Sednica Skupštine Srbije, na kojoj se raspravlja o izboru nove vlade, počela je u utorak nešto posle 10 časova izlaganjem ekspozea mandatara Đura Macuta, koji je istakao da je neophodno hitno smirivanje situacije i harmonizacija odnosa u društvu. Nakon što je mandatar izneo program, počela je rasprava o kandidatu za premijera i kandidatima za ministre i ona će biti nastavljena u sredu.
Macut je tokom izlaganja poručio da će nova vlada raditi na očuvanju stabilnosti i odgovoriti na izazove koje donose unutrašnji protesti i međunarodni pritisci, prenosi Beta.
"Iako neki bezuspešno pokušavaju da ospore rezultate progresa i napretka koje smo ostvarili prethodnih godina, jasno je da se Srbija danas nalazi u dobu nacionalnog i ekonomskog poleta", kaže Macut.
Opširnije

Predlog Vlade Srbije stigao u Skupštinu - ko su novi ministri
Na spisku predloženih kandidata u novom sazivu se ne nalaze pojedina imena poput Miloša Vučevića, koji je bio na funkciji premijera Srbije do januara 2025. Takođe, u novom sazivu nema ni Aleksandra Vulina.
14.04.2025

Premijer Miloš Vučević podneo ostavku
Premijer podneo ostavku na vanrednoj konferenciji za medije
28.01.2025

Vlada odlučila da povuče predlog dopune Zakona o visokom obrazovanju
Predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević je kao razlog za to naveo "nezapamćeni pritisak i ucenu rukovodstva Univerziteta".
21.11.2024

Sto dana Vlade Srbije: Vučević istakao prioritete za budućnost
U petak je organizovana konferencija za štampu povodom sto dana Vlade Srbije, a na njoj je govorio Miloš Vučević, predsednik Vlade.
09.08.2024
On je takođe poručio da su "nezadovoljstva prirodna manifestacija mladosti", ali da se blokade, koje studenti u Srbiji organizuju nakon urušavanja nadstrešnice Železničke stanice Novi Sad i smrti 16 ljudi, ne mogu prihvatiti kao legitimna forma izražavanja neslaganja. "Moja obaveza je da sva nezadovoljstva raspravimo u okvirima Ustava i zakona i da podržimo mlade u skladu sa njima", izjavio je Macut. "Za mene svi su studenti isti", dodaje.
Istakao je da će reforma obuhvatiti oblast obrazovanja i nauke pošto, kako je naglasio, obrazovanje i nauka treba da služe celom društvu. "Predložiću formiranje saveta koji ću sam voditi, koji će pratiti razvoj talenata i pružiti materijalnu i drugu podršku", istakao je Macut.
Zatražio je podršku da započne dijalog u prosveti i poručio da je neprihvatljivo da škole ne rade.
Prioritet održavanje makroekonomske stabilnosti
Macut je naveo da u sferi ekonomije glavni prioritet ostaje održavanje makroekonomske stabilnosti, uz stvaranje uslova za dinamičniji i održivi ekonomski razvoj u budućnosti.
"Finansijski sistem je siguran i stabilan, sa investicionim kreditnim rejtingom, visokim deviznim rezervama, depozitima javnog sektora i relativno niskom stopom javnog duga u poređenju sa evropskim prosekom", rekao je on.
Istakao je da se javni dug nalazi na opadajućoj putanji i da će do kraja srednjoročnog perioda iznositi 46 odsto BDP-a.
"Fiskalna disciplina ostaje ključni okvir ekonomske politike uz ciljani fiskalni deficit od tri odsto BDP-a, koji omogućava finansiranje ključnih investicija u okviru programa 'Skok u budućnost - Srbija 2027', kao i jačanje bezbednosnih kapaciteta države", naveo je on, prenosi Beta.
Najavio je da će promena fiskalnog pravila ograničenja deficita biti odložena do 2029. godine radi potpune realizacije investicionog ciklusa. U narednom periodu, kako je dodao, očekuje se ubrzanje privrednog rasta.
Beta/Slobodan Miljević
"Prema makroekonomskoj projekciji, Srbija će u periodu 2025-2027 ostvariti kumulativni rast od 13,7 odsto, odnosno prosečnu stopu rasta od 4,4 odsto godišnje. Rast će biti vođen domaćom tražnjom, uz nastavak rasta zaposlenosti, zarade i životnog standarda. Ulaganje u infrastrukturu, energetiku i komunalne sisteme doprineće rastu investicija, dok će javna potrošnja ostati pod kontrolom", naveo je on.
