"Gladijator" iz 2000. godine je zaradio 34,8 miliona dolara tokom otvarajućeg vikenda i ukupnu zaradu od 430 miliona dolara tokom celokupnog perioda bioskopskog prikazivanja. Kultni film o robu koji u jednom trenutku postaje moćniji od rimskog cara najveći je komercijalni uspeh reditelja Ridleyja Scotta, ali je Engleza i pored nominacije, Oskar zaobišao.
Te 2001. godine ovaj film je imao najviše nominacija - 12, a osvojio je pet Oskara (za najbolji film, glavnog glumca, kostim, zvuk i vizuelne efekte).
Scott je režirao i nastavak, "Gladijator 2", a film koji je prethodnih dana imao premijeru u Adria regionu i drugim evropskim zemljama, postiže novi rekord: ostvario je zaradu od 87 miliona dolara samo tokom prvog vikenda prikazivanja. Iznosi ukazuju na veliko interesovanje publike, ali i šire javnosti. Recimo, britanskoj premijeri u Londonu prošle srede prisustvovao je i kralj Charles III. Došao je sam, i to veče pred svoj 76. rođendan.
Opširnije
Film "Pripravnik" kroz lične stilske transformacije prati Trumpov uspon
Radnja prati razvoj od početaka karijere advokatskog pripravnika Trumpa u poslovima sa nekretninama do uspona na najviše lestvice američkog biznis i društvenog miljea.
02.11.2024
Koja je uloga koordinatora intimnosti na filmskom setu?
Koordinatori intimnosti pomažu glumcima u pripremi i snimanju emotivno intenzivnih scena.
27.10.2024
Balkan na putu ka luksuznom turizmu: Srbija atraktivna cele godine
Kako se države Adria regiona bore da privuku premijum turiste? Upravo tu temu otvaramo sa stručnjacima iz industrije, inspirisani predstavljanjem Balkana, kao turističke destinacije, na najvećem svetskom sajmu za putovanja u Londonu.
14.11.2024
Šta stoji iza Zarinog munjevitog uspeha
Do debija onlajn divova poput Sheina i Temua nije postojala kompanija na svetu koja je više doprinela tendenciji negativnog uticaja na okolinu od samog Inditexa.
09.11.2024
Britanski mediji posebno su preneli njegov razgovor sa Denzelom Washingtonom koji glumi Macrinusa. Bivši rob koji je stekao veliko bogatstvo i interesovanje za gladijatorske borbe, postaje ključna figura u filmu, a Washingtonovo glumačko umeće stavlja u zasenak glavnog junaka Luciusa, kojeg glumi irski glumac Paul Mescal.
On otkriva porobljenog Luciusa, baš kao što u prethodnom filmu glavni junak, španski general Maximus (Russell Crowe), biva prodat kao rob Proximu (Oliver Reed), vlasniku gladijatora. Kritičari smatraju da je ponavljanje postavke iz originala jedan od najslabijih elemenata filma.
Drugi momenat koji je izazvao iznenađenje (uglavnom negativno) jeste to što je Lucius zapravo sin Maximusa i careve ćerke Lucille (koju u oba filma glumi Connie Nielsen). Maximus je bio poznat po posvećenosti sećanju na svoju ubijenu ženu i sina. Iako je sugerisano da je postojala izvesna emocionalna povezanost između njega i Lucille u doba njihove mladosti, kao i evidentna naklonost kasnije, uvođenje njihovog zajedničkog sina mnogima nije imponovalo, uključujući i fanove. Time je bačena senka na nevinost i čast glavnog junaka iz originala koji je mnogima predstavljao uzor.
I sam Russell Crowe je svojevremeno izjavio da se oseća "malo nelagodno" zbog toga što se snima nastavak. "Zbog nekoliko stvari koje sam čuo, pomislio sam: 'Ne, ne, ne, to nije u moralnom putovanju tog određenog lika'", izjavio je ranije ove godine.
Nakon ogromnog uspeha originalnog filma, Russell je bio zainteresovan da glumi u mogućem nastavku, ali prepreka je bila što je, naslućujete, njegov lik mrtav. Radnja je tako dovršena, ne ostavlja nijedno pitanje otvorenim.
U mnogim pokušajima da se glavni lik oživi i omogući nastavak, učestvovao je i australijski pisac i muzičar Nick Cave koji je bio pozvan da napiše scenario. U toj verziji, Maximus se nakon smrti u drugom svetu susreće sa Jupiterom i nekoliko drugih rimskih bogova.
Njegov zadatak je da ubije Hefesta, koji je izdao veru kako bi se ponovo spojio sa svojom ženom i detetom. Međutim, njegov plan se suočava sa izazovima kada se vraća u ljudski svet i susreće (u ovoj verziji) zlikovca Luciusa, Commodusovog sina (kojeg glumi Joaquin Phoenix u originalu), što dovodi do dramatičnog obračuna.
