Tržište nekretnina postalo je večita tema u Srbiji. Investitori mu se već godinama lako okreću u nedostatku atraktivnijih opcija za ulaganje, dok cene kvadrata postaju sve nepristupačnije prosečnom kupcu. Posledično, pojačava se tražnja za manjim stanovima i garsonijerama, ali njih, prema rečima ljudi iz tog sektora, nema dovoljno.
Dok su mini ili mikro stanovi odavno poznat koncept u svetskim metropolama, situacija u Beogradu ukazuje na to da građevinski investitori u njima još ne vide značajan potencijal za zaradu, ali i ovo bi se kroz koju godinu moglo promeniti - prve naznake nove tendencije već su tu.
Bloomberg Adria istražila je to polje, a u nastavku vam donosimo i priče o kapitalnim projektima u zemlji koji su u planu za sledeću godinu, savete za put u najmnogoljudniju zemlju sveta, kao i analizu jednog tržišta o kom se malo priča, ali koje beleži višemilionski promet u Srbiji.
Dodatno, pozivamo vas da pročitate kako je Donald Trump lansirao bitcoin na novi rekord, zašto bi veštačka inteligencija mogla iz korena da promeni srpski sektor transporta i logistike i šta se krije iza Zarinog munjevitog uspeha. Za one koji ne vole letenje avionom spremili smo listu mesta s najjačim turbulencijama, koja bi možda želeli da izbegnu.
Mikrostanovi u trendu: u Beogradu se prodaje stan od 10 kvadrata
Poznavaoci domaćeg tržišta nekretnina napominju da je od 2000. godine, ulaskom velikih privatnih investitora u ovaj sektor, počela gradnja mahom velikih stanova. Tako su stambene jedinice u proseku imale oko 80 i 100 kvadrata, a gotovo niko nije ni gradio stanove manje od 50 kvadratnih metara.
"Od kada postoji tržište, uvek se kuburilo sa malim stanovima. Zgrade sa manjim stambenim jedinicama pravili su pametni investitori pedesetih, sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka. Međutim, kada je počela masovnija gradnja, malo ko je podizao objekte sa stambenim jedinicama manjim od 70 kvadrata, a kamoli garsonijere od 20, 40 ili 50 kvadratnih metara", rekla je Kaća Lazarević, vlasnica istoimene agencije za promet nekretnina.
Pretraživanjem javno dostupnih ponuda, može se, između ostalog, doći i do oglasa za stan od svega 10 kvadrata, koji se prodaje u Zemunu. Po kojoj ceni? Pročitajte na LINKU.
Kapitalni projekti Srbije za 2025: koliko će koštati i šta je prioritet
Poreski obveznici prvi put u Srbiji mogu da prate realizaciju kapitalnih projekata, na koliku vrednost su procenjeni, koliko novca je do sada potrošeno i kako će se pare raspoređivati u naredne tri godine, iz čega se jasno vidi šta će biti prioritet. Vlada Srbije dala je prvi put detaljan pregled investicionih projekata u republičkom budžetu i na taj način je ispunila zahtev Međunarodnog monetarnog fonda iz stendbaj aranžmana koji se završava ove godine.
Prema spisku, objavljenom u revidiranoj fiskalnoj strategiji za 2025. godinu sa projekcijama do 2027, budžetirano je 313,6 milijardi dinara za ukupno 56 projekata u narednoj godini. Najviše novca namenjeno je za EXPO - tačno 46 milijardi dinara u 2025. godini.
Tržište vredno 300 milijardi evra: kako da Srbiji procvetaju ruže?
Srbija je, uz jug Francuske, najbolje podneblje u Evropi za gajenje ruža: imaju skoro identičnu mikroklimu, broj sunčanih dana i kvalitet zemljišta, ocenili su evropski stručnjaci. S obzirom na to da potrošnja cveća u svetu raste po godišnjoj stopi od 20 odsto, srpska privreda bi od uzgoja cveća, a pogotovo ruža, mogla da ima koristi.
Tržište cveća ima promet koji iznosi više od 300 milijardi evra na svetskom nivou, i oko 37 miliona evra u Srbiji, a više o ovoj temi pročitajte u posebnom tekstu.
Kako se snaći u sedmom najvećem gradu na svetu
Novinar Bloomberg Adrije Mihael Šmirmaul donosi reportažu iz Mumbaja, centra finansija i zabave u Indiji.
"Mumbaj je jedan od najgušće naseljenih gradova na svetu, što snažno utiče na način života, rad i preživljavanje njegovih stanovnika. Neverovatno bogati i krajnje siromašni žive u neposrednoj blizini; luksuzni stanovi i neboderi uzdižu se iznad jednosobnih rupa i slamova. Ove izražene nejednakosti u jednom od najgušćih metropola na svetu povezane su s nedostatkom otvorenih površina, što znači da ulice, obilaznice, trotoari i uličice ispunjavaju mnoge funkcije i predstavljaju srž urbanog života", samo su deo njegovih utisaka koje je stekao u dalekoj azijskoj zemlji.
Sledi...
Republički zavod za statistiku u utorak će objaviti novi set izveštaja, od kojih će najviše pažnje privući onaj o kretanjima inflacije u zemlji. Podsetimo, inflacija u Srbiji u septembru je usporila na 4,2 odsto međugodišnje. "Njeno kretanje u skladu je s putanjom koju je projektovala Narodna banka Srbije", saopštili su iz centralne banke prošle nedelje, nakon što su odlučili da ponovo zadrže referentnu kamatnu stopu na dosadašnjih 5,75 odsto.
O inflaciji će izvestiti i Nemačka, Indija, Mađarska, Rumunija... Rusija će objaviti nove podatke o trgovini, a Japan o novčanim zalihama. Više predstavnika američkih Federalnih rezervi obratiće se na odvojenim događajima.
Međunarodna klimatska konferencija COP29, koja je u ponedeljak počela u Bakuu, trajaće do 22. novembra. Istog dana počeo je i Web Summit u Lisabonu, a zaključni dan ovog samita o digitalnoj ekonomiji i novim tehnologijama biće 14. novembar.
Na Bloomberg Adriji danas čitajte o uticaju krize u Nemačkoj na Srbiju, preraspodeli vlasništva koje Miodrag Kostić ima u Addiko Banku, o tome šta carinske zaplene govore o stanju u regionu, kao i o migraciji studenata u Adria regionu.