Period pred nama moglo bi da obeleži takmičenje između najvećih evropskih predstavnika automobilske industrije i njihovih konkurenata iz Kine, a glavna bitka vodi se na polju cena električnih vozila (EV).
Iz perspektive Srbije najzanimljiviji je Stellantis, budući da se ovih dana očekuje početak njihove serijske proizvodnje električne "fiat grande pande" u fabrici u Kragujevcu. Prodaja je već počela u Francuskoj i Holandiji.
Takmičenje na tržištu maloprodaje u Srbiji našlo se na meti regulatora, pa Komisija za zaštitu konkurencije proverava da li su Delhaize, Univerexport, Mercator i DIS sklopili restriktivni sporazum i narušili princip konkurencije.
S druge strane, prodaja montažnih kuća u Srbiji ne ide jednako dobro kao u Evropi, pa izgleda da na Balkanu i dalje važi tvrdnja da je objekat bez betonskih stubova i konstrukcije samo kratkotrajna građevina. Potencijal za razvoj svakako postoji, a više o tome možete da saznate od analitičara Bloomberg Adrije.
A kada govorimo o potencijalima, analiza Bloomberg Adrije je pokazala da bi otpad mogao da bude veliki energetski resurs Srbije jer je otpad sam po sebi energetsko blago i može da posluži za proizvodnju struje, zagrevanje domova i pokretanje industrijskih fabrika.
Evo šta to danas treba da znate:
Počela prodaja 'fiat grande pande' u jeku previranja u Stellantisu
Automobilska kompanija Stellantis počela je da prima porudžbine za električnu "fiat grande pandu" u Francuskoj i Holandiji, zemljama u kojima postoje podsticaji za kupovinu.
"Grande panda" na tržište dolazi u trenutku kada kompanija pokušava da se izbori sa sve slabijim poslovanjem i kada se evropska automobilska industrija kolektivno suočava sa brojnim izazovima.
Pokrenut postupak: Da li su Delhaize, Mercator, Univerexport i DIS dogovarali cene?
Pred istek akcije "Najbolja cena", trgovcima je usledio hladan tuš. Komisija za zaštitu konkurencije pokrenula je postupak protiv četiri maloprodajna lanca u Srbiji zbog osnovane pretpostavke da su narušili konkurenciju zaključivanjem restriktivnog sporazuma.
Ako se dokaže da su iste cene za 35 proizvoda deo dogovora između Delhaizea, Mercatora, Univerexporta i DIS-a, u nameri da spreče konkurenciju, platiće kaznu najviše 10 odsto od ukupnog godišnjeg prihoda.
Analiza BBA: Montažne kuće sve popularnije u Evropi, ali ne i u Srbiji
Potrebe za bržom gradnjom, lakšom adaptacijom prema željama korisnika, ekonomičnost i smanjenje zavisnosti od deficitarnih kvalifikovanih građevinskih radnika faktori su na kojima je utemeljen razvoj industrije montažne gradnje.
Iako je evropski trend prelaska sa tradicionalnog načina gradnje na panelizovana rešenja spor, povećanu tražnju poslednjih godina gura sposobnost dobijanja bržih rešenja za stanovanje ili poslovanje. Kako stvari sa montažnom gradnjom izgledaju u regionu, pročitajte na linku.
Energija iz otpada u Srbiji: skriveno blago u našem smeću
Domaćinstva i privreda u Srbiji godišnje proizvedu oko 12 miliona tona smeća (sa rudarskim sektorom oko 180 miliona tona) i većina tog otpada završi na deponijama ili u prirodi. Kultura sortiranja i reciklaže je minimalna, zbog toga je teško razaznati kakve se sve kontaminirane bombe kriju u tom smeću.
Međutim, otpad sam po sebi predstavlja energetsko blago i može da posluži za proizvodnju struje, zagrevanje domova i pokretanje industrijskih fabrika. Više od 500 postrojenja u Evropi trenutno na ovaj način snabdeva energijom domaćinstva i privredu. Više o potencijalima otpada čitajte na linku.
Sledi…
Francuska i Španija će danas objaviti podatke o inflaciji u septembru, a Nemačka će objaviti izveštaj o ekonomskom raspoloženju u zemlji. Premijer Miloš Vučević sastaće se sa delegacijom Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
U Islamabadu počinje dvodnevni samit Šangajske organizacije za saradnju.
Na portalu Bloomberg Adrije danas čitajte o tome dokle može da potraje rast indeksa S&P 500, kao i o novim trgovinskim lancima u Srbiji. Saznajte kako frilenserima može pomoći platforma jednog startapa i koliko automobilske kompanije zarađuju po vozilu.