Akcije u Aziji su danas podstaknute zbog zarade kineskih tehnoloških kompanija koja je bolja od očekivane. Dolar je pao.
Indeks azijsko-pacifičkih akcija MSCI Inc. je ojačao prvi put u zadnja četiri dana, i tako je bio na putu za svoj drugi napredak ove nedelje. Alibaba Group Holding Ltd. i Baidu Inc. nadmašili su prognoze prodaje, podstičući skok u Hong Kongu, a i Japan je zabeležio rast. Fjučersi SAD i Evrope su se kolebali. Akcije su porasle na WallStreetu u četvrtak, pokazujući da su potrošači i dalje otporni, uprkos inflatornim pritiscima.
Dolar je nastavio da pada, pri čemu je mera valute u odnosu na glavne konkurente pala za skoro 3 odsto u odnosu na vrhunac od 12. maja. Prinosi na trezor su bili stabilni. Nafta se držala blizu 114 dolara po barelu, nakon što je porasla zbog masovnog rasta tržišta i znaka pada američkih zaliha. Bakar i aluminijum su se stabilizovali nakon što su prevodili pad metala zbog zabrinutosti da će usporavanje Kine smanjiti potražnju.
Kineske akcije su porasle, a investitori traže konkretne mere za oživljavanje pogođene ekonomije. Kreatori politike se bore s tim kako da izbalansiraju kontrolu izbijanja virusa sa podsticanjem oslabljenog privrednog rasta.
Čini se da će globalne akcije prekinuti pad od sedam nedelja koje je privuklo investitore da se vrate na tržište koje je još uvek u senci zabrinutosti oko inflacije i viših kamatnih stopa, loših ekonomskih izgleda Kine i rata u Ukrajini.
"Možda ćemo videti malo stabilnije tržište jer smo već toliko promena u cenama akcija", rekla je Anastasia Amoroso, glavni investicioni strateg kompanije iCapital, za Bloomberg Televiziju. "Ne znam koliko će se to nastaviti jer mislim da nema osnova za to u bliskoj budućnosti. U narednih tri do šest meseci tržišno okruženje će biti ograničeno."
U međuvremenu, tenzije između Kine i SAD ponovo rastu nakon direktnih komentara državnog sekretara Antony Blinkena usmerenih na kineskog predsednika Xi Jinpinga. U novom izazovu Pekingu, SAD i Tajvan planiraju da objave pregovore za produbljivanje ekonomskih veza.
Evo nekoliko ključnih događaja koje možete ispratiti ove nedelje:
Američki osnovni PCE indeks cena; lični prihodi i potrošnja; zalihe na veliko; potrošačko raspoloženje (Univerzitet u Mičigenu) - petak
Neki od glavnih promena na tržištu:
Akcije
- S&P fjučersi su pali za 0,2 odsto od 7 sati ujutru u Londonu. S&P 500 porastao 2 odsto
- Fjučersi Nasdaq 100 pali su za 0,2 odsto. Nasdaq 100 porastao 2,8 odsto
- Topix indeks je dodao 0,5 odsto
- Australijski indeks S&P/ASX 200 porastao je 1,1 odsto
- Hang Seng indeks je ojačao 2,2 odsto
- Šangajski kompozitni indeks porastao za 0,2 odsto
- Euro Stoxx 50 fjučersi su se malo promenili
Valute
- Bloomberg Dollar Spot indeks je pao za 0,2 odsto
- Japanski jen se trgovao po 126,86 za dolar, što je porast od 0,2 odsto
- Juan kojim se trguje van Kine je bio 6,7640 za dolar
- Evro je bio na 1,0748 dolara, što je porast od 0,2 odsto
Obveznice
- Prinos na desetogodišnje trezore bio je 2,74 odsto
- Prinos australijskih 10-godišnjih obveznica porastao je šest baznih poena na 3,26 odsto
Sirovine
- West Texas Intermediate je koštao 113,93 dolara po barelu
- Zlato je bilo 1.853,50 dolara za uncu
--Uz pomoć: Abigail Moses and Cormac Mullen.