Najtraženiji poslovi među mladima u Srbiji su iz oblasti ekonomije, administracija i IT-ja, međutim, primetno je smanjenje broja studenata koji upisuju informacione tehnologije, u odnosu na prethodnih nekoliko godina.
Ove informacije je na konferenciji za novinare iznela direktorka sajta Infostud Sonja Ćetković. Ona je za Betu izjavila da je stopa nezaposlenosti među mladima 9,2 odsto i ta stopa je iznad opšte stope nezaposlenosti u našoj zemlji, što predstavlja veliki problem za državu.
"Imamo veliku neusklađenost obrazovanja i tržišta rada. Znanja koja se stiču tokom formalnog obrazovanja ne odgovaraju do kraja tržištu rada, pogotovo u ovim godinama kada se sve brzo menja", rekla je Ćetković za Betu.
Opširnije
Mladi uglavnom kupuju stanove do 45 kvadrata, i to na kredit
Podaci Republičkog geodetskog zavoda pokazuju da je u prvoj polovini 2023. godine udeo mladih do 30 godina u kupovini stanova iznosio više od 15 odsto.
10.09.2024
Mlade ne zanima da rade za drugog - sve više preduzetnika ispod 30
Mladi iz Srbije sve više se odlučuju da pokrenu svoj posao. Od početka godine registrovano 7.150 preduzetnika i 879 firmi.
12.09.2024
Mladi u Srbiji žele platu od 130.000 dinara, a rade za mnogo manje
Iako 54,1 odsto mladih smatra da je za pristojan život u Srbiji potrebna plata koja je viša od 130.000 dinara, najveći procenat njih - 27,7 odsto - zarađuje do 80.000 dinara, pokazalo je istraživanje KOMS-a.
02.09.2024
Šta govori pomama generacije alfa za skupim proizvodima iz Sephore?
Koliko su zapravo stvari izmakle kontroli i šta to znači za roditelje, influensere i proizvođače?
25.07.2024
Mladi u Srbiji srećni kod kuće, a okrenuti ka inostranstvu
Istražili smo nekoliko najvažnijih ekonomskih faktora koji bi mogli da utiču na odluku mladih da napuste zemlju.
17.05.2024
Prema njenim rečima, kompanije zahtevaju nova znanja i veštine, a obrazovni sektor ne može toliko brzo da se prilagodi tim promenama. Doskora su najtraženiji poslovi bili i iz oblasti IT-ja, međutim, kako navodi Cvetković, sve je manje studenata koji se odlučuju da studiraju to, zbog trenutnog stanja na tržištu. IT sektor je i dalje najplaćeniji, ali je u Srbiji trenutno "u velikoj krizi".
Direktorka Infostuda navodi i da mladi jesu zainteresovani da rade, ali da način na koji su oni zainteresovani "ne odgovara do kraja onome kako su kompanije navikle da zapošljavaju".
Navela je da mlade više zanima fleksibilniji oblik rada, fleksibilnije radno vreme i uslovi, dodajući da su se kompanije u Srbiji u određenoj meri prilagodile tome.
"Ne postoji dovoljna ponuda praksi i programa koji mogu da pomognu mladima na početku karijere. Velike kompanije organizuju takve programe, ali je to nedovoljan broj kako bi mladi ušli na tržište", rekla je Ćetković za Betu.
Poslovi koji se nude mladima razlikuju se u zavisnosti od uzrasta kandidata koji je zainteresovan za rad. Na sajtu Startuj Infostud, koji je namenjen upravo mladima do 30 godina, poslovi se nude srednjoškolcima, studentima i onima koji nemaju iskustva ili ga imaju veoma malo i tek počinju svoju karijeru u struci.
Srednjoškolcima se obično nude sezonski i honorarni poslovi, poput prodavca, magacionera, konobara, telefonskog operatera, šankera i pomoćnog radnika u kuhinji.
Studenti mogu da pronađu poslove kao praktikanti u oblastima poput marketinga, logistike, mašinstva i IT-ja, ali i kao recepcioneri, administrativni radnici ili radnici u proizvodnji. Za one koji su na početku karijere oglasi su za asistentske i početničke pozicije u struci, poput administrativnih radnika, medicinskih sestara, advokatskih pripravnika ili junior programera.
Zarade variraju u zavisnosti od posla. Prosečna satnica za nižekvalifikovane pozicije iznosi oko 400 dinara, dok su prosečne dnevnice blizu 3.000 dinara. Kada je reč o oglasima sa istaknutom platom, prosečna zabeležena plata na sajtu Startuj Infostud iznosila je 75.000 dinara.