U Srbiji je u četvrtak navršeno šest meseci otkako je urušena nadstrešnica na Železničkoj stanici u Novom Sadu, zbog čega je poginulo 16 ljudi. Tim povodom, studenti, sindikati, ali i građani okupili su se u gradovima širom Srbije u znak sećanja i odavanje pošte. Prvomajski protest studenata u blokadi i pet nacionalnih sindikata ispred Vlade Srbije završen je nakon 16 časova, dok su studenti podržali sindikalne zahteve – poput izmene Zakona o radu kao i Zakona o štrajku – porukom "Studenti uz radnike, radnici uz studente do ispunjenja zahteva".
"Zakon o štrajku koji bi trebalo da štiti radnike i da im to pravo garantuje, donet je 1996. godine. Tri puta se menjalo državno uređenje, ali je zakon prošao kroz minimalne promene, a suština je ostala ista. Zakon je prevaziđen i štetan. Imati isti zakon 30 godina, govori o političkoj nameri da se pravo na štrajk obesmisli", kazali su studenti ispred Vlade Srbije tokom protesta, prenosi Beta.
Najveći problem tog zakona je, ističu oni, minimalni proces rada, zbog kog mnogi nemaju mogućnost da pritiskom izvrše ostvarivanje svojih zahteva.
Opširnije

Kos sa zvaničnicima i studentima u Srbiji
Evropska komesarka je u Novom Sadu odala poštu za 16 poginulih u padu nadstrešnice
30.04.2025

Završena blokada RTS-a, novi konkurs za članove REM-a
Na sednici Odbora za kulturu i informisanje Skupštine Srbije poništen je prethodni postupak za predlaganje kandidata za izbor članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), iz novembra 2024. godine, a usvojena odluka da se raspiše novi konkurs.
28.04.2025

Vučić predstavio ruski izveštaj: Zvučni top je laž
Predsednik je rekao da će insistirati na krivičnoj odgovornosti onih koji su širili tvrdnje o zvučnom topu.
16.04.2025

