Trgovanje na američkim berzama u utorak je bilo obeleženo pesimizmom ulagača, zbog čega su deonice većinom padale, naročito u tehnološkom sektoru.
Vrednost indeksa Nasdaq skliznula je 2,4 odsto na 11.264 dolara, dok je indeks S&P 500 imao nešto blaži pad od 0,8 odsto na nivo od 3.941 dolara. Indeks Dow Jones je blago porastao za 0,2 odsto na zaključnih 31.298 dolara.
Raspoloženje investitora pod uticajem je straha od agresivnog povećanja kamatnih stopa zbog suzbijanja inflacije, što bi moglo prouzrokovati recesiju u američkoj privredi.
Pesimizam na berzama je u utorak bio u suprotnosti s optimizmom koji je obeležio trgovanje dan ranije.
Tehnološke deonice bile su posebno pogođene nakon što je cena deonica Snapa potonula više od 40 odsto, jer je ta kompanija, koja stoji iza aplikacije Snapchat, upozorila da u tekućem kvartalu neće ostvariti planirane prihode i dobiti zbog nepovoljnog ekonomskog okruženja.
To je prouzrokovalo i pad cene deonica korporacije Meta Platforms, krovne kompanije Facebooka, za više od sedam odsto, a pala je i cena Alphabeta, krovne kompanije Googlea, za gotovo pet odsto, piše Hina.
Ulagače su zabrinuli i podaci koji ukazuju na usporavanje rasta privrede. Tako je prošlog meseca pala prodaja novih kuća, a oslabila je i poslovna aktivnost, navodi agencija. Strah od recesije povećavaju i poremećaji u svetskoj ekonomiji zbog rata u Ukrajini, te zbog strogih mera suzbijanja pandemije kovida u Kini.
"Praktično se sve vrti oko Feda i rasta kamatnih stopa, što utiče na tržišta kapitala. Poslednje dve nedelje možemo da vidimo pogoršanje makroekonomskog okruženja, što je vidljivo u poslovnim rezultatima kompanija i ekonomskim pokazateljima", kaže Bill Northey, direktor u U.S. Bank Wealth Managementu, prenosi Hina.
U sredu će u fokusu ulagača biti objava zapisnika s poslednje sednice Feda, koji bi mogao pokazati da li su čelnici centralne banke više ili manje oštri po pitanju povećanja kamata u narednom periodu.
Uz to, uskoro bi, pre nego što se očekivalo, moglo slediti i povećanje referentnih kamata Evropske centralne banke (ECB), jer se u evrozoni inflacija kreće na rekordnim nivoima.
Nakon jučerašnjeg pada, indeks S&P 500 je u minusu više od 18 odsto u odnosu na svoj rekordni nivo ostvaren 3. januara.
Takođe, na evropskim berzama cene deonica juče su pale. Londonski indeks FTSE oslabio je 0,39 odsto, na 7.484 dolara, dok je frankfurtski DAX skliznuo 1,80 odsto, na 13.919 dolara, a pariski CAC 1,66 odsto, na 6.253 dolara.