Trgovanje na evropskim berzama u četvrtak odražavalo je optimizam investitora koji je proizašao iz najnovijih vesti o američkoj i kineskoj ekonomiji. Čelni čovek američkih Federalnih rezervi Jerome Powell u sredu je dao naznake da bi moglo doći do usporavanja tempa podizanja kamatnih stopa, dok su iz Kine došle vesti o ublažavanju protivepidemijskih mera koje tamo koče privredu.
Panevropski indeks Stoxx 600 ojačao je stoga u četvrtak za 0,9 odsto na najviši nivo još od sredine avgusta. U tome su mu najviše pomogle akcije tehnološkog sektora, čija je vrednost u proseku porasla za 2,9 odsto. U suprotnom smeru pritiskale su akcije energetskih kompanija čija se vrednost snižavala nakon što su investitori odlučili da unovče raniji rast izazvan optimizmom oko oporavka kineske potražnje.
Frankfurtski DAX indeks kraj trgovanja u četvrtak dočekao je na nivou od 14.490,30 bodova, što je za 0,7 odsto više nego dan ranije, dok je pariski indeks CAC ostvario nešto blaži rast od blizu četvrtine procenta na zaključnih 6.753,97 bodova.
Londonski FTSE indeks, u čijem se sastavu nalazi nešto više akcija energetskih kompanija, stradao je zbog pada akcija u tom sektoru, ali i onih iz sektora finansija. Vrednost mu je na kraju trgovanja u četvrtak bila za 0,2 odsto niža nego u sredu odnosno iznosila je 7.558,49 bodova.
Očekuje se da će u idućih nekoliko dana Kina objaviti primenu nešto blažih protivepidemijskih mera, što bi mogla biti posledica nedavnih brojnih protesta u kojima su kineski građani izražavali nezadovoljstvo zbog zabrana kretanja i drugh strogih ograničenja.
Uz najavu iz američkog Feda, na dobro raspoloženje evropskih investitora u četvrtak je delovao i podatak o usporavanju rasta cena u evrozoni, što podgreva nadu da bi i Evropska centralna banka mogla u dogledno vreme razmotriti postepeno ublažavanje monetarne politike. Optimizam investitora podstakli su i podaci o industrijskoj proizvodnji u evrozoni koji su pokazali da aktivnost tokom zime možda neće biti smanjena toliko koliko se prvobitno strahovalo.