Deo studenata u blokadi i građana koji su bili na protestu ispred RTS-a došli su u petak uveče do Pionirskog parka i skandirali i zviždali okupljenima u Udruženju "Studenti 2.0" koji, kako navode, žele da pohađaju nastavu i koji su od četvrtka pod šatorima u Pionirskom parku. Kordon policije stajao je između dve grupe studenata i građana.
Deo studenata u blokadi i građana skandirali su studentima koji su razvukli šatore ispred Predsedništva "Vidimo se 15. marta", "Vi ste Vučićevi" i "Ćaci". Sa druge strane, studenti organizacije "Studenti 2.0" uzvikivali su "Kosovo je Srbija".
Studenti koji se protive blokadama fakulteta su istakli da im studenti u blokadi nisu dozvolili da održe najavljenu konferenciju u 20 časova.
U Pionirski park su oko 20 časova stigli i pripadnici policije, koji su se kordonom isprečili između dve grupe studenata. Veći deo studenata u blokadi i građana u međuvremenu je otišao iz Pionirskog parka.
Opširnije

Marš na Niš - studenti krenuli peške i biciklima na protestni skup 1. marta
Kolone studenata, pešaka i biciklista iz svih delova Srbije krenule su put Niša, gde će 1. marta biti održan veliki skup studenata i građana.
25.02.2025

Sto dana od nesreće u Novom Sadu studenti obeležili blokadama saobraćaja
U Beogradu je na više sati blokiran most Gazela, protesti su organizovani i u Novom Sadu, Nišu i drugim mestima.
09.02.2025

Završena blokada Mosta slobode u Novom Sadu, Madonna podržala studente
Veliki broj građana i studenata blokirali su od subote sve prilaze Mostu slobode
01.02.2025

Studenti završili 24-časovnu blokadu Autokomande
Studentska blokada Autokomande je u toku, a okupljeni uz hranu, piće i razne aktivnosti provode vreme.
27.01.2025