Dodao je da će prioritet biti i dalje smanjenje nezaposlenosti, kroz kreiranje novih radnih mesta u visokotehnološkim sektorima i realizaciju velikih infrastrukturnih, industrijskih projekata. On je naveo da će rast životnog standarda biti povećan kroz povećanje plata zaposlenih u javnom sektoru i obrazovanju i kroz povećanje penzija. Kao važan cilj naveo je i kontinuirano unapređenje kreditnog rejtinga, jer to otvara mogućnosti za povoljnije finansiranje, veće strane investicije i veću otpornost na spoljne šokove.
Srbija ostaje posvećena evropskim integracijama
Istakao je i da program "Skok u budućnost - Srbija 2027" predstavlja centralni razvojni okvir u narednim godinama sa ulaganjem od 17,8 milijardi evra, dodajući da je posebno važna uspešna realizacija specijalizovane izložbe EXPO 2027.
"Do sada je učešće na izložbi potvrdilo 90 država, a ukupno se očekuje više od 120 zemalja, međunarodnih organizacija i kompanija koje će predstaviti svoje vizije sporta, muzike i inovacija", kazao je Macut.
Podsetio je da je sa izložbom EXPO 2027 povezan jedan od najvećih infrastrukturnih projekata u istoriji Beograda - izgradnja metroa.
"Radovi teku po planiranoj dinamici. Prva linija će, kako je podsetio, povezivati Železnik i Mirijevo, druga će ići od Bežanije do Mirijeva, a obe linije ukrštaće se na Savskom trgu. Planirana je i treća linija Banjica - Bežanija", naveo je Macut.
Mandatar je naglasio da energetika predstavlja temelj razvoja svake zemlje, zbog čega će se prioriteti Vlade Srbije usmeriti ka izgradnji novih proizvodnih kapaciteta ulaganjima u prenosnu i distributivnu mrežu, diverzifikaciju izvora i pravaca snabdevanja i unapređenja energetske efikasnosti.
Macut je naveo i da Srbija ostaje posvećena evropskim integracijama i jačanju regionalne saradnje. Naglasio je i da će nova vlada nastaviti da neguje posebne veze sa Republikom Srpskom, kao i da pomaže Srbima u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Severnoj Makedoniji.
Mandatar je najavio i da se planira usvajanje novog prostornog plana Srbije i istakao da je u zemlji trenutno aktivno 166.000 gradilišta, kao i da se gradi pet auto-puteva. Kazao je da je usvajanje prostornog plana važno jer predstavlja najviši planski dokument i sveobuhvatnu reformu zakonskog okvira u oblastima građevine i saobraćajne infrastrukture.
Pozlilo kandidatu za ministra
Na sednici koja je imala samo jednu tačku - izbor Vlade i polaganje zakletve predsednika i članova - bilo je prisutno 173 od 250 poslanika. Kandidatu za ministra prosvete Dejanu Vuku Stankoviću pozlilo je tokom skupštinskog zasedanja i njega je obezbeđenje iznelo sa sednice. Nakon sat vremena on se vratio u salu.
Nova lica u kabinetu
Podsetimo, prema predlogu mandatara, u Vladi Srbije biće 25 ministara sa resorima, kao i pet ministara bez portfelja.
Među novim licima u odnosu na prethodni saziv nalazi se Dejan Vuk Stanković, profesor na Učiteljskom fakultetu koji je preuzeo funkciju ministra prosvete. On je u decembru 2024. godine bio jedini profesor Fakulteta za obrazovanje učitelja i vaspitača koji se izjasnio protiv blokade koju su pokrenuli studenti tog fakulteta, prenose mediji. Takođe, Stanković je učestvovao u brojnim projektima Instituta za filozofiju Filozofskog fakulteta u Beogradu, zatim Ministarstva za nauku, Beogradske otvorene škole, Univerziteta za javnu politiku i bezbednost iz Mađarske i drugih.
