Za godinu dana broj korisnika u Srbiji koji svakog dana plaćaju karticama porastao je za šest odsto - sa 32 na 38 procenata, pokazala je nova studija MasterIndex Srbija. Reč je o godišnjem istraživanju kompanije Mastercard koje ispituje navike i potrebe aktivnih korisnika platnih kartica u našoj zemlji, a sprovodi se od 2009. godine.
U novčanicima ispitanika, kao i prethodnih godina, najviše je debitnih kartica, koje poseduje čak 96 odsto njih, dok svaki četvrti ispitanik ima kreditnu karticu.
Opširnije
Keš ekonomija dominira, rast bezgotovinskog plaćanja 5% za deceniju
U Srbiji je učešće bezgotovinskih transakcija u ukupnim transakcijama 20 odsto, pokazali su podaci Mastercarda.
20.10.2022
Svet radi na uvođenju plaćanja osmehom, Srbija još nespremna
Metode plaćanja prate razvoj tehnologije, a trendovi idu u pravcu oslanjanja na biometriju kao vid identifikacije korisnika.
03.08.2022
Istraživanje pokazalo šta bi građani Srbije najradije plaćali karticom
Određena vrsta usluga prvi put je izbila na vrh liste želja.
08.06.2022
Platne kartice se najčešće koriste za kupovine u supermarketima (69 odsto), prodavnicama odeće i obuće (55 odsto), lokalnim prehrambenim radnjama (49 odsto) i na benzinskim pumpama (43 odsto).
"S druge strane, sve pijace i kiosci su najčešće pominjana lokacija na kojima po 27 odsto ispitanika bi želelo da plaća karticama, što je još jedan pokazatelj navike bezgotovinskih plaćanja koju korisnici bezgotovinskih plaćanja u Srbiji stiču", navodi se u saopštenju kompanije.
Ono što bi dodatno podstaklo korišćenje platnih kartica su popusti kod određenih trgovaca, što je izjavilo 58 odsto učesnika ankete.
Onlajn plaćanje
Analiza dalje pokazaje da se 71 odsto ispitanika susrelo sa onlajn plaćanjima i kupovinom.
Uglavnom se onlajn plaćanja obavljaju na mesečnom nivou, dok otprilike svaki deseti ispitanik praktikuje da plaća onlajn makar jednom nedeljno, što je blagi rast u odnosu na prošlogodišnje istraživanje.
Mesečni računi su i dalje na vrhu liste stvari koje se plaćaju onlajn, sa skokom od devet odsto u odnosu na prošlu godinu. Rast, i to od 10 odsto, zabeležila je i kategorija odeće, dodaje se u saopštenju. Sem plaćanja gotovinom prilikom preuzimanja pošiljki - što je opcija koju koristi dve trećine ispitanika, 39 odsto anketiranih je reklo da plaća karticama onlajn, dok još 15 odsto njih plaća karticama prilikom preuzimanja robe. To je, inače, opcija koju je Mastercard uveo na tržište krajem 2022. godine.
Domaće veb-prodavnice su i dalje češća šoping adresa od inostranih onlajn prodavnica (55 naspram šest odsto ispitanika). Svaki deseti anketirani je istakao da kupuje putem društvenih mreža, Instagrama i Facebooka.
"MasterIndex Srbija istaživanje je pokazalo ono što svi mi kao pojedinci vidimo - bezgotovinska plaćanja, pre svega kartice, sastavni su deo naše svakodnevice. Uz podatak da su plaćanja karticama i mobilnim novčanicima prvi izbor čak i za plaćanja manjih iznosa do 4.000 dinara - sa 59 odsto ispitanika koji su to rekli naspram 37 odsto koji se odlučuju za gotovinu - digitalno opredeljenje građana potvrđuje i informacija da su prvi put mobilni novčanici razlog zašto se građani opredeljuju da koriste kartična plaćanja", zaključila je direktorka Mastercarda za tržišta Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore Jelena Ristić.