Studenti u Beogradu protest završili skupom ispred zgrade RTS-a
Dok su se studenti vraćali na fakultete, pojedini građani su i nakon toga nastavili protestne aktivnosti po glavnom gradu.
24.01.2025
Protestna šetnja krenula sa Slavije
Kolona građana, na čijem čelu su srednjoškolci i profesori Pete beogradske gimnazije, krenula je oko 16 časova u protestnu šetnju"Krugom dvojke" u Beogradu u okviru generalnog štrajka na koji su u petak pozvali studenti u blokadi, koji od novembra protestuju tražeći da se utvrdi odgovornost za pad nadstrešnice na želetničkoj stanici u Novom Sadu koja je 1.novembra usmretila 15 osoba.
Studenti u blokadi odazvali su se pozivu dela radnika RTS-a i pridružili su se oko 18.30 protestu ispred zgrade u Takovskoj ulici. Povod za protest je namera da se iznesu zahtevi radnika RTS-a koji "osećaju potrebu i obavezu da se, boreći za mogućnost profesionalnog obavljanja svog posla, bore ujedno za bolji RTS, kao preduslov za bolje društvo", naveli su organizatori skupa neformalna grupa radnika RTS-a "Naš pRoTesT", preneo je RTS na svom portalu.
Večerašnji protest ispred RTS-a je održan pod sloganom "Odjeknula je tišina", povodom uvrede koju je predsednik Aleksandar Vučić uputio Lidiji Georgijev i novinarima Dopisništva RTS-a u Nišu.
Na skupu su pročitani zatevi upućeni rukovodstvu Javnog servisa a u kojima su im radnici RTS-a dali rok do 15. marta da ih ispune.
Beta/Miloš Miškov
Više hiljada studenata, srednjoškolaca i građana učestvovalo je, u okviru generalnog štrajka, u petak Beogradu u protestnoj šetnji "Krugom dvojke", koja je završena na Slaviji posle 20 časova, gde je i počela, a deo učesnika protesta se posle okupljanja ispred RTS-a uputio ka Pionirskom parku.
Podsetimo, studenti u blokadi pozvali su građane Srbije na generalni štrajk u petak. Akademci su u objavama na društvenim mrežama poručili građanima da "zaustave ljude oko sebe", izađu napolje, ne troše novac i ne idu na posao.
Više hiljada građana protestovalo u Novom Sadu
U Novom Sadu je više hiljada građana učestvovalo u šestočasovnoj protestnoj šetnji ulicama ovog grada, a rastali su se porukom "Vidimo se u Beogradu 15. marta". U toku dana održane su i protestne šetnje studenata i građana u Nišu, Kragujevcu, Zrenjaninu...
U Novom Sadu je ujutru oko 9 sati počelo okupljanje studenata, učenika i građana, koji su kod Srpskog narodnog pozorišta održali 15 minuta tišine za 15 žrtava tragedije na železničkoj stanici u Novom Sadu. I u drugim gradovima održano je 15 minuta tišine za nastradale. U Beogradu su okupljeni odali poštu kod Gradske uprave u Ulici 27. marta, kod Palate pravde i u Glavnoj ulici u Zemunu.
Protest u Novom Sadu/Beta/Dragan Gojić
Jedan muškarac je tokom šetnje pokušao svojim automobilom da prođe kroz kolonu demonstranata u Stražilovskoj ulici u Novom Sadu, ali su ga redari blokirali i on se vratio, prenela je Beta. Demonstranti prave buku pištaljkama, trubama i vuvuzelama, a nose i zastave Srbije. Okupljeni tokom šetnje prolaze pored javnih i komunalnih preduzeća.
I prosvetari Novog Sada okupili su se u 11 časova ispred Školske uprave, gde su pravili buku zbog neisplaćenih zarada, a zatim su se priključili studentima.
Protesti u Kragujevcu i Nišu
U Kragujevcu se se prosvetni radnici, maturanti i građani u 11 časova okupili na Đačkom trgu, a zatim su krenuli u protestnu šetnju centralnim gradskim ulicama u okviru generalnog štrajka na koji su pozvali studenti. Kolona je krenula ka raskrsnici kod "Uzora", gde su im se u odavanju pošte stradalima u nesreći u Novom Sadu, iz pravca Kliničkog centra i Palate pravde, priključili studenti svih kragujevačkih fakulteta u blokadi.
I niški studenti su na ulicama, oni su se u 11.30 časova okupili ispred zgrade Osnovnog suda, a zatim su nakon odavanja pošte stradalima krenuli u šetnju do Školske uprave, kako bi pružili podršku prosvetarima kojima su umanjene zarade.
Protest u Novom Sadu/Beta/Dragan Gojić
Studentima koji su pozvali na generalni štrajk podršku su pružili i prošireni rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu, advokatske komore Vojvodine i Beograda i više raznih sindikata, udruženja, inicijativa, kao i firmi.
Studenti su savetovali da oni koji žele da se priključe štrajku uzmu slobodan dan na poslu ili bolovanje, i da pozovu kolege da im se pridruže. Pozvali su građane i da ne idu u kafiće i restorane, da ne kupuju u supermarketima, ne posećuju bioskope i pozorišta. "Ovo nije samo protest, ovo je borba za odgovornost, pravdu i budućnost..." naveli su ranije studenti, prenela je Beta.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je povodom generalnog štrajka na koji su pozvali studenti u blokadi, da "sve funkcioniše i radi" i da je samo u oblasti prosvete, danas oko 75 škola manje u potpunoj obustavi rada nego 24. januara.
Vučić je u obraćanju novinarima u Predsedništvu Srbije ocenio da su građani "siti zaustavljanja i nerada" i da "hoće da rade".
Beogradski studenti ispred Gradske uprave
Studenti Arhitektonskog fakulteta u Beogradu, ali i njihove kolege sa drugih fakulteta, kao i jedan broj građana, okupili su se jutros ispred Gradske uprave gde je danas trebalo da se održi javna sednica Komisije za javni uvid u četvrtu fazu Nacrta prostornog plana posebne namene Nacionalnog stadiona, kojim se obuhvat plana za stadion i EXPO širi na više od 800 hektara. Iako je sednica odložena u četvrtak, studenti su se ipak okupili kako bi iskazali nezadovoljstvo tim planom. Oni su razvili i transparent "Površina plana = 14 Kalemegdana", a uzvikivali su "EXPOdiraću!", "Ne damo (Savski) nasip!" i "Generalni štrajk!", prenela je Beta.
