Rasprodaja rizične imovine se nastavila danas pošto je plan Velike Britanije da stimuliše ekonomiju podstakao zabrinutost zbog povećane inflacije koja bi mogla dovesti do viših stopa, povećavajući strah od globalne recesije.
S&P 500 je nakratko pao ispod dna koje je dostigao u junu. Velike firme poput Goldman Sachsa smanjuju procene za akcije, upozoravajući da će drastično pomeranje procena za visinu kamatnih stopa uticati na procene.
Dolar je zabeležio novi rekord, što je pogodilo druge valute. Evro je pao na najslabiji nivo od 2002. godine, dok je sterling pao na najniži nivo u poslednjih 37 godina - pri čemu je bivši ministar finansija SAD Lawrence Summers rekao da bi "naivna" britanska politika mogla stvoriti okolnosti da funta potone i ispod pariteta sa dolarom.
Nova britanska vlada Liz Truss smanjila je porez najviše od 1972. godine, u vreme kada se Banka Engleske bori da obuzda inflaciju, koja je skoro pet puta veća od ciljane.
Nafta West Tekas Intermediate je pao ispod 80 dolara po barelu prvi put od januara. Čak ni zlato, na koje se gleda kao na sigurno utočište, nije moglo da dobije na vrednosti zbog rasta dolara. Zabrinutost zbog usporavanja svetske ekonomije utiče na izglede za potražnju. Jači dolar je doprineo dodatnom padu ove nedelje, čineći robu u toj valuti skupljom za investitore.
Napisano u saradnji sa Rita Nazareth.