Bill Ackman prodao je svoj udeo u kompaniji Netflix nakon što je izgubio više od 430 miliona dolara za manje od tri meseca.
Ackmanov Pershing Square Capital Management obelodanio je u sredu prodaju svog udela u Netflixu, odmah nakon što je jedan od pionira strimovanja objavio neočekivani pad broja pretplatnika u prvom kvartalu, sa predviđanjem još većeg pada u tekućem kvartalu ove godine.
Na zatvaranju berze u Njujorku, akcije Netflixa su pale za 35 odsto, na svega 226,19 dolara po akciji, što akciju te kompanije čini najgorom na S&P 500 listi ove godine.
Ackman je ove godine postao jedan od 20 najvećih akcionara Netflixa, kupujući akcije koje su već počele da gube na vrednosti usled zabrinutosti zbog fluktuacija u bazi pretplatnika. Sa više od 3,1 milion akcija, a računajući cene koje su bile aktuelne pre Ekmanove objave kupovine 26. januara, njegov fond je za manje od tri meseca izgubio oko 435 miliona dolara. Njegov udeo u kompaniji vredeo bi oko 700 miliona dolara po ceni na zatvaranju u sredu.
Predstavnik kompanije odbio je da komentariše o kolikom gubitku je reč.
Uspon Netflixa
Akcije Netflixa počele su da rastu izbijanjem COVID-19 pandemije i dostigle su vrhunac u novembru prošle godine, više nego udvostručivši vrednost u odnosu na početak 2020. Sa padom u sredu, vrednost akcija se strmoglavo smanjila za 62 odsto ove godine.
U početku kupovine, Ackman je u pismu svojim investitorima u januaru rekao da se „prilika za kupovinu Netfliksa po atraktivnoj vrednosti pojavila u trenutku kada su njegovi akcionari negativno reagovali na rast pretplatnika u poslednjem kvartalu“. Pritom, kao argument za kupovinu, naveo je povoljne karakteristike kompanije, uključujući njen biznis model zasnovan na pretplati i njen uspešni menadžerski tim.
Pershing je kupovinu Netflixovih akcija finansirao prihodom ostvarenim zatvaranjem većine hedž pozicija u kamatnim svopovima, što mu je donelo 1,25 milijardi dolara, rekao je Akman tada.
U pismu upućenom akcionarima u sredu, Ackman je rekao da je njegov fond ukupno pao za 2 odsto u 2022. godini. On navodi da su ga upravo greške iz prošlosti naučile da rano izlazi iz loših “opklada“. Dodao je da će novac od prodaje svog pozamašnog udela u Netflixu preusmeriti na druge investicione prilike.
Ackmanovi gubici
Netflix nije prvi veliki gubitak za ovog milijardera. Bill Ackman je priznao poraz kladeći se na pad akcija kompanije Herbalife nakon borbe sa Carl Icahnom. Dodatno, priznao je gubitak od 4 milijarde dolara zbog svoje pogrešne opklade na farmaceutsku kompaniju Valeant Pharmaceuticals. Takođe je imao problema da okonča transakciju za svoju “blank check” kompaniju, koja je u julu 2020. godine prikupila 4 milijarde dolara u svojoj inicijalnoj javnoj ponudi, ali još uvek nije završila spajanje.
Ackman je, međutim, uspeo da uveća svoje bogatstvo poslednjih godina, uključujući niz uzastopnih rekorda u kapitalizaciji svog njujorškog hedž fonda, posebno tokom 2019. i 2020. godine.
Netflix, jedan od glavnih tehnoloških igrača u takozvanoj grupi FAANG na američkoj berzi, čiji su skokovi akcija dovodili do euforije poslednjih godina, sada je pali anđeo te grupe.
Kompanija koja je izmislila „bindžovanje“ omiljenih emisija i TV serija, uključujući Squid Game i Bridgerton, zanemaruje stare strategije i sada traži nove načine da poveća prihode. Razmišlja se o komercijalnoj verziji ponude, a istovremeno se “obračunava” sa klijentima koji dele svoje lozinke sa prijateljima i porodicom, što je znak da su dani ležernog rasta pretplatnika prohujali.
(Dopunjeno informacijama o padu akcija Netflixa u šestom pasusu.)