Turska je pristala da prestane da blokira kandidaturu Švedske za NATO i radiće na obezbeđivanju pristupanja nordijske zemlje u bliskoj budućnosti, podstičući napore odbrambenog saveza da postavi jedinstven front kao odgovor na rusku invaziju na Ukrajinu.
Turska će tražiti od svog parlamenta da pogura članstvo Švedske u Severnoatlantskom savezu da bi država pristupila "što je pre moguće", rekao je šef Alijanse Jens Stoltenberg novinarima u ponedeljak posle meseci napornih pregovora o zahtevima Turske. Bloomberg News je ranije u ponedeljak izvestio o promeni stvara Turske.
Sukob dolazi u ključnom trenutku za NATO, koji će održati dvodnevni samit koji počinje u utorak. Okupljeni lideri - uključujući američkog predsednika Joea Bidena, i dalje najmoćniju ličnost alijanse - željni su da iskoriste ovonedeljni sastanak da iskažu da je sukob u Ukrajini samo ojačao NATO.
Opširnije
Zelenski u diplomatskoj turneji dok Ukrajina traži put u NATO
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski krenuo je u diplomatsku posetu prestonicama članica NATO-a.
07.07.2023
Erdogan povezao ulazak Švedske u NATO sa učlanjenjem Turske u EU
Erdogan je povezao članstvo Švedske u NATO-u sa naporima Ankare da pristupi EU.
10.07.2023
"Završetak pristupanja Švedske NATO-u je istorijski korak koji doprinosi bezbednosti svih NATO saveznika u ovom kritičnom trenutku", rekao je Stoltenberg novinarima u Vilnjusu. "Neću vam dati tačan datum. Ali ovo je jasna obaveza."
Napreda je usledio nakon što je Turska dobila uverenje o ključnim zahtevima, uključujući odnos Stokholma prema pristalicama kurdskih separatista koji deluju na teritoriji te države, rekao je turski zvaničnik.
Zemlje su se složile da nastave rad na sporazumu dogovorenom prošle godine u Madridu, uključujući i novi bilateralni bezbednosni sastanak koji će se održavati svake godine na ministarskom nivou. Švedska će na prvom sastanku u okviru tog sporazuma predstaviti njen rad na borbi protiv terorizma, navodi se u saopštenju.
Turski zvaničnik je rekao da je takođe postignut napredak u ispunjavanju njihovih zahteva za ukidanje sankcija u vezi sa odbranom i da su se zvaničnici EU složili da ubrzaju svoje pregovore o članstvu, uključujući pridruživanje carinskoj uniji i omogućavanje putovanja bez viza.
Stoltenberg je takođe rekao da očekuje da će Mađarska, jedina druga članica NATO koja je još odobrila kandidaturu Švedske, slediti taj primer jer su "rekli da ne žele da budu poslednja koja nije ratifikovala".
(Ažurirano informacijama kroz ceo tekst nakon izjave Stoltenberga.)