Osnivač startapa Neuralink i najbogatiji čovek na svetu Elon Musk već duže planira da napravi revoluciju u tehnologiji i komunikaciji pomoću moždanih čipova. Skoro je objavio da se prvi čovek kome je takav čip ugrađen oporavio i da može da pomera kursor kompjuterskog miša mislima, ali to nije ni blizu kraja Muskovih zamisli.
"Postigli smo dobar napredak, a izgleda da se pacijent potpuno oporavio, bez negativnih posledica kojih smo svesni. Pacijent može da pomera kursor po ekranu samo koristeći svoje misli", rekao je Musk na događaju Spaces na društvenoj mreži X, nekadašnjem Twitteru, inače još jednoj kompaniji u vlasništvu milijardera, prenosi Reuters.
Neuralinkov moždani implantant trebalo bi da pomogne ljudima sa traumatskim povredama da upravljaju računarima koristeći samo svoje misli. Krajem prošle godine Neuralink je rekao da za ispitivanje regrutuje pacijente sa kvadriplegijom, vrstom paralize nastalom zbog povrede cervikalne kičmene moždine ili amiotrofične lateralne skleroze (ALS).
Opširnije
Musk kaže da Putin ne može da izgubi u ratu protiv Ukrajine
Musk je rekao američkim republikanskim senatorima da "nema šanse ni u paklu" da bi ruski predsednik Vladimir Putin mogao da izgubi rat.
13.02.2024
Društvena mreža bivšeg šefa Twittera otvara se za sve
Bluesky, decentralizovana društvena mreža koju je stvorio bivši izvršni direktor Twittera Jack Dorsey, proširuje pristup svojoj aplikaciji za sve zainteresovane korisnike.
07.02.2024
Elon Musk izgubio 55 milijardi dolara zbog presude u Delaveru
Milijarder se oglasio na društvenim mrežama: "Nikada ne vezujte svoju kompaniju za državu Delaver."
31.01.2024
Musk kaže da je prvi pacijent primio implantant u mozak
Elon Musk je izjavio da je prvi pacijent primio moždani implantant od njegovog startapa Neuralink.
30.01.2024
Musk je napisao da će se Neuralinkov prvi projektat zvati Telepatija.
"Omogućiće kontrolu vašeg telefona ili računara, a preko njih gotovo svakog uređaja, samo mislima", napisao je Musk. On je dodao da će prvi korisnici proizvoda biti nepokretni ljudi.
"Zamislite da je Stephen Hawking mogao da komunicira brže od brzog daktilografa ili aukcionara", napisao je. "To je cilj."
Krajem 2022. godine, Musk je otkrio da pored njihovog glavnog proizvoda, interfejsa koji povezuje mozak i kompjuter i koji bi se umetao bušenjem lobanje, rade na još dva proizvoda. Neuralink razvija implantante koji mogu da uđu u kičmenu moždinu i potencijalno povrate kretanje kod nekoga ko pati od paralize. Takođe je najavio da razvijaju očni implantant koji je namenjen poboljšanju ili obnavljanju ljudskog vida.
Musk je ranije govorio o dugoročnim ciljevima za implantante, kao što je stvaranje univerzalnog jezika ili čitanje misli, ali je pomenuo i da bi mogao da pomogne u lečenju nekih moždanih povreda. Musk je najavio i da bi njihovi proizvodi mogli da omoguće čovečanstvu da ide u korak sa napretkom veštačke inteligencije. U jednom intervjuu 2020. godine je procenio da će ljudi komunicirati umom, bez govora ili upotrebe reči, u narednih pet do 10 godina.
Kompanija je u maju prošle godine dobila odobrenje američke uprave za hranu i lekove da sprovede prva ispitivanja na ljudima, pošto je ranije sprovodila ispitivanja na životinjama. U tim testovima, majmuni su mogli da igraju kompjuterske igrice koristeći samo svoj mozak. Eksperimenti su izazvali uzbunu kod nekih grupa za prava životinja.
Prošle godine, u Neuralinku su rekli da očekuje da će obaviti 11 operacija u 2024.
Musk je najbogatiji čovek na svetu prema Bloomberg Billionaires Indexu, sa 209 milijardi dolara. Neuralink čini samo mali deo Muskovog bogatstva, pošto se procenjuje da startap vredi oko 2,07 milijardi dolara.