Milenijalci su pogledali svoju finansijsku budućnost i rano su shvatili da je mračna.
"YOLO" generacija (sinonim za milenijalce) počinje da štedi za penziju, odvajajući novac na penzione račune sa odloženim porezom, devet godina pre svojih roditelja - generacije bumera, navodi se u studiji.
Studija "Retirement Reimagined" kompanije Charles Schvab ukazuje na nedostatak penzionih planova, kroz koje bi kompanije vodile računa o radnicima za period kada se penzionišu, kao jedan od faktora koji gura milenijalce da sami počnu da štede za penziju.
Milenijalci, koji su na mnogo načina u nezavidnijoj finansijskoj poziciji od svojih roditelja, takođe imaju manje šanse da postanu vlasnici sopstvene nekretnine, što je sam po sebi izvor finansiranja nakon penzionisanja za generaciju bebi-bumera.
Uprkos njihovim naporima da odvajaju novac sa strane dosta ranije, mnogi milenijalci brinu da zapravo neće biti u mogućnosti da se penzionišu, a i sam njihov pogled na penzionisanje je mnogo drugačiji nego kod bumera.
"Penzionisani milenijalci će provesti 24 odsto manje vremena brinući o stvarima finansijske prirode, koristeći svoje ušteđevine kao sredstvo za postizanje željenog životnog stila i drugih zadovoljstava", piše u izveštaju ankete u kojoj je učestvovalo 5.000 Amerikanaca, u kojoj je korišćena prediktivna analiza za predviđanje ishoda penzionisanja i različitih stavova po generacijama.
Odnedavno, milenijalci pauziraju sa uštedama novca. Skoro polovina njih, starosti od 18 do 35 godina, čeka da se stvari vrate u normalu, pokazala je studija koju je ranije ove godine sproveo Fidelity Investments.
Mnogi mladi zaposleni počinju ranije da štede za penziju jednostavno zbog pogodnosti kroz automatsko učlanjenje u firmin penzioni plan 401k, bez potrebe da se sami opredeljuju za takve planove, kao što je to bio slučaj sa generacijom bumera. Sve više penzionih planova koje nude firme imaju i automatske klauzule koje omogućavaju izdvajanje kroz procenat primanja pre oporezivanja zarade automatski raste za jedan odsto godišnje.
Schwabova studija predviđa da će penzionisani milenijalci investirati 150 odsto više u kriptovalute i druge digitalne investicije od generacije bumera. To se poklapa sa istraživanjem koje je Investopedia sprovela kroz studiju finansijske pismenosti. Studija koja je obuhvatila 4.000 Amerikanaca otkrila je da 28 odsto milenijalaca planira da koristi kriptovalute kao finansijsku podršku tokom penzionerskih dana.
"Dobra vest je da milenijalci imaju više vremena da rizikuju pre nego što se penzionišu", smatra Rob Williams, direktor finansijskog planiranja, penzionih prihoda i upravljanja imovinom kompanije Charles Schwab Corp. "Ali na duži rok, uspeh u štednji za penziju dolazi iz već isprobanih i dokazanih stvari kao što su diverzifikacija, vlasništvo nad rastom svetske i privrede SAD kroz posedovanje tradicionalnih hartija od vrednosti – instrumenata koji generišu tokove gotovine i rast - a trenutno se kripto ne kvalifikuje kao takav."