Danas mnoge kompanije prave robote, ali malo koja to radi na način iz 18. veka. Van Cleef & Arpels, jedan od najpoznatijih juvelirskih brendova na svetu, sada izrađuje samopokretne automate – genijalne mehaničke naprave koje su evropski monarsi i plemići nekada strastveno sakupljali. (Zamislite zagonetnog dečaka na navijanje iz filma „Hugo“ iz 2011. godine.) Ovi hipnotišući mehanizmi, svaki jedinstven, ukrašeni su zlatom, dijamantima i dragim kamenjem.
Van Cleef izrađuje ono što naziva „izuzetnim predmetima“ još od svog osnivanja u Parizu 1906. Prvo delo te vrste bila je privatna porudžbina bogatog Njujorčanina koji je želeo minijaturnu repliku svoje jahte Varuna, izrađenu od zlata i ukrašenu emajlom u živopisnim bojama. Maketa broda postavljena je na postolje od isklesanog jaspisa koje podseća na talase u pokretu i u sebi skriva diskretno dugme za pozivanje batlera. Ubrzo su usledili i drugi predmeti – satovi, kavezi za ptice – izrađeni u dragocenim materijalima, koji su vremenom postali vredni kolekcionarski rariteti.
Tokom 2010-ih, kompanija je u te predmete unela novu dimenziju – pokret. Van Cleef i majstor mehanike François Junod udružili su snage kako bi stvorili bajkoviti, stoni automat unikatne juvelirske izrade. Njihovo prvo zajedničko delo prikazivalo je vilu – simbol kuće – koja se odmara na sjajnom listu lokvanja pored zatvorenog cveta. Na komandu, list počinje da se talasa, cvet se otvara i otkriva leptira sa svetlucavim krilima, dok vila podiže glavu i pomera se kako bi ga posmatrala u letu.
Kada je automat „Fée Ondine“ predstavljen na međunarodnom sajmu satova 2017. godine, izazvao je pravu senzaciju. Van Cleef je do sada izradio ukupno 11 automata, a izvršna direktorka Catherine Rénier ističe da su oni postali „neodvojiv deo“ kolekcije ove kuće. Kompanija ne otkriva cene ovih dela (niti imena kolekcionara), ali stručnjaci iz industrije procenjuju da se kreću oko 10 miliona dolara po komadu.
Pored kreacija inspirisanih vilama i prirodom, umetnici Van Cleefa stvorili su i automat sa letećim kupidonom, kao i astronomske komade nadahnute nagrađivanim satom Midnight Planétarium.
Verzija iz 2025. godine (na slici ispod) je precizan astronomski sat: planete se okreću istom brzinom kao na nebu – tako će Saturnu biti potrebno 29,5 godina da obiđe sjajno sunce izrađeno od žutog i roze zlata, žutih safira i drugih dragocenosti. Međutim, jednostavnim povlačenjem poluge aktivira se muzička kutija, planete počinju da se vrte, a kometa ukrašena rubinima kruži oko spoljnog prstena. Kada ciklus završi, svaki element se vraća na svoje mesto i nastavlja svoje kosmičko putovanje.
Saturnu će biti potrebno 29,5 godina da obiđe sjajno sunce izrađeno od žutog i roze zlata, žutih safira i drugih dragocenosti. Izvor: Van Cleef & Arpels
A ko su kupci ovih izuzetno skupih i impozantnih predmeta? Rénier objašnjava da su to „poznavaoci retke izrade, ljudi sa strašću za jedinstvene kreacije, umetnička dela i nostalgičnu viziju protoka vremena.“ Jer prošlost, u ovim čudesnim mehanizmima – i dalje živi.
Zvezda padalica ukrašena rubinima rotira se oko spoljašnjeg prstena. Izvor: Van Cleef & Arpels