Majami je oduvek bio američka kapija prema Latinskoj Americi, ali sve češće postaje i zapadna kapija evropskog fudbala prema SAD. U poslednjih nekoliko godina, a posebno dolaskom Lionela Messija u Inter Miami, ovaj grad se sve više pozicionira kao epicentar nove faze globalne ekspanzije fudbala.
Najnovija potvrda ovog trenda dolazi iz Barselone. Katalonski fudbalski gigant FC Barcelona objavio je da seli svoje američke komercijalne operacije iz Njujorka u Majami, čime dodatno učvršćuje imidž ovog floridskog grada kao američke prestonice evropskog fudbala, objavio je Bloomberg.
"Odluka je rezultat strateškog promišljanja o budućem rastu i blizini ključnim partnerima i tržištima", navedeno je u saopštenju kluba.
Opširnije

Zašto su brazilski crveni dresovi izazvali haos? Politika je i tu umešala prste
Dres je postao toliko snažan simbol konzervativne politike da mnogi levičari odbijaju da ga nose.
11.05.2025

Američka carinska politika ugrožava i fudbal - konkretno SP 2026
Kada su FIFA i organizatori objavili da će Svetsko prvenstvo u fudbalu 2026. godine prvi put biti održano u tri zemlje - Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi i Meksiku - to je predstavljeno kao trijumf regionalne saradnje i globalne vizije.
12.04.2025

Luka Modrić ostaje veran fudbalu, ali ovaj put u novoj ulozi
Potezom koji iznova potvrđuje rastući trend sportskih investicija među aktivnim i bivšim profesionalnim sportistima, Modrić je postao manjinski suvlasnik engleskog kluba Swansea City AFC.
15.04.2025

Saudijsko preuzimanje Newcastle Uniteda razotkrilo dublje političke napetosti
Dok Premijer liga prihvata kapital iz SAD i Katara, saudijsko preuzimanje Newcastle Uniteda razotkrilo je dublje političke napetosti, nedoslednosti u upravljanju engleskim sportom i važnost rezultatskog uspeha u oblikovanju percepcije investicija.
04.05.2025
Premeštanje nije samo simbolično. Grad Majami je kroz Downtown Development Authority (DDA), telo zaduženo za razvoj urbanog jezgra, aktivno učestvovao u realizaciji te odluke. Direktorka DDA-a, Christina Crespi, izjavila je kako je gradska agencija dala podsticaj u vidu poslovne subvencije.
"FC Barcelona još nije odabrala tačnu lokaciju, ali traže najmanje 500 kvadratnih metara maloprodajnog prostora, kao i poslovni prostor", kaže Crespi.
Majami / Eva Marie Uzcategui/Bloomberg
Messi, Inter Miami i eksplozija tržišta
Barcelona se ovim potezom priključuje Inter Miamiju, klubu koji je već postao centralna tačka fudbalske renesanse u SAD. Dolazak Messija podstakao je lavinu poslovnih i promotivnih aktivnosti u regiji. "Od Messijevog dolaska, beležimo rekordne brojke u posećenosti, prodaji dresova i partnerstvima", rekao je Jorge Mas, vlasnik Inter Miamija, u jednom od nedavnih intervjua. Klub je postao globalna atrakcija, a ulaznice za utakmice prodaju se nedeljama unapred.
Miami će biti i jedan od 16 gradova domaćina Svetskog prvenstva 2026. godine, što dodatno potvrđuje njegovu uzlaznu putanju. "Svetsko prvenstvo neće samo doneti milijarde u lokalnu ekonomiju, nego će dugoročno pozicionirati Miami kao ključni grad za razvoj fudbala u SAD", kaže David Beckham, jedan od vlasnika Inter Miamija i jedan od glavnih arhitekata njegove popularnosti.
Ipak, uz sportski momenat, Miami igra na još jednu kartu. Grad koristi svoju reputaciju poreskog utočišta i poslovne slobode, kako bi privukao ne samo fudbalske klubove, već i finansijske firme, startape i medijske kuće. Nakon pandemije, mnoge kompanije iz Njujorka i Kalifornije otvorile su kancelarije upravo u tom gradu, privučene nižim porezima i fleksibilnijim regulativama.
Dolazak Barcelone je samo još jedan korak u transformaciji grada u globalni poslovni centar s fudbalskim predznakom.
Poslovna platforma za globalni fudbal
Fudbalski analitičari naglašavaju da je ova sinergija sporta i biznisa sve manje slučajna.
"Miami nije samo još jedan američki grad sa MLS franšizom. On postaje model za budući razvoj fudbala kao poslovnog ekosistema u SAD", kaže dr Stefan Szymanski, koautor knjige "Soccernomics" i profesor sportskog menadžmenta s Univerziteta Mičigen.
FC Barcelona već godinama ima snažnu prisutnost u Americi kroz fudbalske kampove, škole i marketinške partnere, ali se sada jasno vidi zaokret ka jugu. Latinska Amerika, Karibi i sve snažnija hispanska populacija u SAD čine Miami prirodnim čvorištem za klubove koji žele da budu relevantni izvan granica Evrope.
"Ovde ne samo da imate bazu fanova koja razume i voli fudbal, već i infrastrukturne i finansijske uslove za rast brenda", kaže Crespi.
Kratkoročno, prisutnost Barcelone u Majamiju mogla bi značiti veći broj sponzorskih događaja, prodajnih mesta i promotivnih turneja. Dugoročno, reč je o pozicioniranju za globalni fudbalski poredak koji se brzo menja. I dok tradicionalni centri poput Londona, Madrida i Milana i dalje nose težinu, nova tržišta diktiraju smer investicija.
Nova fudbalska ekonomija
Miami postaje više od atraktivne destinacije za zimske pripreme ili egzotične prijateljske utakmice. On postaje mesto gde se formira nova fudbalska ekonomija - ona koja u isti mah spaja sport, nekretnine, zabavu i finansije.
Nije slučajno da se Miami već pozicionira i kao platforma za nove multimedijske sadržaje povezane sa fudbalom. Netflix, Apple TV i Amazon beleže rekordnu gledanost fudbalskih dokumentaraca i serijala, a Inter Miami i Messi već su centralna tema više produkcija. To generiše sekundarni talas prihoda i popularnosti, koji koristi i gradu i klubovima.
Dodatno, sve više fudbalskih akademija i tehnoloških startapova - vezanih uz sport - bira upravo Miami kao bazu.
"Želimo biti deo okruženja koje ne samo da podržava fudbal, već ga koristi kao pokretača inovacija", rekao je nedavno osnivač jednog sport-tech akceleratora sa sedištem u Majamiju.
Između Atlantika i MLS-a, poreskih olakšica i globalnih brendova, Majami danas nudi jedinstvenu platformu za klubove poput Barcelone - da redefinišu svoj američki otisak. A kako se bliži Svetsko prvenstvo 2026, sve je jasnije da je upravo ovaj grad, a ne Njujork ili Los Anđeles, nova američka prestonica evropskog fudbala.