Decentralizovani identitet, koji je prvenstveno povezan sa veb 3.0. tehnologijom zasnovanom na blokčejnu, treba da obezbedi nezavisnost i zaštitu ličnog identiteta. Identitet predstavlja osećaj pojedinca za sebe, definisan je jedinstvenim karakteristikama. Identitet se odnosi na postojanje pojedinca, jedinstven ljudski entitet. Identitet se može odnositi na druge neljudske entitete, kao što su organizacija ili autoritet.
Najjednostavnije rečeno, decentralizovani identitet možemo definisati kao poseban i nezavisan identitet koji omogućava sigurnu i pouzdanu razmenu podataka. Decentralizovano upravljanje identitetom podrazumeva pun pristup identitetu, omogućavajući ljudima da generišu, upravljaju i kontrolišu svoje lične podatke bez centralizovane treće strane kao što je registar, dobavljač identiteta ili telo za izdavanje sertifikata.
Podaci koji se često obrađuju i potom čuvaju na internetu ili drugim protokolima uključuju ime i prezime, godine starosti, adresu stanovanja, državljanstvo, zaposlenje, broj kreditnih kartica, broj lične karate, kreditnu sposobnost itd. Ovo uključuje i podatke koji se unose preko elektronskih uređaja kao što su korisnička imena, lozinke, istorija pretrage, kupovine i slično.
Opširnije
Bitcoin blizu 30.000 dolara dok bankarski problemi potresaju tržišta
Vrednosti bitcoina i širih kripto-tržišta u četvrtak su se kretale nagore.
04.05.2023
Nadogradnja Ethereuma uspešna, podignuto 1,37 miliona novčića
Nadogradnja Ethereumovog ekosistema, poznata pod imenom Shanghai ili Shapella, aktivirana je 12. aprila.
24.04.2023
Sedam razloga zašto su kriptovalute toliko volatilne
Velika volatilnost te vrste imovine nove ulagače i dalje drži po strani.
08.04.2023
Značaj decentralizovanog identiteta
Prema podacima Worldbank Date, milijardu ljudi na našoj planeti nema službeni dokaz identiteta, koji je pre svega potreban za pristup privatnim uslugama poput zdravstvenog osiguranja, obrazovanja i bankarstva. Nemogućnost dobijanja identifikacionih dokumenata ograničava slobodu ljudi.
Međutim, tradicionalni centralizovani identifikacioni sistemi su nesigurni, zastareli. Centralizovane baze podataka o identitetu su u opasnosti - često postaju glavne mete hakera.
Decentralizovani digitalni identitet rešava te probleme, tako da se taj identitet koristi putem većeg broja platformi, ali bez ugrožavanja bezbednosti. U okviru decentralizovanog identiteta korisnicima je potrebna samo internet veza i uređaj za pristup.
U decentralizovanim sistemima identiteta, tehnologije distribuirane knjige i blokčejn posebno potvrđuju postojanje legitimnog identiteta, pružajući konzistentnu, interoperabilnu i zaštićenu mrežu putem lanaca blokova koji omogućuju bezbedno upravljanje i skladištenje podataka.
Prednosti i nedostaci
Kontrola identiteta daje korisnicima, vlasnicima identiteta moć nad svojim digitalnim identifikatorima. S obzirom na to da korisnici imaju potpunu kontrolu i vlasništvo nad svojim identitetom i akreditivima, mogu odlučiti koje informacije žele otkriti.
Kao jedna od glavnih prednosti zasigurno je bezbednost i smanjivanje opasnosti od spoljnih napada. Kako je sve bazirano na blokčejn decentralizovanom sistemu, koji je siguran, fleksibilan i neprobojan, napadači ne mogu da dobiju neovlašćen pristup podacima.
Osim pojedinaca, veliku prednost uživaju i organizacije. Prikupljanje, analiziranje i skladištenje podataka korisnika podležu posebnim pravnim propisima. Ako dođe do kršenja pravila o zaštiti podataka, organizacije se suoče sa velikim sankcijama. Decentralizovanim identitetima smanjuju svoju odgovornost u slučaju neovlašćenih pristupa ili zloupotrebe informacija.
Konkretni nedostaci odnose se na usvajanje decentralizovanog identiteta jer je ta tehnologija tek u začecima. Većina zemalja tek je u fazi istraživanja primene ove tehnologije. Postoji i potencijalni problem osetljivosti podataka, koji se najviše odnosi na dupliranje i moguću grešku prilikom upravljanja identitetom.