Novo lice je i Nenad Vujić, direktor Pravosudne akademije koji je, prema zvaničnoj biografiji, specijalista za ljudska i manjinska prava, prava izbeglica i raseljenih lica, kao i prava sindikata. On je od 2013. godine član, a od 29. decembra 2017. predsednik Komisije za sprovođenje Nacionalne strategije reforme pravosuđa. U Vladi Đura Macuta on je ministar pravde.
U novom sastavu nalazi se i Dragan Glamočić, profesor na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu koji je postao ministar poljoprivrede. On je ovu funkciju obavljao i tokom vlade Ivice Dačića, na kojoj je ostao sedam meseci, tačnije od septembra 2013. do aprila 2014. godine. Glamočić je u junu 2024. imenovan za novog savetnika za poljoprivredu i agrarnu reformu predsednika Aleksandra Vučića. Na Poljoprivrednom fakultetu radi od 1996. godine, kada je izabran za asistenta pripravnika. Docent postaje 1999, vanredni profesor 2004, a redovni profesor 2009. godine, navodi se u njegovoj zvaničnoj biografiji.
Dragan Glamočić/Beta/Slobodan Miljević
Takođe, u novoj vladi je i Aleksandra Damjanović Sofronijević, koja je u raznim vladama od 2004, ali uvek u istom resoru - ministarstvu građevinarstva - bila je pomoćnica nekadašnjih ministara Velimira Ilića i Olivera Dulića, državna sekretarka u ministarstvu građevinarstva kod Zorane Mihailović, Tomislava Momirovića i Gorana Vesića.
Aleksandra Damjanović Sofronijević/Beta/Slobodan Miljević
Isto tako, Bela Balint nalazi se među novim licima Vlade Srbije, preuzevši vodeće mesto Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija. Završio je specijalizaciju transfuziologije i subspecijalizaciju hematologije, a prema njegovoj biografiji, on je redovni član Odeljenja Medicinskih nauka u SANU od novembra 2021. godine. Radi kao profesor emeritus na Medicinskom fakultetu u Beogradu, a redovni je član u Akademiji medicinskih nauka SLD, zatim u Udruženju Transfuziologa Srbije, kao i Međunarodnom udruženju za transfuzijsku medicinu.
Za novog ministra za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog postavljen je Demo Beriša. On je posebni savetnik u pomenutom ministarstvu i bivši oficir JNA i Vojske Srbije. Kako mediji prenose, Beriša je zvanje ekonomiste stekao na Višoj poslovnoj školi u Novom Sadu, a potom i diplomiranog ekonomiste 2004. na Fakultetu za uslužni biznis. Od 1. oktobra 2023. godine zaposlen je, takođe, u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog kao posebni savetnik ministra.
Nova ministarka za zaštitu životne sredine biće Sara Pavkov, koja je od 2013. do 2020. godine bila koordinatorka u više od 20 različitih projekata civilnog društva u oblasti zaštite životne sredine. U Srpskoj naprednoj stranci je od 2012. godine, a od novembra 2021. član je Predsedništva te stranke.
Demo Beriša/Beta/Slobodan Miljević
Novo lice u Vladi Srbije je i Snežana Paunović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave. Prema podacima, ona je diplomirani ekonomista, kao i član Socijalističke partije Srbije od 1992. godine. Bila je na funkciji potpredsednice Skupštine Srbije od avgusta 2022. godine, a na parlamentarnim izborima u decembru 2023. ponovo je izabrana za poslanicu u Skupštini Srbije.
Na mesto ministra unutrašnje i spoljne trgovine stiže Jagoda Lazarević, koja je prema zvaničnim podacima u decembru 2020. imenovana za v. d. pomoćnika ministra trgovine, turizma i telekomunikacija za bilateralnu ekonomsku saradnju. Takođe, od novembra 2021. godine zaposlena je u Ministarstvu spoljnih poslova, Sektoru za ekonomsku diplomatiju, a Odlukom Vlade RS postavljena je za v. d. pomoćnika ministra spoljnih poslova za ekonomsku diplomatiju, počev od 11. juna 2022. godine.
Novi ministar informisanja i telekomunikacija biće Boris Bratina, inače vanredni profesor Filozofskog fakulteta Univerziteta u Prištini (sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici). Član je inicijativnog odbora za osnivanje Pokreta za narod i državu, koji je najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Kako mediji prenose, on je i jedan od osnivača Srpskog sabornog pokreta Srbobran.
(Ažurirano kroz ceo tekst.)