Izrael je prihvatio da 15. avgusta nastavi pregovore o primirju u Pojasu Gaze i oslobađanju talaca koje tamo drži palestinski pokret Hamas.
Izrael je to odlučio posle intervencije Sjedinjenih Američkih Država (SAD), Egipta i Katara, koji su upozorili obe zaraćene strane da više nema vremena za gubljenje ili izgovore i dalje odlaganje, prenosi Beta. Taj mali napredak dolazi dok se nastavljaju borbe u Pojasu Gaze, sa najmanje 18 mrtvih u četvrtak u izraelskim napadima na dve škole prema navodima palestinskog islamističkog pokreta Hamas, dok se strahuje od opšteg rata na Bliskom istoku.
"Posle predloga SAD i posrednika, Izrael će 15. avgusta poslati delegaciju pregovarača na lokaciju na kojoj će biti ugovoreni detalji konkretizacije sporazuma", saopšteno je iz kabineta premijera Benjamina Netanyahua. Od Hamasa zasad nije stigla ovakva potvrda, a nije jasno ni ko bi mogao biti njihov predstavnik u pregovorima.
Opširnije
Hamas izabrao novog vođu, Izrael pozvao na njegovu eliminaciju
Yahya Sinwar je određen za novog političkog lidera Hamasa, saopštio je taj palestinski islamistički pokret.
07.08.2024
Rastu tenzije na Bliskom istoku: Hezbolah i Izrael razmenjuju vatru
Nekoliko projektila prodrlo je u vazdušni prostor Izraela iz Libana, rekao je gradonačelnik grada Naharija, koji se nalazi na obali Sredozemnog mora u severozapadnom regionu Galileje.
06.08.2024
Hamas saopštio da je Izrael ubio njihovog političkog lidera
Hamas je saopštio da je njegov politički lider Ismail Haniyeh ubijen u vazdušnom napadu u Teheranu.
31.07.2024
Tel Aviv napadnut dronovima, odgovornost preuzeli Huti
Huti tvrde da je Tel Aviv napadnut novom vrstom drona koji radari teško detektuju. U napadu je jedan muškarac izgubio život.
19.07.2024
Vašington, Kairo i Doha pozvali su suprotstavljene strane da nastave razgovore, ukazujući na to da je okvirni sporazum "sada na stolu i nedostaju samo detalji njegove primene". "Kao posrednici spremni smo, ako bude potrebno, da iznesemo konačan predlog koji bi mogao da reši pitanja primene (sporazuma) na način koji ispunjava očekivanja svih strana", piše u tekstu vlasti SAD, Egipta i Katara.
Katar je već mesecima uključen u pregovore iza kulisa, uz podršku Kaira i Vašingtona, kako bi pokušao da postigne primirje i dogovor o oslobađanju talaca koje je Hamas kidnapovao iz Izraela i drži u Pojasu Gaze.
Izgledi za prekid neprijateljstava zavise od dogovora u fazama, počevši od prekida vatre. Najnovije rasprave bile su zasnovane na okviru koji je krajem maja postavio predsednik SAD Joe Biden, za koji je rekao da ga je predložio Izrael.
"Došlo je vreme da se zaključi prekid vatre i sporazum za oslobađanje talaca i zarobljenika", piše u tekstu, prema kojem "nema više vremena za gubljenje niti izgovora da bilo koja od strana opravdava dalje odlaganje".
SAD ne očekuju da će sporazum biti spreman za potpisivanje odmah 15. avgusta, jer ima još mnogo posla koji treba da se uradi, pri čemu se obe strane drže svojih čvrstih pozicija, rekao je visoki zvaničnik Bidenove administracije koji je tražio da ostane anoniman, preneo je Bloomberg.
Mesecima su pregovori bili u zastoju, delom zbog Hamasovog insistiranja na tome da se na samom početku ugovori trajno zaustavljanje neprijateljstava, dok je Netanyahu dugo insistirao da se izraelskim snagama nakon pauze mora dozvoliti da nastave rat dok potpuno ne uništi Hamas.
Najnoviji razvoj događaja dolazi nakon što je Yahya Sinwar određen za novog političkog lidera Hamasa. Njega izraelske vlasti optužuju da je jedan od organizatora napada koji je taj islamistički pokret pokrenuo 7. oktobra na Izrael, te taj stav izaziva bojazan da će ionako teški pregovori postati još teži. Izrael je obećao da će, kako je saopšteno, "eliminisati" Sinwara, koji se nije pojavljivao u javnosti od 7. oktobra.
Za deset meseci rata svi pokušaji posredovanja su propali, a rat koji je, prema podacima Hamasa, ostavio gotovo 40.000 mrtvih na maloj opkoljenoj palestinskoj teritoriji, pogoršao je tenzije na Bliskom istoku između Irana i oružanih grupa koje podržava s jedne strane, i Izraela s druge.
Diplomatski napori se nastavljaju u svim pravcima kako bi se izbeglo zaoštravanje u čitavom regionu, nakon što je Iran obećao odmazdu za ubistvo vođe Hamasa Ismaila Haniyeha 31. jula u Teheranu, za šta je Teheran okrivio Izrael, a dan ranije Fuad Shukr, vojni vođa libanskog Hezbolaha udruženog sa Hamasom, ubijen je u izraelskom napadu u južnom predgrađu Bejruta.