Kada su vlasnici brenda Coach, kompanija Tapestry Inc., i roditeljska kompanija Michael Korsa, Capri Holdings Ltd., započeli svoje pojedinačne akvizicione pohode, svaka od njih je imala priliku da postane američki ekvivalent LVMH-a.
Sada, šest godina kasnije, nijedno od njih nije samostalno dostiglo uspeh najveće svetske luksuzne grupacije. Međutim, imaju još jednu priliku da postanu moćni igrači u svetu luksuza: Tapestry je nedavno saopštio da će kupiti Capri po vrednosti od 8,5 milijardi dolara.
Ova kombinacija stvara moćan američki luksuzni gigant sa više od 12 milijardi dolara godišnjeg prihoda i gotovo dva milijarde dolara operativne dobiti. Osim robnih marki Coach i Michael Kors, Tapestry poseduje Kate Spade i proizvođača obuće Stuart Weitzman, dok Capri obuhvata Versace i Jimmy Choo. Proširena kompanija će takođe imati globalniji doseg, jer operacije Caprija u Evropi dopunjuje prisutnost Tapestryja u Aziji.
Opširnije
Dugogodišnji šef Guccija Marco Bizzarri napušta kompaniju
Zbog lošeg poslovanja, u toku je promena uprave na vrhu luksuzne modne grupacije Kering.
19.07.2023
Gucci očekuje ružičastu budućnost sa Valentinom
Kering SA, vlasnik luksuznog brenda Gucci, kupio je 30 odsto udela u brendu Valentino za 1,7 milijardi evra.
03.08.2023
Zašto bi Birkin tašna mogla biti vaša najglamuroznija i najunosnija investicija?
Svi, od TikTok senzacija do dama iz visokog društva, žele Hermesovu torbu Birkin (i Kelly).
31.07.2023
Hermes nadmašio rivale usled velike potražnje Birkin torbi u SAD
Hit proizvodi inspirisani muzama Jane Birkin i Grace Kelly, drže visoke cene, jer potražnja nadmašuje kapacitet proizvodnje.
28.07.2023
Kombinovana grupacija i dalje će biti manja u poređenju sa evropskim konglomeratima poput LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SE, vlasnika Guccija Kering SA i roditeljske kompanije Cartiera, Cie Financiere Richemont SA. Ali približavaće im se. I zajedno, Tapestry i Capri biće bolje opremljeni da se takmiče sa evropskim imenima, kao i sa domaćim konkurentima poput kompanije Ralph Lauren Corp.
Ovo je suštinski važno, jer su poslednje tri godine donele polarizaciju između najvećih igrača i ostatka industrije. Razmera znači više sredstava za podsticaj određenim brendovima. Evropski giganti su mogli da investiraju u najbolje prodavnice, najupečatljivije marketinške kampanje i sve slavnije dizajnere. Ušteda troškova je teško ostvariva u luksuznom segmentu, ali Tapestry je saopštio da očekuje više od 200 miliona dolara zbog ove sinergije u roku od tri godine.
Štaviše, nakon nekoliko godina impresivnog rasta, prodaja luksuznih proizvoda počinje da se zadržava na normalnijem nivou usled usporavanja u SAD i znakova da se povratak kineskih kupaca nakon kovida možda neće odvijati tako spektakularno kao što se očekivalo. Čak i moćni LVMH je morao da investira više u prvoj polovini svoje fiskalne godine kako bi svoje brendove držao na listi želja potrošača: uložio je u premijernu modnu reviju Pharrella Williamsa za mušku kolekciju Louis Vuitton u Parizu.
Tapestry i Capri većinom posluju u rizičnijem premijum delu, ne na samom vrhu tržišta luksuzne robe. Mlađi, dobrostojeći kupci počinju da se povlače. Ostaju superbogati. Obe kompanije su izložene baš ovim tipovima kupaca.
Svaka kombinacija ima svoje izazove, naravno.
Tapestry nudi 57 dolara po akciji u gotovini za Capri, što je premija od 65 odsto u odnosu na krajnju cenu u sredu prošle nedelje. Iako su akcije Caprija pale skoro 50 odsto od februara, kada je kompanija smanjila svoju projekciju za ovu godinu, to možda neće biti dovoljno da privuče investitore. Akcije su kupovane po ceni od oko 68 dolara pre upozorenja. U međuvremenu, prema predloženoj vrednosti, multiplikator na EBITDA je devet puta, znatno niže od oko 16 puta impliciranih kod Keringovog nedavnog sticanja 30 odsto udela u Valentino. Akcije Capri su porasle skoro 60 odsto na oko 55 dolara u trgovanju pre otvaranja berze.
Slabija projekcija proizlazi iz pozicije brenda Michael Kors u sklopu kompanije Capri, koji je godinama patio od preterane izloženosti, problema u vezi sa prodajnim mestima i privlačenja kupaca koji osećaju finansijski pritisak. Ovi dugoročni problemi će i dalje morati da se rešavaju. Međutim, izazovi koje Kors ima mogli bi biti bolje rešeni kao deo veće grupe. Ne samo da će imati veću finansijsku moć već Tapestry ima snažan dosije uspeha u oživljavanju iscrpljenih brendova. Postigao je dobre rezultate revitalizacijom svog glavnog brenda Coach putem poželjnijih proizvoda, efikasnog marketinga i saradnje sa poznatim ličnostima kao što su Selena Gomez i Jennifer Lopez.
Uistinu, rizici povezani sa ovim sporazumom vrede truda. Ako Tapestry i Capri uspeju da naprave pravi potez, mogu postati veća snaga na sceni svetskog luksuza. Možda čak postoji i mogućnost daljeg proširenja, na primer, putem sporazuma sa Ralph Laurenom ukoliko osnivač odluči da proda svoju kompaniju.
SAD su oduvek imale manji uticaj u svetu luksuza nego što bi se očekivalo. Sa Tiffanyjem, koji postaje deo LVMH i spekulacijama da bi Ralph Lauren možda mogao krenuti istim putem, ova dva američka imena barem pokušavaju da krenu drugim putem od Pariza.