Ključ za uspešno putovanje sa prijateljima je da provodite vreme odvojeno, kaže kolumnistkinja i ekspert za putovanja u američkom Bloombergu Nikki Ekstein. Ona navodi koliko joj je važno da se sa saputnicima unapred dogovori o budžetu, vremenu koje će provoditi odvojeno, posvećujući se individualnim interesovanjima.
Zaintrigirana ovim tekstom zainteresovala sam se da saznam kakve su navike i zahtevi turista kod nas. Dejan Bukarica, menadžer i ekspert za luksuzna putovanja u beogradskoj turističkoj agenciji "Dream Land Travel", kaže da se turisti kod nas i dalje uglavnom ustručavaju da saopšte da će putovati sami, ali i da je sve veći broj onih koji putuju sami.
Osim tog ličnog odnosa, postoje i druge izazovne okolnosti koje treba uzeti u obzir kada je ova opcija u pitanju: "Putnici zaobilaze neke destinacije samo zbog velikih doplata za jednokrevetne sobe i vrlo često nemogućnosti rezervacije usled limitiranog broja jednokrevetnih soba u hotelima i uz česte doplate koje su od 50 do 70 odsto više od standardne cene po osobi za dvokrevetnu sobu."
Opširnije
Srpski pasoš pao na 37. mesto liste najvrednijih
Srpski pasoš je ove godine pao za jedno mesto i nalazi se na 37. mestu liste najjačih pasoša na svetu.
11.01.2024
Portugal imao najbolju godinu za turizam
Turisti su u 2023. u državi ostavili više od 25 milijardi evra.
03.01.2024
Turci i dalje prvi na listi stranih turista, domaći gosti posustaju
Najposećeniji Vrnjačka Banja i Zlatibor u novembru.
29.12.2023
Monopoly Adria: Koje srpske destinacije su zaslužile mesto na tabli
Pitali smo sagovornike koje destinacije treba da se nađu na osavremenjenom monopolu Srbije.
10.01.2024
Najmanje doplate su u Tunisu ili ih uopšte nema. "Stoga, kaže naš sagovornik, Tunis je i dalje popularan jer je povoljna destinacija i jedna od bezbednijih arapskih zemalja, ali se sve više traže isključivo hoteli sa pet zvezdica, jer su hoteli lokalne kategorizacije sa četiri zvezdice vrlo skromni i neretko nisu renovirani decenijama. Na ovoj destinaciji, biraju se poznati svetski hotelski lanci, a manje lokalni", kaže on.
Kada je reč o trendu među destinacijama od prošle godine povećana je potražnja za udaljenim mestima poput Maldiva, Mauricijusa, Dominikanske Republike, Sejšela i Zanzibara. Bukarica kaže da je tendencija za ovu godinu nastavak povećanja potražnje za egzotične destinacije jer je donedavno bio tabu da su nedostižne, odnosno preskupe ili teže dostupne zbog konekcija i letova.
"U prošlosti su turski rizorti kategorije 5* bili sinonim luksuza, uključujući ultra-olinkluziv uslugu, ali sve češće putnici žele više, dalje i egzotičnije", objašnjava on. Ipak, kada je o putnicima iz Srbije reč, Turska zauzima 10 do 12 odsto od ukupnog broja odlazaka u inostranstvo dok je Grčka tokom prošle godine i dalje na neprikosnovenom prvom mestu sa oko 58 do 60 odsto od ukupnog broja odlazaka. Pad potražnje je za Albaniju, Bugarsku, Rim i Istanbul, dok Lisabon postaje sve popularniji. "Lisabon je apsolutni favorit. Putnicima je bitno da je hotel u centralnoj zoni, da je kategorije 4* ili superior 3* i da ponuda obuhvata barem 2-3 fakultativna izleta udaljena na sat ili dva od Lisabona poput Kaskaisa, Sintre i slično. Takođe, sve traženiji postaje i Porto (u slučaju polaska iz Beograda, zbog direktnog leta), a od ovog proleća će biti Bilbao i San Sebatijan i Baskijska tura", kaže Bukarica.
Kada su zahtevi u pitanju, pored adekvatnog smeštaja važne stavke su: bezbednost, lak transport, organizovan transfer na relaciji aerodrom - hotel, postojanje predstavnika agencije na samoj destinaciji, fakultativni izleti i egzotičnost destinacije. Naš sagovornik ipak kaže da fokus i prioriteti zavise od saputnika. Ukoliko su u pitanju porodični odmori sa decom, putnicima su važniji dodatni sadržaji: spa i velnes centri u objektu, kvalitetna animacija, mogućnost realizacije fakultativnih maštovitih izleta i slično, dok su oni koji putuju sami ili u paru više zainteresovani za izgled i komfornost smeštaja i celokupnu luksuznu atmosferu određene destinacije, odnosno mir koji tamo mogu da pronađu i da ga ovekoveče, a posebno na Instagramu.
To je posebno važno, ističe naš sagovornik, u slučaju, recimo Maldiva, gde se organizuju i venčanja na zahtev (samo ceremonijalna jer zakonska nisu priznata na Maldivima). Što se tiče cena aranžmana za najluksuzniju ponudu, boravak od sedam noćenja u vili na plaži sa bazenom košta od 5.460 evra po osobi na bazi olinkluziv paket aranžmana, koji pored smeštaja uključuje avio-karte, takse, smeštaj i transfer, kao i celokupnu organizaciju aranžmana, a u zavisnosti od sezone tokom januara boravak u drugim vilama na bazi punog pansiona može se naći i za 3.700 evra.
Kada su u pitanju ostale daleke destinacije, olinkluziv smeštaj u hotelu sa četiri zvezdice kreće se oko 2.300 za sedam noćenja. Najekskluzivniji aranžman za Bali počinje od 2.400 evra. Slično košta i, na primer, ultra-olinkluziv smeštaj u hotelu sa golf igralištem u Beleku u Turskoj, u zavisnosti od sezone.