Pobeda Javiera Mileija na predsedničkim izborima u Argentini otvara novo i neizvesno poglavlje u zamršenoj istoriji južnoameričke nacije.
Iako je Milei kao novoizabrani predsednik oprezno birao reči, pokazujući umerenost i pružajući maslinovu grančicu svakome ko želi da se pridruži njegovom političkom projektu obnove Argentine, zemlja nema vremena za gubljenje. S inflacijom koja bi do kraja godine trebalo da premaši 180 odsto, smanjenjem aktivnosti i nedostatkom međunarodnih rezervi u centralnoj banci, raste rizik da će privreda izmaći kontroli.
Evo četiri ključne teme koje treba pratiti nakon pobede libertarijanskog autsajdera:
Opširnije
Zvezda argentinskih predsedničkih izbora kao lek nudi libertarijanizam
Čini se da se oni koji se izjašnjavaju kao libertarijanci pojavljuju u političkim krugovima u svakom uglu sveta.
17.08.2023
Autsajder Milei odneo pobedu u prvom krugu argentinskih izbora
Argentinski kongresmen Javier Milei ostvario je neočekivanu pobedu na ovogodišnjim izborima.
14.08.2023
Ekonomisti se smeju ideji o zajedničkoj valuti Južne Amerike
Vrhunski ekonomisti odbacili su stvaranje zajedničke valute od strane Argentine i Brazila.
24.01.2023
Privreda Argentine bi mogla biti pravi pobednik Svetskog prvenstva
Argentina je u boljem položaju od Francuske da ostvari ekonomsku korist koja obično dolazi od osvajanja Svetskog prvenstva.
18.12.2022
1. Tranzicija
Iako će novi predsednik preuzeti dužnost za manje od tri nedelje, to je cela večnost za nestabilnu politiku druge po veličini južnoameričke privrede. Nakon meseci strogog ograničavanja kapitala na ekstremne nivoe, devalvacija argentinskog pezosa skoro je izvesna, budući da paralelna stopa trguje gotovo trećinom zvanične valute. Rizik od političke praznine do Mileijeve inauguracije 10. decembra stvaran je, a špekulacije o ostavci ministra privrede Sergija Masse nakon poraza u nedelju bile su rani pokazatelj nedostataka u politici. Massa je to potvrdio apelujući da Milei razgovara s odlazećim predsednikom Albertom Fernándezom kako bi osigurao miran prelaz, čime je naizgled odustao od svojih dužnosti kao ekonomski čarobnjak.
Milei, koji nema izvršnog iskustva i služio je kao nacionalni zakonodavac samo dve godine, suočiće se s ranim ispitom u postizanju ravnoteže između što lakše tranzicije i izbegavanja odgovornosti za poslednje dane vlade. U međuvremenu bi Fernández, koji je poslednjih meseci bio odsutan dok se njegov saveznik Massa takmičio za predsednika, bio više nego srećan da u narednim mesecima preuzme bar deo posledica očekivane nestabilnosti, što je novoizabrani predsednik naizgled priznao u svom pobedničkom govoru.
"Trenutna administracija mora preuzeti odgovornost do kraja mandata", rekao je Milei.
Sastanak između obojice lidera tek treba da bude potvrđen.
2. Vladina koalicija
Najveći politički izazov za Mileija biće nedostatak podrške u parlamentu, gde njegova stranka ima samo manjinu senatora iz gornjeg doma i deo predstavnika donjeg doma.
Milei će sledeće tri nedelje morati da iskoristi da bi sastavio novi budžet za 2024. godinu i hitne mere koje bi bile dovoljno prihvatljive da ih parlament odmah usvoji ako želi da njegovo predsedništvo počne u pravom smeru.
Nedeljni rezultat bio je jači nego što se očekivalo, te je Milei postigao najveći udeo glasova od povratka demokratije u Argentinu 1983. godine, što libertarijanskom ekonomisti jasno daje do znanja da ga je narod izabrao jer je željan promene. Novoizabrani predsednik imaće koristi od svoje saradnje s bivšim predsednikom Mauriciom Macrijem, koji je brzo podržao Mileija nakon što je njegova proposlovna koalicija podbacila u prvom krugu izbora u oktobru.
Macri bi mogao biti pobednik na izborima, budući da ima kredibilitet kod nove administracije pa bi mogao da utiče na Mileija. Međutim, njegova koalicija će se sada verovatno raspasti, pri čemu će desničarske stranke podržati Mileija, a više centrističke i levičarske grupe radije ostati u opoziciji. Istovremeno, peronizam će verovatno ući u period unutrašnjih sukoba i razmene optužbi.
Mileijeva sposobnost osvajanja parlamentarnih glasova unutar umerenijih elemenata peronizma verovatno će biti ključna za upravljanje na početku njegovog mandata.
3. Ekonomski tim
Milei još nije otkrio ko će biti njegov ministar privrede, a odabir najvažnijeg ministra u kabinetu sigurno će zavisiti od toga koliko je ozbiljan u ideji odbacivanja pezosa i dolarizacije privrede. Jasno je da će, za razliku od vlade na odlasku, nastojati da imenuje nekoga ko će odmah krenuti s drastičnim rešenjima.
"Nema mesta za postupne mere", rekao je novoizabrani predsednik u nedelju.
Savetnik blizak Mileiju rekao je da kampanja razmatra tri ekonomska stručnjaka koji su služili u vladi Macrija: Federica Sturzeneggera, Demiana Reidela i Luisa Caputa. Druga imena koja su se spominjala uključuju Guillerma Nielsena, bivšeg ministra finansija. Ipak, sprovođenje pune dolarizacije pri kojoj se pezos odmah odbacuje bila bi prepreka za neke kandidate jer bi to značilo odustajanje od monetarne politike, prema savetniku koji je tražio da ostane anoniman dok komentariše privatne razgovore.
4. Šok-terapija
Milei je tokom kampanje više puta rekao da će, ako bude izabran, zaustaviti inflaciju koju je povezao s "političkom prevarom" u poruci koja je odjeknula među Argentincima, posebno mladim biračima, umornim od godina rastućih cena.
Novoizabrani predsednik trebalo bi da oblikuje plan stabilizacije koji će zadovoljiti ta očekivanja, što je bivša vlada odbila da učini zbog straha od političkih posledica šok-terapije. Ko god može da ukroti jednu od najviših stopa inflacije na svetu, verovatno će doživeti ogroman rast popularnosti, stvoriti dobru volju u parlamentu i biti u najboljoj poziciji za upravljanje Argentinom tokom dva mandata.
Međutim, pokušaj postizanja tog cilja verovatno će kratkoročno izazvati nestabilnost i društvene napetosti, s njegovim predlozima za značajna smanjenja državne potrošnje koja će usporiti rast, dok dovodi u pitanje njegovu sposobnost upravljanja u takvim okolnostima. Levičarske stranke u Argentini nisu gubile vreme, upozoravajući Mileija da će se suočiti s oštrim protivljenjem na ulicama.
"Bilo koji program stabilizacije koji uspešno smanji inflaciju mora se baviti konsolidovanim deficitom javnog sektora u celini", napisali su u nedelju analitičari JPMorgan Chase & Co. Diego Pereira, Lucila Barbeito i Gorka Lalaguna u istraživačkoj belešci, izražavajući očekivanje da će se argentinska privreda zbog očekivanog prilagođavanja iduće godine smanjiti za tri odsto. "Mileijev predlog politike naizgled je dobro usklađen sa šok-terapijom, kako fiskalnom tako i monetarnom."