ministarka finansija Janet Yellen upozorila da je "vrlo verovatno" da će njeno ministarstvo ostati bez dovoljno gotovine početkom juna i da bi bankrot mogao nastupiti već prvog juna.
"Ton večeras je bio bolji nego bilo koji prethodni put kad smo raspravljali", rekao je McCarthy novinarima nakon sastanka s predsednikom. Dva lidera, rekao je, vode produktivnu raspravu. "Još nemamo sporazum." Biden je u izjavi u ponedeljak takođe ocenio da je sastanak bio produktivan.
Pored ove vesti, investitore na evropskom tržištu uzdrmala je i vest da se industrijska proizvodnja u evrozoni smanjila ovog meseca najbržim tempom otkad je pandemija zatvorila fabrike pre tri godine, preteći da oslabi zamah ekonomije koju predvodi sektor usluga.
Indeks menadžera nabavke (PMI) za sektor proizvodnje evrozone neočekivano je pao na 44,6 u maju, ispod nivoa od 50 koji razdvaja rast od kontrakcije, prema izveštaju S&P Global. Mera za sektor usluga je takođe pala, iako nivo od 55,9 i dalje nagoveštava snažno proširenje.
Izveštaj doprinosi rastućem broju dokaza da problemi u proizvodnji Nemačke, najveće evropske privrede, imaju sve jači uticaj na širi region. To se poklapa sa anketom koju je u ponedeljak objavio DIHK (Trgovinska i industrijska komora Nemačke), koja je ukazala na rast blizu nule ove godine, jer kompanije ne vide dokaze da rast dobija zamah.