Večernje trgovanje juanima dobija na zamahu u Kini, podržavajući planove Pekinga da produži radno vreme na berzanskom tržištu i dalje njegove ciljeve da internacionalizuje upotrebu valute.
Transakcije u juanima, kojima se trguje u Kini (onšor), između 18.30 i 23.30 časova po lokalnom vremenu, dostigli su dnevni prosek od 834 miliona dolara u maju, u odnosu na 671 milion dolara tokom prošle godine. To je skoro deset puta više od onoga što je viđeno 2017. godine, kada je Bloomberg počeo da prikuplja podatke.
Rast dolazi nakon što se Narodna banka Kine obavezala da će dalje otvoriti lokalna tržišta, uključujući dužu noćnu sesiju za trgovinu valutama i nakon što je Međunarodni monetarni fond podigao iznos juana u svojoj korpi elitnih rezervnih valuta. Ipak, neki od rasta ove godine mogli bi biti podstaknuti strogim blokadama zbog kovida u Šangaju, pošto je kućni pristup sistemima za trgovanje omogućio da se više poslova izvrši van uobičajenog radnog vremena.
Juan je azijska valuta sa najlošijim učinkom ovog meseca, sa gubitkom od 2,3 odsto, pošto su mere protiv virusa korona izazvale pustoš u kineskoj privredi, smanjivši industrijsku proizvodnju i potrošnju građana na najgore nivoe od početka pandemije. Juan je u aprilu pao za četiri odsto u odnosu na dolar.
Juan je postao aktivniji uveče od početka 2016. godine, kada je Narodna banka Kine produžila trgovanje tom valutom za sedam sati do 23.30. Međutim, centralna banka nastavlja da koristi 16.30 časova kao zvanično zatvaranje, rekavši da likvidnost van redovnih azijskih sati može biti loša i može povećati rizik od nereprezentativnih kurseva ili manipulacije. Jutarnja sesija počinje u 9.30 časova.
Dnevni prosek za noćnu trgovinu juanima dostigao je vrhunac od 847 miliona dolara prošlog septembra. Ukupan obim transakcija sa kasnom sesijom dostigao je rekordne 163 milijarde dolara u 2021. godini, skočivši za 47 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
Kina godinama pokušava da poveća globalnu upotrebu juana, uspostavljajući klirinške banke širom sveta, izdajući obveznice u inostranstvu i otvarajući linije za razmenu valuta sa stranim monetarnim vlastima. Evropski gradovi poput Londona i Frankfurta u međuvremenu su se takmičili da postanu glavna lokacija za trgovinu juanima van Azije.
Onšor juan pao je 0,3 odsto u 10.15 po pekinškom vremenu i trgovao se na 6,7311 za dolar.