Glavno obeležje tržišta u Adria regionu je nedostatak likvidnosti, stranih institucionalnih investitora, ali i malih ulagača i kvalitetnih kompanija u koje se može uložiti, smatra glavni broker Momentum securites Nenad Gujanićić.
Ako govorimo o padu vrednosti indeksa, slovenačka berza je najviše pala jer ima dobru likvidnost, kao i hrvatsko tržište kapitala, s tom razlikom što hrvatsko ima izuzetno jake penzione fondove i u tom smisli drže te cene mnogo otpornijim. Hrvatsko tržište ni tokom velikih kriza poput Agrokora nije imalo tolike fluktuacije jer ima jake fondove, oni imaju više od dve milijarede evra u udelima kompanija, kazao je Gujaničić za Bloomberg Adria TV.
"Dok je slovenačko tržište skroz drugačije, ljubljanski indeks ima didvidendni pirnos od 6-7 odsto, što je u svetskim okvirirma izuzetno dobro. Ne možemo reći da su akcije skupe, ali zbog veoma malog broja tih jakih tržišnih učesnika vrlo lako dolazi do pada cena", navodi on.
Prema Gujaničićevim rečima, prometi su na srpskom i bosanskohercegovačkim tržištima izuzetno mali, a jedna od karaketristika domaćeg tržišta je izuzetno visok stepen konsolidacije vlasništva. "Kod nas je slobodna količina akcija manja od petine u glavnom indeksu, dok je u hrvatskom i slovenačkom oko 50 odsto".
Dodaje da je s vremenom palo učešće stranih globalnih fondova, pa su glavni ulagači na hrvatskom tržištu kapitala domaći penzijski fondovi, a na našoj berzi dva domaća penziona fonda.
"Domaći institucionalni investitori preovlađuju, mali investitori kojih je bilo puno pre svetske ekonomske krize su izgubili velike sume novca jer nijedno od tih tržišta se nije ni primaklo onom nivou od 2007. godine. Neka su dostigla i polovinu, naša berza u minusu je 80, 90 odsto u odnosu na vrh pre svetske ekonomske krize", navodi Gujaničić.
Opširnije o kvalitetu kompanija u koje je moguće uložiti pogledajte u videu.