Nemački trgovački div Douglas ima 1.850 maloprodajnih objekata u 22 zemlje i od 2000. godine proširuje svoju internet prodaju širom Evrope. Kompanija 21. marta izlazi na Frankfurtsku berzu, a akcije će na inicijalnoj javnoj ponudi biti ponuđene po ceni od 26 do 30 evra, saopštila je kompanija, prenosi Bloomberg.
Phil Serafino u tekstu iznosi podatak da prethodna tražnja za akcijama već premašuje veličinu transakcije. Smatra se da kompanija može privući investitore koji traže čistu investiciju u visokokvalitetne i luksuzne proizvode za lepotu. Douglas cilja na srednjoročni porast prodaje od sedam odsto godišnje, sa profitnom maržom od 18,5 odsto, navodi se. Poznati lanac planira da koristi prihode za smanjenje duga.
Na osnovu zvaničnog saopštenja Douglas grupe od pre mesec dana, globalna neto prodaja se povećala za osam odsto na oko 1,56 milijardi evra u periodu oktobar - decembar 2023. godine (Q1 2022/23: 1,44 milijarde evra). Smatra se da je rast pokrenut snažnim rezultatima oba kanala: prodajom u prodavnicama koja se uprkos inflaciji povećala za 6,7 odsto, dok je prodaja na internetu za 10,7 odsto veća u odnosu na prethodnu godinu, nastavljajući pozitivan trend iz prethodnih kvartala.
Inače, Douglas je osnovao škotski imigrant John Sharp Douglas 1821. godine otvaranjem fabrike sapuna u skladišnom kvartu Hamburga, Špajherštat. Nekoliko decenija kasnije, 1909. godine, vođstvo je prešlo u ženske ruke. Berta Kolbe preuzima upravljanje kompanijom J. S. Douglas Sons i daje dozvolu trećoj strani za korišćenje imena, otvarajući put za prve Douglas parfimerije.
Godinu dana kasnije, sestre Anna i Maria Carstens otvaraju prvu "Parfümerie Douglas" u ulici Neuer Wall u Hamburgu. U narednim godinama otvarale su se nove parfimerije, a fabrika sapuna je i dalje bila aktivna i proizvodila sapun, zaštitne kreme za sunčanje i pastu za zube sve do 1990-ih.
Godine 1996. proizvođač slatkiša Hussel AG preuzima parfimerije. Pod vođstvom izvršnog direktora dr Jörna Krekea, kompanija nastavlja ekspanziju otvaranja parfimerija kroz akvizicije i otvaranje novih filijala. Dr Jörn Kreke ostao je počasni predsednik Nadzornog odbora Douglasa do svoje smrti pre nešto više od mesec dana, a na mestu predsednika zamenio ga je sin, dr Henning Kreke.
Tokom 1980-ih godina, sa akvizicijom austrijskog lanca Parfümerie Ruttner, Douglas pravi prvi korak ka širenju na međunarodno tržište koje se nastavlja u Holandiji, Francuskoj i Italiji, a do dvehiljaditih godina izlaze i na tržišta Španije, Poljske, Mađarske, Rumunije i Švajcarske.
Od 2012. porodica Kreke i finansijski investitor Advent International preuzimaju Douglas Holding AG, koja u to vreme uključuje i kompanije Thalia, Christ, Appelrath Cüpper i Hussel, kaže se na zvaničnom sajtu Douglas Group. Deo kompanije je 2015. godine delimično prodat CVC Capital Partnersu za oko 2,8 milijardi evra. Sedište kompanije se nakon toga seli iz Hagena u Diseldorf.
Najveći globalni rival Douglasu je Sephora, u vlasništvu francuskog giganta LVMH.
Lanac parfimerija nudi uz dobro poznate brendove poput Chanela, Diora, Givenchy, La Mer, i druge poznate ali i profesionalne brendove šminke i proizvoda za negu kože: By Terry, Benefit Cosmetics, Dr Irena Eris, Dr. Dennis Gross, Dermacosmetics, Eisenberg, Rituals, Perricone MD, Elemis, Filorga, kao i veliki izbor "niche" parfema za kupce koji traže nešto posebnije note: Acqua di Parma, Maison Margiela, Micallef, Zarko, Tom Daxon.
Douglas u Adria regionu ne zaostaje za ponudom i prisutan je više od deset godina u Hrvatskoj sa 28 maloprodajnih objekata i u Sloveniji od prošle godine, kada je otvorena radnja u centru Ljubljane.
Prema izveštaju Fine, ukupni prihodi u 2023. Douglas parfimerija u Hrvatskoj prošle godine iznosili su 28,72 miliona evra, što je povećanje od 25,29 odsto u odnosu na prethodnu godinu. U 2023. godini ostvarena je neto dobit od 1,54 miliona evra, što je povećanje od 55,07 odsto u odnosu na prethodnu godinu.