Prestavnici Srba sa severa Kosova i Metohije napustili su sve političke institucije u autonomnoj pokrajini, uključujući skupštinu, vladu, organe lokalne samouprave, pravosuđe i policiju, rekao je na pres-konferenciji predsednik Srpske liste Goran Rakić.
Odluka će ostati na snazi sve dok predstavnici prištinskih vlasti ne povuku odluku o preregistraciji saobraćajnih tablica i formiraju Zajednicu srpskih opština, kako je dogovoreno Briselskim sporazumom, dodao je Rakić u subotu.
"Tražimo od Prištine da poštuje sve sporazume iz dijaloga koje je garantovala i sama Evropska unija", rekao je Rakić.
Poruke iz SAD, Rusije i Kine
Nakon sinoćnjeg sastanka sa specijalnim izaslanikom Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Miroslavom Lajcakom, predsednik Srbije Aleksandar Vučić se danas sastao sa ambasadorima Rusije i Kine, Alexanderom Botsan Harchenkom i Chen Bo, ali je i razgovarao telefonom sa ambasadorom Sjedinjenih Američkih Država Christopherom Hillom.
"Veoma cenimo napore Srbije i Vas lično ka traženju mirnog rešenja u dijalogu i pregovorima. Podržavamo legitimne zahteve srpske strane, koji se tiču bezbednosti njenih građana na Kosovu i Metohiji, kao i napore da se dogovor uspostavi u okviru Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija. Protivimo se jednostranim akcijama koje doprinose eskalaciji i narušavanju stabilnosti", poručila je predstavnica kineske diplomatije u Srbiji.
Kao i na ostalim sastancima, Vučić je u rzgovoru sa ruskim diplomatom "istakao da Srbija nastavlja da vodi odgovornu politiku mira i stabilnosti i ostaje posvećena poštovanju međunarodnog prava i punoj primeni do sada postignutih sporazuma".
Kako se navodi u saopštenju predstavništva, ambasador je rekao da će "preneti sve informacije koje su mu danas predočene zvaničnoj Moskvi".
Relativno hladan odgovor Srbija je dobila i iz SAD, barem sudeći po onome šta je navedeno u saopštenju predsedništva. "Ambasador Hil je zahtevao od predsednika Vučića da se Srbija ponaša odgovorno, ozbiljno i da ni na koji način ne učestvuje u ugrožavanju regionalnog mira i stabilnosti", navodi se.
Poslednji u nizu najavljenih sastanaka za danas, predsednik će održati sa predstavnicima Srpske pravoslavne crkve, a sastanku zatvorenom za javnost će prisustvovati i srpski član predsedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik.
Prištinske vlasti povezuju situaciju sa 2014.
Predstavnici prištinskih vlasti su kritikovali odluku Srpske liste da napuste institucije, povlačeći paralelu sa situacijom u Ukrajini od pre osam godina.
Šef kabineta predsednice Kosova Bljerim Velja, na Twitteru je napisao da odluka predstavnika Srpske liste da napuste kosovske institucije liči na čin podstrekavanja Rusije u Donbasu 2014. godine, i optužio Beograd da koristi ovu političku opciju kao "sredstvo za destabilizaciju Kosova".