Strah od recesije oseća se da vlada i na američkim berzama, s obzirom na to da su akcije od početka nedelje u minusu, dok je S&P 500 već peti uzastopni dan zavšio gubitkom.
Indeks S&P 500 pao je za 0,19 odsto, indeks DJIA završio je trgovanje na nuli, a indeks Nasdaq 100 pao je za 0,51 odsto.
Investitori ovog meseca očekuju još jedno, poslednje u ovoj godini, povećanje kamatne stope američkih Federalnih rezervi. Podaci o američkoj ekonomiji su bili mešoviti, te su i mišljenja podeljena po pitanju nivoa podizanja kamatne stope. Dok su pojedini ekonomisti i analitičari uvereni da će taj nivo iznositi 50 baznih poena, što je nedavno nagovestio i predsednik Feda Jerome Powell, drugi smatraju da će Fed nastaviti sa restriktivnom monetarnom politikom i ovoga puta podići stope na 75 baznih poena.
Globalno raspoloženje investitora je takvo da postoji strah od recesije, naročito nakon drastičnog pada cene nafte. Naime, cena nafte je pala na najniži nivo od prošlog decembra pošto su investitori smanjili svoje pozicije u sirovoj nafti usred šire rasprodaje na tržištu. Naftom West Texas Intermediate (WTI) trenutno se trguje oko 73 dolara za barel.
Pad dolazi usred sve manje likvidnosti na tržištu nafte: broj aktivnih ugovora za brent je najniži od 2015. godine, pošto trgovci prodaju svoje pozicije u poslednjem mesecu u godini.
Strahovi od recesije bili su opipljivi među trgovcima obveznicama, pri čemu je ključni segment krive prinosa dostigao ekstrem od četiri decenije. Prinosi 30-godišnjih obveznica pali su na najniži nivo od septembra.
Za Nicholas Colasa iz DataTrek Researcha, razlika između dvogodišnjih i 10-godišnjih stopa je izuzetno široka, i "očigledno plaši" trgovce akcijama. To je znak da tržišta veruju da je politika Feda veoma, veoma restriktivna, primetio je on.
"Investitori su zabrinuti i da bi ekonomija mogla biti previše jaka i da bi mogla biti preslaba u isto vreme", rekao je Ed Yardeni, predsednik njegove istoimene istraživačke firme. "Raspon krive prinosa između desetogodišnjih i dvogodišnjih državnih obveznica sugeriše da je ciklus pooštravanja monetarne politike Feda skoro završen. To je ili zato što je recesija neizbežna ili zato što će inflacija verovatno nastaviti da pada, možda bez recesije", zaključio je Yardeni.
- U pisanju teksta pomogla Rita Nazareth