Oprezni pristup kancelara Olafa Scholza prilikom slanja borbenih tenkova "leopard 2", odnosno dopuštenje drugim zemljama da izvoze vlastite zalihe vojnih vozila nemačke proizvodnje u Ukrajinu zbunjuje saveznike i stvara podele u njegovoj vladi.
Tri baltičke države su tokom vikenda Nemačku kao vodeću evropsku silu pozvale na brzu promenu kursa. Mihajlo Podoljak, savetnik ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, bio je otvoreniji i izjavio da neodlučnost ubija sve više ljudi u Ukrajini.
Saveznici su izrazili zabrinutost da bi Scholzovo sporo donošenje odluka moglo produžiti sukob i potkopati njegovo obećanje da će nastaviti s asertivnijom nemačkom obrambenom politikom koju je sam opisao kao Zeitenwende ili istorijsku prekretnicu. Ipak, tokom prošle nedelje činilo se da su dva nemačka ministra protivurečila javnom stavu vlade o tom pitanju.
Opširnije
Nemačka i Francuska se zalažu za veliku potrošnju u trci sa SAD
Nemačka i Francuska upozorile su da će evropske kompanije morati dosta da povećaju investicije.
23.01.2023
Nemačka – kraj dominacije i početak adaptacije
Početkom decembra Nemačku je potresla vest o hapšenju zavereničke grupe koja je imala plan da preuzme vlast i uništi nemačku demokratiju.
11.12.2022
Izveštaj iz Ukrajine: Pritisak na Nemačku da odobri slanje tenkova
Evropska unija razmatra i deseti paket sankcija za Rusiju.
23.01.2023
Rat u Ukrajini zaoštrava veze između Putina i starog srpskog saveznika
Srbija pokušava da napravi distancu između Beograda i Moskve.
18.01.2023
Nemačka ministarka odbrane podnela ostavku, još jedan udar Scholzu
Nemačka Vlada treba da odluči o ključnom naoružavanju Ukrajine
16.01.2023
"U ovom trenutku nema dobrih argumenata koji govore u prilog zašto se ne bi mogli osigurati sistemi protivvazdušne obrane i obrambeni tenkovi. Argument eskalacije ne funkcioniše jer Rusija nastavlja da eskalira", rekao je letonski ministar spoljnih poslova Edgars Rinkēvičs novinarima uoči sastanka ministara spoljnih poslova EU, 23. januara u Briselu.
Budući da ukrajinski i NATO zvaničnici ovog proleća očekuju moguće intenziviranje borbi, Kijev je Nemačku i saveznike molio za moderne borbene tenkove koji bi ukrajinskim snagama mogli da pomognu u obrani svoje zemlje i vraćanju izgubljene teritorije probijanjem ruskih linija borbe.
Nemački zakon zahteva odobrenje za ponovni izvoz vojne opreme, što znači da se stotine tenkova "leopard 2" u Evropi mogu poslati u Ukrajinu samo uz dopuštenje Berlina.
Jedan od razloga Scholzovog opreznog pristupa slanju novih kategorija teškog naoružanja u Ukrajinu je njegovo insistiranje da će Nemačka izbegavati bilo kakve jednostrane odluke i uvek delovati u jedinstvu sa svojim saveznicima, pri čemu je ključna podrška SAD.
"Nikada ne idemo sami", rekao je Scholz u prošlonedeljnom intervjuu sa glavnim urednikom Bloomberg Newsa Johnom Micklethwaitom. Scholz je obećao da će nastaviti da isporučuje više teškog naoružanja Ukrajini, ali je takođe naglasio da Nemačka i njeni saveznici moraju izbeći otvoreni sukob s Rusijom koji bi mogao dovesti do nuklearnog rata.
"Moramo učiniti sve da izbegnemo direktan vojni sukob između NATO-a i teško naoružane supersile kao što je Rusija, nuklearne sile", rekao je Scholz za časopis "Der Spiegel" u prošlogodišnjem intervjuu. "Učiniću sve da izbegnem eskalaciju koja bi mogla dovesti do Trećeg svetskog rata – ne sme doći do nuklearnog rata."
Donedavno su nemački zvaničnici u privatnim razgovorima uvek jasno govorili da će Nemačka poslati ili dopustiti drugima isporuku "leoparda 2" u Ukrajinu samo ako SAD osigura svoj glavni borbeni tenk "M1 Abrams". Ipak, Berlin je u međuvremenu promenio kurs i sada kaže da nema veze između slanja "leoparda 2" i američkog ekvivalenta.
Koalicioni rascep
Tokom vikenda, razdor unutar Scholzove koalicije počele su postajati sve očitije. Ministarka spoljnih poslova Annalena Baerbock je francuskom televizijskom kanalu rekla da Nemačka neće stajati na putu ako Poljska odluči da pošalje tenkove "leopard 2" u Ukrajinu, što je u suprotnosti sa službenim stavom vlade.
U Berlinu su Baerbockine reči izazvale pometnju. Portparol nemačke vlade Steffen Hebestreit jasno je dao do znanja da Poljska dosad nije podnela službeni zahtev i dodao je da bi svaki takav zahtev podrazumevao postupak u Veću za nacionalnu bezbednost, a ne u kabinetu. Vlada od nemačkih partnera očekuje poštovanje međunarodnog prava, rekao je Hebestreit.
Baerbock je članica stranke Zelenih, koja ima stav za pomoć i isporuku oružja Ukrajini. Ipak, i unutar Scholzove vlastite Socijaldemokratske stranke (SPD) postoji sve veći broj kritičara koji bi svog kancelara želeli da vide kako zauzima jasan stav o tenkovima "leopard 2". Pistorius je proteklog vikenda prvi put priznao kako će Ukrajini trebati borbeni tenkovi kako bi vratila okupiranu teritoriju od Rusije. "Potpuno je jasno da će biti potrebni tenkovi i ofanzivni pokreti za povratak regije Donbas i Luhansk", rekao je javnoj televiziji ARD.
Međutim, Pistorius je takođe jasno dao do znanja da "njegova nije zadnja", već je to kancelarova odluka o slanju tenkova u Ukrajinu. "Odluka će zavisiti od mnogih faktora i na kraju će biti doneta u kancelariji", rekao je političar SPD-a.
Scholzov portparol je s druge strane branio njegovu neodlučnost i istakao da bi ishitrena odluka mogla imati nepredvidive rezultate. "Treba dobro razmisliti pre nego što se preduzme korak zbog koga se kasnije gorko kaje", zaključio je Hebestreit.