Akcije Credit Suissea pale su više od 24 odsto u sredu i time povukle akcije drugih banaka, kao i ostatak tržišta naniže, te su akcije u Evropi pale tri odsto dan pre odluke Evropske centralne banke (ECB) o kamatnim stopama.
ECB sada će morati dodatno da razmišlja o povećanjima stopa i u kom pravcu treba da ide jer se situacija na tržištu drastično promenila od prethodne odluke kada je najavljeno skoro sigurno povećanje od 50 poena u martu. Međutim, krah banke Credit Suisse i SVB u SAD promenili su osećanja na tržištu i sada je pitanje da li će centralna banka evrozone nastaviti samo da razmišlja o rekordnoj inflaciji ili će pokušati i da sačuva likvidnost banaka.
Indeks Stoxx 600 završio je dan 2,92 u minusu, a manji Euro Stoxx 50 pao je čak 3,46 odsto. Nemački DAX izgubio je 3,27 odsto, francuski CAC 40 pao je 3,58 odsto, a FTSE 100 u Londonu izgubio je 3,83 odsto.
Opširnije
ECB treba da promeni plan za četvrtak, kaže bivši centralni bankar
Lagarde je ranije najavila veoma verovatno povećanje od 50 poena.
15.03.2023
Najveći akcionar Credit Suissea neće da ulaže u banku posle kraha
Povećanje vlasničkog udela došlo bi s novim regulatornim zahtevima.
15.03.2023
Credit Suisse ne razmišlja o pomoći države, kaže Lehmann
"Imamo jake odnose kapitala, jake bilanse", izjavio je predsednik Credit Suisse Grupe Axel Lehmann.
15.03.2023
Investitori zbog SVB nisu sigurni da će ECB stope podići za 50 bp
Tržište novca sada ukazuje na promenu od 34 bazna poena, što znači da su šanse da ECB kamatnu stopu podigne za 50 baznih poena manje od 50 odsto.
13.03.2023
ECB bi mogla da poveća stope na 3,75 odsto
Bazna inflacija raste, ali prognozira se niža inflacija naredne godine, što stvara polemiku.
10.03.2023
Akcije Credit Suissea pale su 24,24 odsto u toku dana i time dostigle istorijski najniži nivo, a među velikim gubitnicima u bankarskom sektoru bili su i Societe Generale, čije akcije su pale 12,18 odsto, i BNP Paribas, koji je izgubio 10,11 odsto vrednosti akcija u odnosu na prethodni dan.
Ranije u toku dana, najveći akcionar banke Credit Suisse najavio je da nije spreman da dalje ulaže u banku. U sredu su akcije banaka čak toliko padale da je u nekoliko navrata dolazilo do obustave trgovanja akcijama banaka.
Sektor finansija u okviru indeksa Stoxx 600 pao je 6,14 odsto, a veliki gubitnik bio je i sektor energije u kom su akcije pale 6,92 odsto, pokazuju podaci Bloomberga.
Akcije u energiji naniže su povukle cene nafte koja je padala oko sedam odsto pošto je objavljeno da Rusija proizvodi velike količine nafte, kao i da Međunarodna agencija za energetiku (IEA) očekuje da će u prvoj polovini ove godine ponuda biti veća od tražnje na tržištu.
Pesimizam investitora video se i na početku popodnevnog trgovanja i u SAD pošto je indeks S&P 500 pao 1,84 odsto.
Na to da će centralne banke morati dobro da razmisle o narednim koracima pokazala su i tržišta obveznica. Naime, investitori su pohrlili u kratkoročne obveznice kako bi se osigurali od daljeg povećanja kamatnih stopa. Prinosi na dvogodišnje državne obveznice Nemačke pale su u jednom trenutku u toku dana čak 51 baznih poena na 2,39 odsto. Istovremeno i prinosi na dvogodišnje državne obveznice SAD pali su na 3,83 odsto.