Uzgred, samo mala opaska: Hefest je grčki bog vatre, rimski pandan je Vulkan. Kako je preneo BBC 2018. godine, Crowe je brzo odbio ovu ideju, jednostavno rekavši: "Ne sviđa mi se, prijatelju".
Scenario nastavka potpisao je David Scarpa, koji je sa Scottom sarađivao i na filmovima "Sav novac sveta" (All the Money in the World) iz 2017. i Napoleon iz prošle godine. Kolumnista Independenta, Patrick Smith, navodi kako je nastavak korak unazad i da se kladi da je Crowe - ljut. "Kao što je Maximus rekao: Ono što uradimo u životu odjekuje kroz večnost. Sigurno nije očekivao da ga prate smeh i podsmeh", zaključuje on.
Da film izaziva podsmeh misli i Deborah Ross, koja se u Spectatoru pita "Da li je ovo trebalo da bude komedija?".
Ali upravo taj momenat fabule koji omiljenog gladijatora predstavlja u nešto drugačijem moralnom svetlu za neke je prednost. Peter Bradshow u Guardianu kaže da je ovo nastavak koji se "ne boji da se zaprlja". Osim toga, on posebno hvali gladijatorske momente koji "imaju pravi halucinirajući kvalitet", odnosno izgledaju skoro kao naučna fantastika. "Gladijator ili vanzemaljac?", pita se on. To ne čudi s obzirom na to da je Scott režirao neke od najvažnijih i najuticajnijih naučnofantastičnih filmova svih vremena (Alien iz 1979. i Blade Runner iz 1982.).
Da li nam treba još heroja
Dela Ridleya Scotta uključuju pored već pomenutih i druge kultne filmove: "Telma i Luiz" iz 1991, te "Hanibal" iz 2001. godine. Britanski reditelj koji je rođen samo nekoliko dana pre početka Drugog svetskog rata osvajao je BAFTA nagrade, Zlatne globuse i Emi nagrade tokom višedecenijske karijere.
Ipak, sa filmovima u poslednjih nekoliko godina nije imao mnogo sreće ni kod publike, ni kod kritike. Na prvom mestu, u pitanju je melodrama o zločinima u modnoj imperiji porodice Gucci (House of Gucci) i biografski ep Napoleon. Takođe, napomenimo da i pored rekordne posete, "Gladijator 2" ima samo skromnih 76 odsto na Rotten Tomatoesu.
Da li je povratak na stari put slave originala dovoljno dobar da opravda nastavak
Sudeći po ulaganju Paramount Picturesa, odgovor je potvrdan. Početni budžet za nastavak bio je 165 miliona dolara, ali neki izvori navode da je ta brojka porasla na približno 310 miliona dolara. Ipak, insajderi iz Paramounta tvrde da je neto trošak 49-dnevnog snimanja bio ispod 250 miliona dolara, kako prenosi Hollywood Reporter.
Brian Robbins, predsednik Paramount Picturesa i suizvršni direktor Paramount Globala, vodio je Paramount kroz pandemiju, dva štrajka i prodaju, a sada putuje svetom premijerno prikazujući novi hit. U intervjuu za Bloomberg on optimistično kaže kako veruje da već imaju film koji je ozbiljan kandidat za Oskara.
"Ridley Scott nikada nije osvojio nagradu, i ovo bi mogla biti njegova godina. Takođe, postoji veliko interesovanje za zanatske kategorije, a puno se priča i o nastupu Denzela Washingtona", kaže. Iako nikada nije radio sa Scottom, Robbins dodaje da je bio impresioniran njegovom energijom i strašću u ovoj fazi njegove karijere.
"Bio je izuzetno otvoren za saradnju. Svi smo bili uključeni u to da osiguramo scenario koji prenosi emociju. To nam je bilo veoma važno. Scenario koji ispunjava očekivanja i dostojan je prvog filma. Kreativni proces nikada nije lak. Ako je lak, verovatno nešto nije u redu", objašnjava Robbins za Bloomberg.
Dalje navodi da je jedan od izazova bio pronaći glumca koji može da ispuni očekivanja posle Russella Crowea. "Paul ima neverovatnu sposobnost da prikaže ranjivost, ali istovremeno ima ogromnu ozbiljnost i emocionalnu dubinu koja je bila potrebna za ovu ulogu", kaže on i naglašava da ih je iznenadilo koliko žene vole film, "iako u njemu ima dosta testosterona i nasilja".
