Preprodavci luksuznih satova kažu da beleže porast interesovanja za svoje proizvode, dok se SAD spremaju da uvedu carinu od 31 odsto na švajcarski izvoz.
John Reardon, osnivač i izvršni direktor Collectability, onlajn platforme za prodaju polovnih i vintidž satova marke Patek Philippe, kaže da mu se klijenti sve češće javljaju sa željom da odmah kupe satove.
"Njihova logika je da je Patek Philippe bolji od zlata, bolji od bitcoina i svakako bolji od novca u banci", kaže Reardon. Satovi ovog brenda, koji obično koštaju desetine hiljada dolara, među najtraženijima su na svetu.
Portparolka kompanije Patek Philippe odbila je da komentariše.
Reardon predviđa "naglo povećanje potražnje za vintidž i polovnim satovima" u SAD. Neki klijenti bi mogli čak i direktno da otputuju u Ženevu kako bi kupili satove, ako cene u Americi porastu, dodaje on.
Prodaja luksuznih proizvoda mogla bi da naglo oslabi ako američka ekonomija uspori usled trgovinskog rata, kako neki ekonomisti predviđaju.
Turisti slikaju Patek Philippe SA u Raffles hotelu u Singapuru. Foto: Edwin Koo/Bloomberg
Ali tržište polovnih satova moglo bi da profitira od većeg priliva robe, kaže Eric Wind, osnivač i vlasnik Wind Vintage, kompanije koja kupuje i prodaje vintidž satove. Teža ekonomska vremena mogu podstaći vlasnike luksuznih satova da ih prodaju kako bi došli do dodatnog novca, dodaje on.
Wind kaže da ga klijenti zasipaju zahtevima za kupovinu. On takođe prodaje direktno drugim dilerima, koji su, kako kaže, u pravoj groznici.
Na platformi Chrono24, polovni modeli Audemars Piguet Royal Oak Selfwinding iz 2021. godine prodaju se za oko 34.999 dolara, dok se Royal Oak Chronograph iz 2015. godine može naći za oko 47.200 dolara. Foto: Bloomberg
"Prosečan kupac još uvek nije razmislio o tome kako će ih ovo pogoditi", rekao je Wind o carinama. Trgovci, pripremajući se za talas interesovanja kada potrošači postanu svesni uticaja novih dažbina, reaguju tako što "bukvalno kupuju stotine komada da osiguraju zalihe". "Nikad nisam video nešto slično."
SAD su već uvodile visoke carine na švajcarske satove pedesetih godina prošlog veka, što je tada pomoglo američkim proizvođačima. Ipak, te kompanije nisu bile dovoljno inovativne da pariraju švajcarskim brendovima kada su carine ukinute, podseća Wind.