Evropski berzanski indeksi su trgovanje završili u zelenom, a oči svih investitora sada su uprte u Federalne rezerve Sjedinjenih Američkih Država, koje će nepuna dva časa nakon zatvaranja evropskih tržišta objaviti odluku o eventualnoj promeni monetarne politike.
Ključna reč u prethodnoj rečenici je "eventualnoj", jer ni tržišta ni analitičari nisu sigurni da li će se Fed odlučiti za podizanje kamatnih stopa za 25 baznih poena, 50 baznih poena, ili će napraviti pauzu u ciklusu monetarnog zaoštravanja.
Centralna banka Amerike, a i ostale velike monetarne institucije, našle su se u nebranom grožđu jer pored suzbijanja inflacije moraju da brinu i o stabilnosti finansijskog sistema, koju su u pitanje dovela nedavna dešavanja u bankarskom sektoru.
"Miran period će svakako prijati Fedu i dozvoliće centralnim bankarima da kamatne stope bez podizanja previše prašine povisi za 25 baznih poena", rekao je Craig Erlam iz Oande. "Pitanje je da li će postupiti kao Evropska centralna banka koja nije želela da komentariše buduće poteze i šalje bilo kakve signale", dodao je.
Tržišta su sa 85 odsto verovatnoće uračunala podizanje od jedne četvrtine procentnog poena, što bi kamatne stope u SAD podiglo na najviši nivo od 2007. godine.
Od ekonomskih podataka, izdvajaju se izveštaji o kretanju cena u Ujedinjenom Kraljevstvu. Proizvođačka inflacija dostigla je 12,1 odsto u februaru, kako pokazuju podaci, dok su potrošačke cene u drugom mesecu rasle za 10,4 odsto.
U Francuskoj je glavna tema i dalje penziona reforma i protesti koji su izbili nakon odluke predsednika Emmanuela Macrona da ne odustane od namere uprkos protivljenju građana.
Pred zatvaranje tržišta, britanski FTSE 100 i francuski CAC 40 napredovali su za 0,41 odsto i 0,27 odsto. Nemački indeks DAX je u odnosu na utorak zabeležio skroman dobitak od 0,16 odsto.
- U pisanju teksta pomogla Rita Nazareth.