Zadar, grad poznat po fantastičnom zalasku sunca, bogat je brojnim sadržajima za posetioce. Na obali se nalaze dve interesantne instalacije. Jedna su Morske orgulje, niz stepenica pored obale ispod kojih su ugrađene cevi, pa zvuk nastaje pod uticajem energije mora, to jest talasa i plime i oseke. Autor ove jedinstvene instalacije je Nikola Bašić, koji je tvorac još jedne instalacije koja se nalazi svega nekoliko metara dalje.
Pozdrav suncu, okrugla solarna ploča koja se sastoji od 300 solarnih panela koji danju upijaju sunčevu svetlost, a kada Sunce zađe, uključuju se rasvetni elementi koji proizvode svetlosnu igru.
Opširnije
Hvarske oaze luksuza - pogledajte pet najboljih hotela
Hvar je luksuzno ostrvo gde se kultura i stil života spajaju na maloj udaljenosti.
06.07.2024
Grčka je za srpske turiste skuplja čak za 26 odsto ove godine
Uveliko smo zakoračili u sezonu letnjih odmora kada, zapravo, najveći broj turista planira svoja putovanja u toku godine.
31.05.2024
Kako da (ne) budete stranac u Veneciji ovog leta?
Venecija je odnedavno prvi grad koji eksperimentiše sa naplaćivanjem pristupa turistima.
01.06.2024
Pet mesta koje možete posetiti na Santoriniju a da ne potrošite bogatstvo
Santorini je definitivno jedna od najželjenijih, ali i najskupljih destinacija kada su u pitanju letovanja. Ipak, ne mora da bude tako.
02.06.2024
Ove destinacije će izgubiti polovinu svojih sunčanih dana do 2100.
U Severnoj Americi i Evropi proleće je u jeku, te veliki broj ljudi večera napolju, na terasama, vozi bicikle duž staza okruženim cvećem i uživa u vožnji čamcem.
25.04.2024
Još jedna poznata atrakcija je crkva Svetog Donta iz 9. veka, crkva interesantnog oblika i najvredniji spomenik predromaničkog graditeljstva ranog srednjeg veka u Hrvatskoj. Ispred te crkve se nalazi Rimski forum iz prvog veka pre Hrista, mesto gde se odvijao javni život grada.
Ne treba zaboraviti ni Narodni trg, središte gradskog života, glavnu gradsku ulicu Kalelargu, službeno nazvanu Široka ulica, Trg pet bunara, sa zapadnim srednjovekovnim zidom i Kapetanovom kulom, kao i katedralu Svete Stošije, najveću katedralu u Dalmaciji. Tu su i Muzej antičkog stakla, Arheološki muzej, Kneževa palača i Muzej iluzija.
Za one koje vole kulturu i istoriju, ali i za one koji prate trasu popularne serije "Igra prestola", Šibenik je idealna destinacija. On je takođe i dobra polazna tačka za istraživanje Dalmacije, pošto se nalazi između Zadra i Splita, ali i blizu nacionalnog parka Krka. Nekoliko plaža, jedan restoran sa Michelinovom zvezdicom i bogat kulturni program za mlade pružaju užitak posetiocima svih uzrasta.
Najvažnija građevina Šibenika je katedrala Svetog Jakova iz 15. i 16. veka, nekima poznata i po tome što je tamo sniman jedan deo Igre prestola. Naime, Šibenik je poslužio kao grad Bravos, slobodarski grad gde se nalazi Gvozdena banka.
Osim toga, još važnije je da je 2000. godine ta građevina dodata na Unescovu listu svetske kulturne baštine.
"Po svojoj umetničkoj vrednosti spada u najznačajnije evropske monumentalne katedrale, a zahvaljujući nekim svojim karakteristikama jedinstvena je ne samo među katedralama nego i među hrišćanskim crkvama generalno", navodi se na veb-sajtu Turističke zajednice Šibensko-kninske županije.
"Ovo je jedina katedrala u Evropi potpuno sagrađena od kamena jer prilikom izgradnje nisu korišćeni nikakvi drveni arhitektonski elementi."
Katedrali se 2017. pridružila i tvrđava Svetog Nikole, izgrađena tokom 16. veka, kao sastavni deo mletačkog odbrambenog sistema nastalog između 15. i 17. veka i smeštena na ulazu u kanal Svetog Ante. Sagrađena radi obrane od turskih napada s mora, bila je jako važna jer je jedini mogući ulaz u Šibenski zaliv bio kroz taj kanal.
Sem tvrđave Svetog Nikole, u Šibeniku možete obići još tri tvrđave. Najpoznatija je verovatno tvrđava Svetog Mihovila, najstarija gradska tvrđava. Izgrađena je da bi branila šibensku lagunu i ušće reke Krke, a danas ima i pozornicu na otvorenom sa 1.077 sedišta, gde se mogu čuti i poznati svetski izvođači. Tvrđava se može obići, a unutra vas čekaju i audio-vodič i 3D prezentacije istorije grada Šibenika.
Druga gradska tvrđava je tvrđava Svetog Ivana, sagrađena u 17. veku, za samo 58 dana, kao glavna tačka novog odbrambenog sistema grada neposredno pred veliki napad osmanske vojske. Sagradili su je Šibenčani, a tamo danas možete da uživate u veličanstvenom zalasku sunca i pogledu na ceo grad. Ovo je bila još jedna lokacija popularne HBO-ove serije.
Još jedna tvrđava je Barone, takođe izgrađena u 17. veku, paralelno sa tvrđavom Svetog Ivana, takođe izgrađena da se ojača odbrana od Osmanlija. Danas se tamo može pogledati tura obogaćena iskustvom virtuelne realnosti (VR), popiti kafa ili pogledati film pod zvezdanim nebom.
U drugom najvećem gradu Hrvatske gužve su veće nego u Zadru i Šibeniku, a posebno leti. Uz plaže i kulturne znamenitosti, Split nudi i bogat noćni život. Najpoznatija atrakcija je Dioklecijanova palata, izgrađena za vreme rimskog vladara Dioklecijana, još jedna lokacija snimanja poznate serije “Igra prestola”. Ona je takođe na Unescovoj listi svetske bašine.
Treba prošetati i splitskom rivom, poznatim šetalištem, posetiti splitsku tržnicu, gde možete kupiti nešto od domaćih specijaliteta. Što se prirode tiče, ne treba zaobići brdo Marjan, neverovatan pogled i plaže koje se prostiru pri dnu.
Najpoznatija splitska plaža su Bačvice, peščana plaža poznata po igri picvin koja je tamo izmišljena. Tu je i Galerija Ivana Meštrovića, kao i njegova statua Grgura Ninskog, splitskog biskupa koji je reformisao katoličku veru. Ako dodirnete njegov palac i zamislite želju, veruje se da će se ona ostvariti.