Ne, javnost se nije umorila od slušanja priča o princu Harryju. Prodaja "Sparea" smestila je vojvodu od Saseksa u elitno društvo.
Penguin Random House je u sredu objavio da je prodaja Harryjevih memoara prvog dana premašila 1,4 miliona primeraka, što je rekordno za nefikciju kod izdavača koji je objavio i knjige Baracka i Michelle Obame. Ali, njenoj "Mojoj priči" (Becoming) bila je potrebna cela nedelja da dostigne 1,4 miliona prodatih primeraka kada je objavljena 2018. godine.
Iznosi prodaje za "Spare" uključuju izdanja tvrdog poveza, audio-knjige i e-knjige prodate u SAD, Kanadi i Ujedinjenom Kraljevstvu.
"'Spare' je priča o nekome za koga smo možda mislili da ga već poznajemo, ali sada zaista možemo da razumemo princa Harryja kroz njegove vlastite reči", izjavila je Gina Centrello, predsednica izdavačke grupe Random House.
"Ovom izvanrednom prodajom prvog dana čitaoci jasno pokazuju da je 'Spare' knjiga koju treba pročitati, a to je i knjiga koju smo s ponosom objavili."
Jedan od najočekivanijih memoara u novije vreme "Spare" je Harryjev "vrlo ličan i intiman zapis" o njegovom životu u kraljevskoj porodici i njegovoj vezi s američkom glumicom Meghan Markle, vojvotkinjom od Saseksa.
Memoari Michelle Obame prodati su u više od 15 miliona primeraka širom sveta, a prodaja se dugo zadržala na visokim nivoima i zbog vrlo pozitivnih recenzija. Reakcije na "Spare" zasad su neujednačene.
Kritičarka "New York Timesa" Alexandra Jacob je knjigu i njenog autora nazvala na trenutke "emocionalno i fizički iskrenim i smešnim", a na trenutke "izobličenu besom na britansku štampu". U "The Washington Postu" Louis Bayard je komentarisao kako je "Spare" dobroćudan, zloban, duhovit, samodopadljiv, samozatajan i dugotrajan i svako toliko zbunjujuć.