Studenti biciklisti koji su 3. aprila krenuli iz Srbije, stigli su u utorak uveče malo pre 21h u Strazbur. U tom gradu ih je na trgu dočekao crveni tepih i velik broj građana Francuske i Nemačke, pretežno srpskog porekla. Studenti su u prethodnih 13 dana biciklima prešli put dug oko 1.400 kilometara da bi evropske institucije, ali i evropsku javnost, kako kažu, upoznali sa razlozima svog protesta koji traje mesecima.
Biciklističkom vožnjom do Strazbura, srpski studenti žele da, kako kažu, pokažu istrajnost i posvećenost u borbi za pravdu.
"Nismo krenuli iz hira. Krenuli smo jer više nemamo gde. Naš cilj je da se naš glas čuje širom sveta, da pokažemo jedinstvo u zalaganju za naša prava i da poručimo da ni udaljenost ni prepreke neće stati na put ostvarivanju naših zahteva", poručili su studenti.
Opširnije

Vučić u Beogradu izneo pet zahteva, studenti u Novom Pazaru svojih šest – pet stvari za danas
Predsednik Srbije na beogradskom skupu izneo pet zahteva
14.04.2025

Sloboda vlada čaršijom - studenti i građani na protestu u Novom Pazaru
Centralni događaj u Novom Pazaru je tzv. reforma sistema u 19 časova, kada će biti pročitani zahtevi protesta.
12.04.2025

Blokada javnog servisa traje više od 20 sati
"Protest traje dok se ne raspiše novi konkurs za REM ili dok se RTS ne ugasi", naveli su studenti u blokadi.
pre 16 sati

Preminuo mladić povređen u padu nadstrešnice u Novom Sadu
Mladić Vukašin Crnčević je 16. žrtva strašne tragedije u Novom Sadu.
21.03.2025
Oni će se u Strazburu, povodom dešavanja u Srbiji od 1. novembra 2024, kad je urušena nadstrešnica Železničke stanice Novi Sad, usled čega je poginulo 16 ljudi, obratiti Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope, Komesaru za ljudska prava, Direktoratu za demokratiju i ljudsko dostojanstvo, Komitetu ministara, ali i institucijama Evropske unije – Evropskoj komisiji, Evropskom parlamentu i Agenciji EU za osnovna prava.
Put 'nade, otpora i glasa onih koji su ućutkani'
Studenti biciklisti su tokom 13 dana putovanja prošli kroz više od deset gradova u šest zemalja. Vozili su i noćili u Subotici, Dunaujvarošu, Budimpešti, Đeru, zatim Beču, Emersdorfu na Dunavu, Lincu i Salcburgu. Takođe, tokom putovanja prošli su kroz Minhen i Štutgart, dok je završna etapa od Karlsruea do Strazbura duga 81 kilometar.
"Naše ulice, nekada mesta nade i susreta, sada su poprišta straha i nepravde. Ovo nije samo tura – ovo je otpor", saopštili su studenti biciklisti. Dodaju da su protesti eskalirali u šire nezadovoljstvo zbog, kako navode, političke represije, medijske cenzure i nepostojanja institucionalne odgovornosti.
Podsetimo, studenti u blokadi fakulteta i univerziteta širom Srbije zahtevaju objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji stanice, potom odbacivanje optužbi protiv uhapšenih demonstranata i procesuiranje napadača na studente i profesore. Takođe, traže i povećanje državnih budžetskih izdvajanja za visoko obrazovanje. Nedavno je dodat i peti zahtev - sprovođenje istrage o incidentu tokom protesta 15. marta u Beogradu.
Na kraju, najnoviji studentski zahtev odnosi se na razrešenje rukovodstva Urgentnog centra u Beogradu zbog, kako studenti navode, ugrožavanja života pacijenata prilikom posete predsednika Aleksandra Vučića toj ustanovi.
Evropska solidarnost na dva točka
U Strazbur u utorak pristižu i grupe biciklista iz drugih evropskih zemalja koji su prethodnih dana krenuli iz Amsterdama, Bona, Kopenhagena, Roterdama, Bazela, Konstanca, u okviru inicijative "Pedale podrške". Rute su bile različite, ali cilj isti - Savet Evrope.
Biciklisti iz Amsterdama do Strazbura prelaze 530 kilometara, dok je grupa iz Kopenhagena prošla 1.100 kilometara, saopšteno je na sajtu Tura do Strazbura.
Takođe, ruta biciklista iz Roterdama, preko Luksemburga, do Strazbura, duga je 650 kilometara. U pitanju su grupe koje su se samostalno organizovale kao vid solidarnosti sa kolegama iz Srbije, prenose mediji.
Poruka evropskim institucijama
Studenti su najavili da će evropskim institucijama preneti zahteve koje iznose tokom blokada fakulteta i državnih institucija u Srbiji. Među njima su pozivi na institucionalnu odgovornost, jačanje akademskih sloboda i zaustavljanje, kako tvrde, "sistematske represije nad neistomišljenicima".
"Ne tražimo mnogo – samo pravo na život bez straha, cenzure i nasilja. Nećemo stati dok se studentski zahtevi ne ispune", poručili su oni pred dolazak u Strazbur.
Poseta Strazburu, kako navode, deo je šire strategije internacionalizacije studentskog protesta, kojim se pažnja sa domaćih institucija premešta na evropske adrese.