Prošireni rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu pozvao je zaposlene u ustanovama članicama Univerziteta da pruže podršku studentima obustavom rada u toku dana, piše na sajtu Univerziteta. Podršku su pružili i upravni odbor Advokatske komore Beograda (AKB) koji je doneo odluku da njihovi članovi obustave rad, odnosno da advokati neće postupati pred sudovima, tužilaštvima, policijom, osim u posebnim slučajevima, prenela je Beta.
Ovo je drugi generalni štrajk koji se organizuje na poziv studenata. Prvi štrajk održan je 24. januara. Studenti i građani su i tada u 11.52 na više lokacija u zemlji odavali poštu poginulima, a zatim krenuli u protestnu šetnju. Protest u Beogradu obeležio je saobraćajni incident u kojem je povređena jedna studentkinja kada je automobil naleteo među okupljene u Ulici Jurija Gagarina, na Novom Beogradu.
Generalni štrajk praktično nepoznat u Srbiji
U novijoj istoriji Srbije nije bilo generalnih štrajkova, a prema Zakonu o štrajku koji je usvojen 1996. godine, u vreme Savezne Republike Jugoslavije, štrajk se definiše kao "prekid rada koji zaposleni organizuju radi zaštite svojih profesionalnih i ekonomskih interesa po osnovu rada".
Generalni štrajk se u tom dokumentu navodi kao jedan od načina organizovanja štrajka, ali bez iznošenja mnogo detalja o istom. "Odluku o stupanju u generalni štrajk donosi najviši organ sindikata u republici članici, odnosno u Saveznoj Republici Jugoslaviji", navodi se i dodaje da se odluka o stupanju u štrajk zaposlenih u grani ili delatnosti ili u generalni štrajk dostavlja "nadležnom organu odgovarajućeg udruženja poslodavaca, osnivaču i nadležnom državnom organu".
Profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu u penziji Zoran Stojiljković, tokom održavanja prvog generalnog štrajka 24. januara, ukazao je na to da su zakonom preširoko određene delatnosti u kojima se uopšte ne može primeniti štrajk ili postoje vrlo restriktivna pravila za tako nešto. "Rešenja iz 1996. godine ni uz nekoliko pokušaja nisu dogovorno promenjena, tako da formalno gledano imate štrajk solidarnosti koji je ograničen na odgovarajuću granu ili delatnost i imate rešenje koje može da bude upotrebljivo samo na nivou štrajka upozorenja ili štrajka solidarnosti. Sve praktično zavisi od procenjenog ponašanja građana i zaposlenih i stepena solidarnosti koji se ima."
Naglasio je da se Srbija dosad verovatno najviše približila generalnom štrajku pred 5. oktobar, kada su, kako podseća, vojska i policija krenule na radnike u Kolubari, a sindikalne centralne upozorile, ako dođe do bilo kakvog oblika represije prema rudarima u Kolubari, biće generalnog štrajka.
Stojiljković je ocenio da su dešavanja u Srbiji specifična pojava, koja prvenstveno ima karakteristike građanske neposlušnosti.
"To nije ono pomalo mitsko razumevanje generalnog štrajka kao stanja u kojem čitavo društvo stane. Trenutna situacija uključuje, recimo, takozvani potrošački štrajk, to jest suzdržavanje od kupovine i pravljenja troškova. Ima karakteristike pridruživanja i dela malih poslodavaca, umetničkih i medijskih kuća i zanimanja, ima tu i karakteristika opšteg štrajka solidarnosti ili upozorenja koji se širi po različitim granama i delatnostima, a koji dobija svoj specifičan oblik onoliko koliko je masovno prihvaćen", kazao je Stojiljković za Bloomberg Adriju.
Beta/Saša Đorđević
Podsetimo, protesti studenata održavaju se od kraja novembra, a sve je počelo kada je pojedine studente i profesore Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) u Beogradu, dok su odavali poštu poginulima u Novom Sadu, 22. novembra napala grupa muškaraca. Četiri dana kasnije studenti FDU blokirali su fakultet, iznevši svoje zahteve, a s vremenom im se priključio veliki broj fakulteta, ali i srednjih škola.
Zahtevi studenata su:
-
objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu;
-
odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata i mladih na protestima povodom pada nadstrešnice na toj železničkoj stanici;
-
podnošenje krivičnih prijava protiv napadača na studente i profesore i njihovo procesuiranje;
-
povećanje izdvajanja iz budžeta Srbije za materijalne troškove državnih visokoškolskih ustanova od 20 odsto.
Studenti i građani svakodnevno u brojnim mestima već mesecima sprovode akciju "Zastani, Srbijo", kada na 15 minuta blokiraju raskrsnice u 11.52, u znak odavanja pošte za 15 poginulih u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Usvojene izmene Zakona o visokom obrazovanju
Skupština Srbije je na sednici održanoj u četvrtak usvojila izmene i dopune Zakona o visokom obrazovanju, a zvaničnici tvrde da je time ispunjen četvrti zahtev studenata.
"Ispunili smo četvrti studentski zahtev i nadam se da ćemo se vratiti na nastavu", izjavila je Ana Brnabić, predsednica Skupštine.
Tim izmenama i dopunama budžetska sredstva za visoko obrazovanje uvećavana su za 20 odsto, tj. za12 milijardi dinara. Kako je saopštilo Ministarstvo prosvete, predviđeno je i umanjenje školarina za 50 odsto direktnom refundacijom sredstava iz budžeta samofinansirajućim studentima državnih visokoškolskih ustanova.
Takođe, kako je saopšteno, predviđa se i izdvajanje sredstava koja će u celosti pokrivati stalne troškove visokoškolskih ustanova, veća izdvajanja za troškove materijala za visokoškolske ustanove, kao i pokrivanje u celosti troškova za druga primanja zaposlenih, u skladu sa Posebnim kolektivnim ugovorom za visoko obrazovanje.
Osnovica za plate u visokom obrazovanju izjednačava se sa osnovicama plata zaposlenih na ostalim nivoima obrazovanja od 1. januara 2026. godine, a već su obezbeđena dodatna sredstava u iznosu od 5,7 milijardi dinara za povećanje plata zaposlenih u visokom obrazovanju za 15,97 odsto, od marta ove godine, kroz izmenu uredbi kojima se utvrđuju koeficijenti za obračun i isplatu plata zaposlenih u visokom obrazovanju, navodi se u saopštenju.
(Ažurirano kroz ceo tekst.)