Građanima Srbije sve više bi koristilo da usluge u medicinskim ustanovama mogu da plate karticom, pokazalo je novo istraživanje.
Naime, kada su u pitanju lokacije na kojima bi želeli da plaćaju karticama (a da to trenutno nije moguće), ispitanici MasterIndex Srbija istraživanja istakli su: kurirske službe u trenutku dostave (29 odsto), trafike (32 odsto), pijace (33 odsto), ali prvi put otkako se sprovodi ovakva analiza na prvom mestu našle su se medicinske ustanove sa 35 odsto. Istraživanje se vrši svake godine od 2009.
Studija je pokazala da se trećina platnih kartica koristi za plaćanje svakog dana, a još 30 odsto njih barem jednom nedeljno.
"Razlog za često korišćenje platnih kartica leži pre svega u jednostavnosti i praktičnosti koju ova platna metoda nosi, što je istaklo 33 odsto ispitanika, dok još 20 odsto njih ceni stalni pristup sredstvima na računu", poručuje se u saopštenju kompanije.
Šta plaćamo debitnom, a šta kreditnom karticom?
Godišnja analiza navodi da su debitne kartice i dalje kartični proizvod koji poseduje najveći broj ispitanika (94 odsto).
"One se najčešće koriste za kupovine u supermarketima (64 odsto), malim komšijskim radnjama (49 odsto), u prodavnicama odeće i obuće (47 odsto), kao i za plaćanje mesečnih računa na šalterima i onlajn aplikacijama komunalnih preduzeća i telekoma (32 odsto)", stoji u saopštenju.
Popust najbolja motivacija
Ispitujući šta je to što građane motiviše da plaćaju karticama, MasterIndex je pokazao da su to pre svega popusti (61 odsto) i mogućnost da zaista plate karticom na bilo kojoj lokaciji (44 odsto), a na listi su se našli i povrat novca (34 odsto) i mogućnost podizanja gotovine prilikom plaćanja karticama (33 odsto).
Svaki četvrti ispitanik je rekao da u novčaniku poseduje kreditnu karticu kojima se plaćanja najčešće obavljaju u prodavnicama nameštaja i tehnike (53 odsto), u prodavnicama odeće i obuće (52 odsto), u supermarketima (46 odsto) i za plaćanje goriva na benzinskim pumpama (32 odsto).
Domaći veb-šopovi popularniji od stranih
Istraživanje pokazuje da se 82 odsto ispitanika susrelo sa onlajn plaćanjem i kupovinom. Uglavnom se onlajn plaćanja obavljaju na mesečnom nivou (39 odsto), dok sedam odsto ispitanika praktikuje da plaća onlajn makar jednom nedeljno.
Domaće veb-prodavnice su češća šoping adresa od inostranih onlajn šopova (56 naspram 10 odsto ispitanika), a 15 odsto ispitanika nema preferencije.
Skoro polovina onlajn kupaca (47 odsto) plaća račune karticama. Sem toga, ispitanici onlajn putem kupuju odeću, namirnice, plaćaju usluge servisa za dostavu.