Koji su razlozi za povratak posle 25 godina
Američka premijera zakazana je za 22. novembar. Period pre Dana zahvalnosti smatra se prajm-tajmom za porodični odlazak u bioskop. Robbins kaže da ove godine filmska sezona za Dan zahvalnosti deluje jače nego 2023, iako je ukupna zarada bioskopa trenutno za 11 do 12 odsto manja u odnosu na lane. "Gladijator 2" je još jedan pokušaj da se ljudi ponovo vrate u bioskope.
Po uzoru na Barbenheimer fenomen, koji je udahnuo život umornoj filmskoj industrij prošle godine, kreiran je Gladdington, jer se otprilike u isto vreme, u nekim zemljama, premijerno prikazuje film "Padington" u Peruu. Podsećanja radi, film "Barbi" je prvog vikenda prikazivanja zaradio 155 miliona dolara, a "Openhajmer" 80,5 miliona.
Treći deo franšize o medvediću Padingtonu - "Padington u Peruu", zaradio je 9,65 miliona funti samo za tri dana prikazivanja u Velikoj Britaniji. To je rekordni rezultat na britanskim blagajnama još od filma "Nije vreme za umiranje" (No Time to Die) iz 2012. godine i najbolji rezultat u odnosu na prethodne filmove iz Padington serijala.
Fenomen Barbenheimer je značajno promenio filmski pejzaž, jer nikada pre dva tako različita filma nisu bila tako usko povezana, i to ne samo u marketinškom smislu. Sadržajna različitost između filmova ne može biti veća ni u slučaju Gladdington. Ali ovde postoje i značajne sličnosti.
Kao prvo, oba filma su nastavci filmova koji su ostvarili ogroman uspeh. U tom smislu, prate trend prisutan od 2020. godine, u kojem su 16 od 20 najuspešnijih filmova na blagajnama bili neka vrsta nastavka. Sledeća sličnost je što oba filma ciljaju na nostalgiju i privlačenje porodica, odnosno više različitih generacija u bioskope. Ipak, sudeći po ovogodišnjem nastavku isto tako kultnog filma "Džoker" iz 2019. godine, "Džoker: Ludilo u dvoje", ne moraju svi nastavci biti ovenčani slavom prethodnika.
Naslovi sa najvećom zaradom, uključujući i nastavke kultnih filmova
Film koji je premijerno prikazan u oktobru ove godine ima samo 34 odsto na Rotten Tomatoesu i veoma negativne kritike u kojima se ne štedi na komentarima, kao što su: dosadan i katastrofalan, a tu su i konstatacije da čak ni Lady Gaga nije mogla da ga spase. Original, koji je upisan u istoriju kao jedna od najuspešnijih priča o DC Comics karakterima, zaradio je više od milijardu dolara uz skromni produkcioni budžet i zadržao titulu najprofitabilnijeg R-rated filma svih vremena tokom pet godina. Nastavak je u samom početku okarakterisan kao riskantan i po rezultatima sa blagajni, opravdano.
Robbins, uprkos rezervama, tvrdi da je "Gladijator 2" njihova najveća opklada godine, ali i da je poslovna strategija usmerena na profitabilnost celokupnog repertoara, a ne na zaradu pojedinačnog filma. "Ponekad filmovi sa najvećom zaradom nisu najprofitabilniji. Prošle godine smo imali 'Top gan' i 'Osmeh' (Smile). 'Top gan' je bio najprofitabilniji, ali 'Osmeh' mu je bio vrlo blizu", kaže Robbins.
I na kraju, ostaje bolno pitanje koje muči filmsku industriju: šta sa strimingom?
Robbins objašnjava da je marketinški cilj stvoriti strah od propuštanja, tako da ljudi žele da gledaju filmove u bioskopima dok su deo kulturnog razgovora. "Kada sam došao u studio, fokus je bio na prioritetu za striming i skraćenim bioskopskim prozorima. Taj trend se sada menja", kaže on.
Optimalno vreme za bioskope varira. "Neki filmovi, poput 'Divljeg robota' (Wild Robot) pokazuju snažnu bioskopsku zaradu čak i nakon što postanu dostupni za kućno gledanje, što sugeriše da jedno može nadopuniti drugo."
Prvobitno postavljeno vreme za striming blokbastera na 45 dana za Paramount+, sada se često produžava na 60, 75 ili čak 90 dana. "Publiku ne treba naučiti da očekuje brzo dostupnost na strimingu."
Nije objavljeno kada će novi hit biti dostupan na striming platformama, ali Netflix, u nameri da zaplovi na delu marketinškog talasa oko nastavka, trenutno prikazuje film "Gladijator". Takođe, tokom promocije "Gladijatora 2", u intervjuu za francusku mrežu La Premiere u septembru 2024, Scott je otkrio da planira i treći deo: "Gladijator 3".
Razlog više da "Gladijatoru 2" damo šansu u magiji bioskopskog mraka.