Ključna reč zanatskog umeća ručne izrade šešira i drugih ukrasa za glavu jeste vreme. Jedan od svedoka toga je porodični biznis, atelje "Ercegovac", koji tu tradiciju neguje skoro stotinu godina. Osnivač Vojislav Ercegovac nakon Prvog svetskog rata sa suprugom dolazi u Beograd, prvobitno radi kao trgovački putnik, a zatim u avgustu 1927. godine otvara radnju za izradu ženskih šešira u srcu grada.
Trendovi i oblici šešira su se menjali, atelje "Ercegovac" je svedočio promeni percepcije ka ovom modnom detalju i usmeravao svoje modele ka zahtevima vremena. Ali bez obzira na sve promene, kao i turbulencije Drugog svetskog rata, zadržan je kvalitet i prepoznatljivo ime. I pravilo koje se i sada primenjuje: da dama nikada ne skida šešir, ni u zatvorenom prostoru.
Njihove šešire nosile su mnoge poznate ličnosti: pesnikinju Desanku Maksimović, poznatu i po svojim fotografijama sa šeširom, kao i glumicu Žanku Stokić. Na njihovom Instagramu jedna klijentkinja komentariše da još uvek koristi šešir koji je nosila na svom venčanju sedamdesetih godina prošlog veka.
Danas, Isidora Rašeta, pripadnica četvrte generacije, inače arhitekta, dizajnira i izrađuje šešire u porodičnoj radionici. Kao što smo pisali nedavno, glavni izazov za ručnu izradu luksuznih predmeta je pronalaženje saradnika, jer za ovo umeće ne postoji formalno obrazovanje. Ipak, Rašeta kaže da im se javljaju mladi ljude koji žele da nauče i da je jedini uslov da im se pridruže upravo ta volja.
Objašnjava da sada prave manje kolekcije šešira, fascinatora, toka i drugih ukrasa za koje inspiraciju pronalaze ne samo u aktuelnim trendovima već i u prirodi i umetnosti. Ipak, kako kaže, najdraži su im specijalni zahtevi, modeli prilagođeni željama nosioca.
"Nećete pronaći drugi šešir poput tog u svetu, što ga čini pravim luksuznim predmetom."
Proces stvaranja ručno izrađenog šešira podrazumeva ličnu povezanost između zanatlije i klijenta. Ovaj nivo saradnje i prilagođavanja dodaje sloj luksuza koji masovno proizvedeni šeširi jednostavno ne mogu postići, ističe ona.
Opširnije
Chanel tašna sada košta više od 10.000 evra u Parizu
Klasična torba srednje veličine brenda Chanel prešla je prvi put granicu od 10.000 evra u Parizu.
02.04.2024
Kako predstaviti modni brend na ino-tržištu?
Kako modno stvaralaštvo iz autorstva pretvoriti u biznis model?
20.03.2024
Nemački lanac parfimerija Douglas lansira IPO
Nemački trgovački div ima 1.850 maloprodajnih objekata u 22 zemlje i od 2000. proširuje svoju internet prodaju.
20.03.2024
Zanatlije posvećuju svoje vreme i pažnju svakom detalju ručno izrađenog šešira. Od odabira materijala do ručnog ušivanja ukrasa, nivo brige i preciznosti je neprevaziđen, a kako sve to izgleda, saznajte u videu. Na taj način ovakve prakse primeri su takozvane spore mode, koja promoviše održivost, etičke prakse i dugotrajni kvalitet. Jer takvi šeširi traju. I prenose se sa generacije na generaciju.