NBA poverenik Adam Silver ove nedelje je pred Upravnim odborom lige predstavio nacrt vizionarskog projekta - stvaranje profesionalne muške košarkaške lige u Evropi. Projekat bi, prema optimističnim predviđanjima, trebalo da počne već 2026. godine, a imao bi potencijal da skroz naruši evropski košarkaški duo FIBA i ULEBA i da dodatno pozicionira NBA kao vodeći globalni košarkaški brend.
Mediji navode da bi ova NBS liga u prvoj fazi imala 16 timova, što je veći broj od ranijih projekcija sa osam ekipa. Uključivala bi postojeće evropske klubove, nova partnerstva s institucionalnim investitorima i osnivanje franšiza na strateški važnim tržištima poput Londona i Pariza. Silver, koji je ranije ove godine odradio niz sastanaka u Evropi s potencijalnim učesnicima, sada traži pozitivnu odluku svojih 30 vlasnika NBA klubova da nastavi razradu plana.
FIBA kao iznenađujući saveznik
Upravni odbor o tome neće još da glasa, ali sastanak u Njujorku bio je prvi test interesa i podrške za projekat. Na marginama sastanka bio je prisutan i glavni sekretar FIBA Andreas Zagklis, što sugeriše ozbiljnost pristupa i moguću saradnju na institucionalnom nivou. Lako je zaključiti da FIBA koristi NBA kao novog saveznika u svom ratu s ULEBA, rivalskom organizacijom koja joj već skoro dve i po decenije krade primat u evropskoj muškoj klupskoj košarci.
Opširnije

Najveći posao u istoriji NBA lige - Boston Celtics prodat za 6,1 milijardu dolara
Konzorcijum koji uključuje suosnivača STG Partnersa, Billa Chisholma, postigao je dogovor o kupovini NBA tima Boston Celtics za 6,1 milijardu dolara. Ta akvizicija predstavlja najveći posao u istoriji NBA lige, nadmašujući procenjenu vrednost od četiri milijarde dolara postignutu 2022, kada je Mat Ishbia sklopio dogovor za kupovinu Phoenix Sunsa.
21.03.2025

Biografski film 'Dražen' broj jedan na Netflixu u celom regionu
Film "Dražen" je ne samo omaž izuzetnom sportisti Draženu Petroviću već i duboko emotivno putovanje kroz njegov život.
23.02.2025

Ko su pobednici i gubitnici NBA prelaznog roka
"Najšokantniji prelazni rok koji smo ikada videli" završio se prošle nedelje.
13.02.2025

Tandem oca i sina koji pokreće revoluciju u sportskom marketingu
Prvi tandem oca i sina u istoriji NBA lige privlači veliku pažnju oglašivača.
11.01.2025
Model koji NBA razmatra temelji se na kombinaciji franšiznog vlasništva i takmičarske mobilnosti. Investitori bi dobijali udele u ligi, dok bi se nekoliko mesta ostavljalo otvorenim za klubove koji se kvalifikuju na temelju sportskog uspeha, na primer, kroz nacionalne lige ili FIBA takmičenja. Time pokušava da pomiriti zatvoreni sistem karakterističan za američki sport i evropsku tradiciju promocije i ispadanja.
Treba naglasiti da NBA namerava da napravi posebno takmičenje, a ne da proširi svoju ligu evropskom konferencijom. Kao najisturenija osoba u novom projektu ističe se francuska košarkaška legenda Tony Parker. Ideje o proširivanju svog takmičenja na Evropu ima i NFL, ali to je još uvek "na dugom štapu".
Real Madrid je potencijalni član
Za NBA projekat u Evropi veliko interesovanje dolazi iz sveta fudbala. Vlasnici klubova poput Qatar Sports Investmentsa (PSG) i Abu Dhabi United Groupa (Manchester City) istražuju mogućnosti ulaska u košarkaški sektor. Na spisku mogućih partnera spominju se etablirani klubovi poput Real Madrida, kom ističe ugovor s Evroligom, Barcelone, Fenerbahcea i ASVEL Basketa. Nijedan od ovih klubova zasad nije javno nagovestio izlazak iz Evrolige, koja bi s novom NBA inicijativom mogla dobiti ozbiljnu konkurenciju.
Za Evroligu, koja se godinama nosi s izazovima upravljanja, investicija i komercijalnog rasta, dolazak NBA može predstavljati i pretnju i mogućnost. Dosadašnji pokušaji integracije dve organizacije nisu urodili plodom, ali nova liga bi uz podršku FIBA mogla da predstavlja alternativu trenutnom modelu.
NBA već duže posmatra evropsko tržište kao prostor za rast. Evropa proizvodi sve više NBA talenata, interesovanje publike za košarku raste, a sportska infrastruktura u velikim gradovima kao što su Berlin, London, Pariz i Milano pruža prostor za razvoj. Istovremeno, poslovni potencijal sporta u Evropi ostaje delimično neiskorišćen u poređenju s američkim modelom monetizacije.
Šta to znači
"Ne želimo da ignorišemo bogatu tradiciju evropske košarke, ali verujemo da postoji prostor za novi pristup koji će biti finansijski održiv i privlačan globalnoj publici", rekao je Silver ranije ove godine.
Za NBA, ulazak na evropsko tržište predstavlja stratešku ekspanziju, kombinaciju sportskog razvoja, komercijalnog skaliranja i geoekonomske diverzifikacije. Za evropske klubove, to je potencijalno ulaznica u novu finansijsku stvarnost, ali i izazov opstanka u činjenici da bi NBA mogao diktirati nova pravila igre. Konačna odluka o pokretanju lige još nije doneta, ali očekivanja su velika. Ako Silver osigura podršku vlasnika, mogla bi da počne operacija redefinisanja profesionalne košarke u Evropi kakvu poznajemo.