Roger Federer godinama je dominirao teniskim terenima i pritom zaradio gotovo 130 miliona dolara od nagrada na turnirima. Međutim, njegova finansijska priča van teniskih terena impresivnija je od bilo kog trofeja. Federer je pokazao da je podjednako vešt u investiranju kao i na travi Vimbldona.
Najvažniji potez u Federerovoj poslovnoj karijeri dogodio se 2019. godine kada je uložio oko 54 miliona dolara u švajcarsku kompaniju On Holding AG, poznatu po inovativnim patikama za trčanje. Federer je dobio oko tri odsto vlasništva, a dve godine kasnije kompanija je izašla na berzu s valuacijom od šest milijardi dolara. Danas je tržišna vrednost kompanije porasla na čak 17 milijardi dolara, čime je Federerova investicija skočila na više od 500 miliona dolara.
Opširnije

Vlasnik Lidla ulazi u svet sporta - ulaže u novu nemačku striming platformu
Dyn Media je, kako je Bloomberg News izvestio u oktobru, u saradnji s UniCredit bankom istraživala interesovanje TV emitera i finansijskih investitora.
02.07.2025

Kako je Roger Federer postao teniski milijarder zahvaljujući dugoročnim ugovorima
Tokom dvadesetčetvorogodišnje karijere koja se završila 2022. godine, zaradio je 130,6 miliona dolara od nagrada.
29.06.2025

Novi vlasnik, nova era - Luka Dončić pred istorijskim ugovorom
U igri je nekoliko opcija, a slovenački reprezentativac novi ugovor zvanično ne može da zaključi pre 2. avgusta.
27.06.2025

Los Angeles Lakersi se prodaju za 10 milijardi dolara
Porodica Buss pristala je da proda većinski udeo Marku Walteru, navode obavešteni izvori.
19.06.2025

Kako je gospodar rizičnih ulaganja neplanirano postao vladar San Sira
Howard Marks, suosnivač i kopredsednik Oaktree Capital Managementa, postao je krajem maja 2024. većinski vlasnik slavnog italijanskog kluba, nakon što kineski konglomerat Suning nije uspeo da vrati zajam od 395 miliona evra, podignut 2021. godine.
05.06.2025
On je svojim ulaganjem dao snažan impuls kompaniji, a njegova lična marka pomogla je globalnoj ekspanziji. Za samo nekoliko godina, postao je ozbiljan konkurent Nikeu i Adidasu u segmentu sportske obuće.
NBA zvezde koje su osvojile Wall Street
Dok se Federer dokazao kao investitor u sportsku opremu, NBA zvezde godinama se ističu u oblastima tehnoloških startapova, medija i franšiza brze hrane. LeBron James postao je prvi aktivni NBA igrač milijarder, a ključ njegovog bogatstva nisu samo visoke plate na terenu već strateški investicioni potezi. James je rano prepoznao potencijal franšize Blaze Pizza i svoj početni ulog od milion dolara pretvorio u najmanje 35 miliona dolara.
LeBron James sa sinom/Bloomberg
Njegova medijska kuća SpringHill danas vredi oko 725 miliona dolara, a poseduje i manjinski udeo u Fenway Sports Group, vlasniku Liverpoola i Boston Red Soxa. Jamesova sposobnost prepoznavanja tržišnih trendova učinila ga je pravim primerom uspešnog sportiste investitora.
Bivša NBA legenda Shaquille O’Neal svoju karijeru na parketu završio je zaradom od oko 292 miliona dolara, međutim, njegova poslovna karijera višestruko je veća. Kroz investicije u Google, Uber i Ring, Shaq je uspeo da svoj imetak poveća na više od pola milijarde dolara. Poseduje 155 restorana franšize Five Guys, a godišnji prihodi od dividendi i licenciranja njegovog imena iznose oko 60 miliona dolara.
Kevin Durant je kroz svoju kompaniju Thirty Five Ventures uložio u više od sto kompanija, od kojih se posebno ističe Coinbase, vodeća kripto-platforma koja je na IPO-u imala vrednost od 86 milijardi dolara. Durantova strategija zasnovana je na fintech i sports-tech sektorima i ulaganjima u manje poznate, ali izuzetno profitabilne projekte. Magic Johnson je svoje prihode iz NBA lige od 40 miliona dolara pretvorio u poslovno carstvo vredno 1,6 milijardi dolara. Ulaže u sportske franšize poput LA Dodgersa i LA FC, a značajan deo kapitala stavio je u fondove za nekretnine.
Serena Williams - teniserka koja osvaja Silicijumsku dolinu
Poput Federera, Serena Williams je dokazala da teniske sposobnosti lako prenosi na poslovni teren. Njen fond Serena Ventures upravlja kapitalom od preko 110 miliona dolara i ima vlasničke udele u 85 kompanija, od kojih su mnoge, poput Impossible Foodsa i MasterClassa, dostigle status jednoroga.
Serena ulaže sa jasnom misijom, čak 78 odsto ulaganja otišlo je u kompanije koje vode žene ili pripadnici manjinskih grupa, što joj daje dodatnu ESG vrednost.
Messi i CR su rivali i u biznisu
Lionel Messi nije uspešan samo na fudbalskom terenu nego i na tržištu nekretnina. Nedavno je svoju špansku kompaniju Edificio Rostower uspešno uveo na berzu uz vrednost od 223 miliona evra, dok paralelno širi lanac luksuznih hotela MiM Hotels po Kataloniji.
Lionel Messi (Depositphotos)
Cristiano Ronaldo poznat je po svojim CR7 hotelima koje razvija u partnerstvu sa portugalskim Pestana Groupom. Njegov udeo vredi oko 41 milion dolara, a dodatno je proširio poslovanje kroz klinike za lepotu i zdravlje.
Gde je ključ uspeha sportista investitora
Zašto neki sportisti uspevaju kao investitori dok drugi ostaju samo na sportskim uspesima, logično je pitanje. Federerov primer pokazuje kako rano prepoznavanje poslovne prilike može umnožiti zaradu. Umesto klasičnih ugovora sa velikim brendovima, sportisti poput njega biraju "equity" aranžmane. Federer i On Running, Serena Williams i inkluzivni projekti, ili Ronaldo i luksuzni lajfstajl segment – svi ovi primeri pokazuju kako je ulaganje u sektore koji su bliski ličnom brendu gotovo siguran put do uspeha.
Ulaganje u različite sektore omogućuje sportistima da zadrže stabilnost čak i kad neki projekti zakažu. Shaq, LeBron i Magic Johnson jasno pokazuju kako strateška diverzifikacija donosi dugoročnu stabilnost. Sportski uspesi Federera i ostalih velikana sporta sada dobijaju sasvim novu dimenziju kroz njihove investicione poduhvate. Njihove priče nisu samo inspirativne već nude jasne lekcije za sve one koji žele da spoje sportske ambicije sa poslovnim uspesima.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...