Zaboravite zaradu na evropskim deonicama ove godine.
Prosečna vrednost među 15 prognoza u mesečnoj anketi Bloomberga pokazala je da bi deonički indeks Stoxx Europe 600 kraj godine trebalo da dočeka na 476 poena, što bi predstavljalo njegov pad od 2,5 odsto u 2022. Iako takva prognoza implicira da će, u odnosu na sadašnju vrednost, indeks do kraja godine porasti osam odsto, analitičari su u posljednjih mesec dana svoje prognoze srezali za pet bodova.
"Makrookruženje je i dalje vrlo nesigurno i pod uticajem je tržišta energije", rekao je Sutanya Chedda, analitičar UBS grupe, koji predviđa da će Stoxx 600 krajem godine imati vrednost od 480 bodova. "Jasno, visoke cene energenata u dužem roku, pogoršanje uskih grla u nabavkama, i poremećaji u izvozu ruskog gasa mogli bi našim prognozama postati dodatni vetar u prsa."
Evropske deonice su se u posljednjih tjedan dana oporavile s najnižih vrednosti u zadnja dva meseca, ali su im cene još uvek 11 odsto niže nego početkom godine, dok investitore i dalje mori pregršt briga. Više cene sirovina i roba podstiču inflaciju i teraju centralne banke na pooštravanje monetarne politike, a istovremeno raste i strah od recesije. Prinosi američkih državnih obveznica su ovog meseca porasli na najviše vrednosti još od 2018. stvarajući time pritisak na cene deonica.
"Još uvek smo pažljivi po pitanju deonica zbog vrlo teške geopolitičke i makro situacije", rekao je Stephane Ekolo, analitičar firme TFS Derivatives, koji je među anketiranim Bloombergovim analitičarima dao najnižu prognozu od 380 bodova, što bi podrazumevalo pad za 13 odsto od zatvaranja tržišta u utorak. Ekolo predviđa dugotrajne problematične uslove i rizik rasta pritiska na profitne marže u budućnosti.
Mada su cene deonica ove godine u padu, analitičari su još uvek skeptični prema smanjivanju prognoza profita jer su rezultati prvog kvartala bili ohrabrujući pošto je većina kompanija premašila očekivanja. Kao posledica toga pale su valuacije deonica, zbog čega se evropske deonice u poređenju s američkim čine jeftinima.
"Mislimo da su realni prinosi na obveznice dosegnuli vrh, i da je ciklus pooštravanja monetarne politike Federalnih rezervi u potpunosti uračunat u cene", rekla je Milla Savova, analitičarka iz Bank of America. "To znači da od sada nadalje bilo kakva slabost na tržištima deonica neće biti uzrokovana višestrukim pritiskom, već pogoršanjima prognoza profita", dodala je.
Savova smatra da će usporavanje gospodarskog rasta značiti dodatni pad od sedam odsto za Stoxx 600 na 410 bodova početkom četvrtog tromesečja, pre nego što se blago oporavi na vrednost od 430 bodova do kraja godine.
Preovlađujući pesimizam sada se odražava na pozicioniranje investitora. Prema anketi među upravnicima fondova koju je u maju sprovela Bank of America, neto 26 odsto globalnih investitora misli da ne treba ulagati u evropske deonice, što predstavlja porast u odnosu na prošli mesec kad ih je tako mislilo 17 odsto. To je ujedno i najviša vrednost još od jula 2012. godine. Uz to, 70 odsto evropskih upravnika fondova sada smatra da su deonice na kontinentu dosegnule svoj vrhunac za ovaj ciklus, dok ih je prošli mesec tako mislilo tek 41 odsto.
Ipak, nije sve tako crno. Neki analitičari, poput Mislava Matejke iz JPMorgan Chase & Co., veruju da su deonice dostigle najnižu cenu dok su istovremeno Federalne rezerve dostigle vrhunac zaoštravanja, i da se korporativne profitne marže pokazuju otpornijima nego što se to očekivalo. Ovaj analitičar misli da će Stoxx 600 završiti godinu na vrednosti od 500 poena, odnosno da će do kraja godine porasti 14 odsto.
"Sve zajedno, ako ne dođe do recesije, pad cena je već bio značajan, i ako se uzme u obzir smanjeno ulaganje i pesimizam investitora, deonice bi se od sad nadalje mogle oporaviti", rekao je Matejka.