Studenti predali pismo Savetu Evrope i razgovarali sa evroposlanicima
U pismu je opisan razvoj događaja od 1. novembra, kada je u pala nadstrešnica novosadske železničke stanice.
16.04.2025
"Tražeći ovo, mi tražimo od države da ispuni sopstvenu reč, jer su ove prakse suprotne međunarodnim ugovorima na koje nas je država sama obavezala. Društvo koje to pravo sistematski krši, ujedno krši i same temelje svoje demokratičnosti", kazali su oni.
Studenti u blokadi i sindikalne organizacije u Srbiji ocenile su da se borba protiv korupcije ne može voditi samo na blokadama, već i na radnim mestima, zbog čega su potrebne izmene Zakona o radu i Zakona o štrajku koje su predali vladi.
Predsednica Ujedinjenih granskih sindikata "Nezavisnost" Čedanka Andrić kazala je da žele da pošalju poruku da je radno zakonodavstvo, odnosno pre svega izmene dva zakona, prioritet za koji će se zajedno zalagati.
"Neće se ovi zakoni promeniti preko noći, ali neće ni naše strpljenje biti beskonačno", dodala je Andrić.
Predsednik Konfederacije slobodnih sindikata Ivica Cvetanović kazao je da su sindikati definisali izmene zakona o radu i štrajku, ali da je to samo početak.
Četvorodnevna radna sedmica, za trgovce neradna nedelja
Naveo je da je nakon toga potrebno i definisanje zakona za frilensere, za starije radnike, kao i ukidanje Zakona o agencijskom zapošljavanju jer je fleksibilna oblast zapošljavanja "pošast u Srbiji i Evropi". Dodao je i da njegov sindikat pokreće inicijativu za četvorodnevnu radnu nedelju.
Zoran Marković, iz Samostalnog sindikata Srbije, kazao je da radnike i sindikalce politika ne zanimaju, već da ih zanimaju radnička prava, dodajući da žele zaradu sa kojom mogu dostojanstveno da žive, a ne minimalac.
Predsednica Asocijacije samostalnih i nezavisnih sindikata Ranka Savić kazala je da njihovi zajednički zahtevi i dostavljeni predlog Vladi Srbije za izmene zakona moraju da budu početak neprestane borbe za pristojne zarade, poštovanje radnih prava, sprečavanje mobinga, sigurnost radnog mesta i dostojanstvo rada i radnika.
Navela je da zahtevaju hitne strukturne promene u društvu koje će omogućiti efikasno funkcionisanje institucija, profesionalan i odgovoran rad države, od njenog vrha, do poslednjeg službenika, efikasno i nepristrasno sudstvo, socijalnu pravdu i pravnu i ličnu sigurnost za svakog radnika i građanina.
"Ultimativno tražimo preraspodelu stvorenog bogatstva sa prebogate države, korporacija i banaka, na radnike i narod, isplatu minimalne cene rada po radnom satu, toplog obroka i regresa u javnom sektoru, da nedelja bude neradan dan za trgovce, da se ondam promene katastrofalni po radnike zakoni o radu i štrajku i da radnici postanu tema za ovu Vladu i ovo društvo", istakla je Savić, piše Beta.
Na protestu u Beogradu, učestovali su sledeći sindikati Savez samostalnih sindikata Srbije (SSSS), Ujedinjeni granski sindikat "Nezavisnost", potom Asocijacija slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS), Udruženi sindikati Srbije "Sloga" i Konfederacija slobodnih sindikata.
Beta/ Miloš Miškov
Po završetku Prvomajskog protesta na poziv studenata u blokadi i reprezentativnih sindikata, više stotina učesnika tog skupa uputilo se ka platou ispred Doma Narodne skupštine u Beogradu gde su već danima postavljeni šatori u kojima se danas okupilo više stotina građana i iz kog se čuje glasna patriotska muzika, prenosi agencija Beta.
Dve grupe građana razdvaja više desetina policajaca, od kojih neki imaju šlemove na glavama.
Na uglu Trga Nikole Pašića sa Takovskom i Ulicom kneza Miloša postavljena je ograda, ispred koje se nalazi policijski kordon, a sve protiče bez incidenata.
Kordon policije u punoj opremi za razbijanje demonstracija nalazi se i u rezervi, stacioniran uz Pionirski park gde kampuju "Studenti 2.0".
Građani koji se vraćaju sa protesta ispred Vlade Srbije stoje blizu ograde i prave buku duvanjem u pištaljke.
Beta/ Miloš Miškov
Vučić: Država je preduzela sve što je mogla
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji boravi u SAD, izjavio je u četvrtak popodne da je država preduzela sve što je bilo moguće zbog tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
"U smislu krivično-pravne odgovornosti, moralne odgovornosti, političke odgovornosti. Mnogi zaboravljaju zbog čega je Vlada Srbije pala, to pokazuje vrhunac moralnog pristupa predsednika vlade tada Miloša Vučevića", rekao je on obraćajući se srpskim medijima iz SAD.
Istakao je da se muškarci koji su u Novom Sadu napali bejzbol palicama studente ispred prostorija SNS, kada je jednoj devojci dislocirana vilica, a zbog čega je Vučević podneo ostavku, i dalje u pritvoru "kao da su ubili 70 ljudi".
Pominjući studentske blokade, rekao je da "prisustvujemo zločinu razaranja Srbije, teroru bez presedana koji je počeo 3. novembra u Novom Sadu".
"Današnji tužni skupovi pokazuju da je njihovo vreme odavno prošlo i sada dolazi vreme za odgovornost", rekao je Vučić i ponovio da "neće biti prelazne vlade".
U obraćanju je građanima Srbije čestitao Praznik rada uz poruku da su "svojim radom, odgovornošću, disciplinom i ozbiljnošću uspeli da stvore zemlju koja je jedna od brže rastućih ekonomija u Evropi".
Vučić sutra u SAD ima sastanke sa visokim američkim zvaničnicima, a neke od tema biće carine koje je američki predsednik Donald Trump ranije uvodio, sankcije NIS-u, kao i strateški projekti Srbije i Amerike.
"Srbiji je veoma važno da te carine za našu zemlju ne postoje i nadam se da ćemo u narednim mesecima postići dobar rezultat", dodao je.
Završeni protesti i blokade u Novom Sadu
Osim u Beogradu, i više hiljada studenata i građana je u Novom Sadu 21-minutnom tišinom odalo poštu stradalima.
Nakon tišine, održana je protestna šetnja novosadskim Bulevarom oslobođenja ka Mostu slobode, nakon čega je organizovana i blokada ovih lokacija. "Na današnji dan, ne zaboravljamo žrtve pada nadstrešnice u Novom Sadu", navode studenti Univerziteta u Novom Sadu u blokadi.
"Taj događaj, koji se dogodio kao posledica nebrige, neodgovornosti i institucionalnog nemara, odneo je živote i ostavio porodice i zajednicu u bolu i pitanjima na koje odgovori još nisu dati."
Beta/Miloš Miškov
Svojim prisustvom na obeležavanju pošte, navode oni, podseća se da "svaki život mora biti vrednovan, da bezbednost ne sme biti luksuz, i da borba za prava radnika podrazumeva i borbu za dostojanstven, siguran i odgovoran život svih građana".
Incident u Novom Sadu na protestu
Pripadnici policije su oko 13 časova privela dve osobe, zbog toga što su se automobilom zaletele u kolonu studenata i građana kod Futoške pijace.
Kako javlja reporter agencije Beta, građani su okružili i udarali u automobili i pozivali dve osobe iz automobila, koje su se raspravljale sa njima, da izađu, ali je ubrzo došla policija i sprečila da dođe do incidenta, a redari studenti i profesori su upozoravali građane da se sklone.
Dekan Pravnog fakulteta u Beogradu dao ostavku
U pozadini protesta ostaju tenzije na univerzitetima – dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu Bojan Milisavljević podneo je u sredu uveče ostavku na ovoj poziciji, zajedno sa upravom fakulteta, nakon sastanka predstavnika univerziteta sa premijerom Đurom Macutom.
Ovaj potez stiže nakon što je predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić optužila akademsku zajednicu za "politizaciju fakulteta" i pozvala rektora Univerziteta u Beogradu Vladana Đokića da reaguje, piše Beta.
Brnabić je na konferenciji za novinare izjavila da su obrazovne institucije "postale izborni štabovi određenih političkih grupacija“.
Dok nadležni još nisu ponudili konkretne odgovore o institucionalnoj odgovornosti za tragediju iz novembra 2024. godine, studenti i sindikati poručuju da neće odustati od postavljenih zahteva.
(Ažurirano kroz tekst.)