Deonice u Sjedinjenim Američkim Državama su trgovale sa dobicima u utorak nakon što je indeks S&P 500 izgubio skoro dva biliona dolara tokom prethodne nedelje. Vrednost obveznica je pala.
Indeks S&P 500 je porastao za 2,4 odsto, najviše zahvaljujući deonicama kompanija iz energetskog sektora, a tehnološki indeks Nasdaq 100 je napredovao za 2,49 odsto. Akcije Tesle su skočile skoro 9,35 odsto, ostvarivši najbolji dnevni rezultat na oba indeksa.
Dow Jones Industrial Average je na zatvaranju zabeležio dobitke od oko 640 poena, ili 2,15 odsto. Nakon pada cene obveznica, prinos na desetogodišnje obveznice u SAD je porastao na oko 3,3 odsto.
Raspoloženje na tržištu se donekle popravilo nakon što je predsednik SAD Joe Biden rekao da recesija nije neizbežna, što je na jučerašnjoj konferenciji za štampu potvrdila i portparolka Bele kuće Karine Jean-Pierre.
Neizvesnost ostaje po pitanju toga da li su tržišta pala na svoj najniži nivo ili se može očekivati dalji pad. Posmatrano istorijski, "bear" tržišta imaju tendenciju da padaju duže, naročito ako je privreda u isto vreme u recesiji.
"I dalje nismo izbegli opasnost, ali se krećemo u dobrom pravcu," rekao je za Bloomberg John Stoltzfus, glavni strateg za investicije kompanije Oppenheimer.
S druge strane, stratezi iz kompanija Morgan Stanley i Goldman Sachs Group Inc. upozoravaju da bi deonice mogle da nastave pad usled strahova od recesije i budućih poteza Federalnih rezervi, što na rast zabeležen u utorak baca drugačije svetlo, stavljajući ga u širi kontekst.
Akcije u Evropi su rasle drugi dan zaredom, a kompanije iz automobilskog i hemijskog sektora su ubeležile najveće dobitke u okviru indeksa Stoxx 600.
Azijske deonice, uključujući glavne indekse u Kini, Hongkongu, Južnoj Koreji, Australiji, i Japanu, u sredu su trgovale sa gubicima.
Japanski jen je pao na najniži nivo u odnosu na dolar u prethodne 24 godine, usled rasta cena akcija koji je sigurnije investicije učinio manje primamljivim. Za jedan dolar se tako prvi put od 1998. moglo kupiti 136,7 japanskih jena.
"Tražnja za sigurnijim investicijama je danas niža, i to negativno utiče na cenu jena", rekao je Brendan McKenna, strateg u kompaniji Wells Fargo.