Srpska kinematografija je u kontinuiranom razvoju, o čemu svedoče podaci o skoku izvoza audiovizuelnih i srodnih usluga, koji je porastao je sa 60 miliona evra u 2017. na 114 miliona evra u 2021.
S druge strane, uvoz tih usluga, u istom periodu, porastao je sa 34,6 na 111 miliona evra. To je rečeno na panelu "Mehur ili bum? Studija slučaja razvoja kapaciteta i infrastrukture produkcije Srbije", koji je u organizaciji Privredne komore Srbije (PKS) održan na filmskom festivalu u Sarajevu.
Cilj organizovanja ovog panela bio je predstavljanje i promocija srpske kinematografije i unapređenja regionalne saradnje.
Gordan Matić, direktor Filmskog centra Srbije smatra da odgovor na pitanje da li je bum ili babl, nije ni jedno ni drugo, nego je u pitanju proces koji traje.
"Nadamo se da je audiovizuelni sektor i kinematografija prepoznat od strane države i da će ostati tako, jer je u pitanju ekonomski bitan deo naše privrede", rekao je Matić, a saopšteno iz Komore.
"Ono što je sada neophodno jeste dobar balans između onoga što su servisi za strane produkcije i našeg autorskog filma i serije, kako se ne bi ugrozila umetnička produkcija. Talente i one druge ispred i iza kamere treba držati i na jednom iIi na drugom mestu kako ne bi izgubili vidljivost na festivalima a uspešno pružili usluge svima koji dolaze kod nas da snimaju", poručio je Matić.
Sekretarka Udruženja za kreativnu industriju PKS Vida Samardžić rekla je da su podsticaji koje je odborila Vlada direktna posledica rasta filmske i TV produkcije u zemlji, kako domaće tako i uslužne.
Istakla je značaj regionalne saradnje, unapređenja turističke i saobraćajne infrastrukture, kao i legislative koja će omogućiti razmenu talenata i ljudi koji bi radili na zajedničkim projektima.
"Trenutno imamo više od 3.500 preduzeća koja indirektno i direktno zapošljavaju i upošljavaju oko 10.000 ljudi. Investicije se najviše plasiraju u opremu i izgradnju studija i setova", navela je ona.
Producent Igor Turčinović istakao je da je, kada je reč o oceni ekspanzije srpske kinematografije, pre u pitanju "big-beng" razvoj, jer je iznad svih očekivanja.
Prema njegovim rečima, nastup na sarajevskom festivalu i panel prošli su veoma zapaženo, o čemu svedoči izuzetno interesovanje i odziv učesnika.
Među renomiranim učesnicima panela koji su kroz svoju prizmu i iskustvo predstavili razvojne kapacitete Srbije i aktuelnu situaciju u ovoj oblasti stvaralaštva, bili su i Alek Conić - direktor, producent i osnivač Clockwork Film Production, Boban Jevtić - šef strategije i razvoja sadržaja Firefly productions i Sandra Đuričković - nadzornik proizvodnje Work in Progress. Moderator skupa bio je Aleks Traila, konsultant za evropsku audiovizuelnu politiku pri Savetu Evrope – Eurimages.