Vlasnik Megatrend Univerziteta Mića Jovanović, nakon što je Ministarstvo prosvete donelo odluku da oduzme dozvolu za rad tom univerzitetu, kaže za Bloomberg Adriju da je već jutros (6. septembar 2024) podneo žalbu resornom ministarstvu i studentima poručio da se ne brinu.
"Mi postojimo 36 godina i na našim fakultetima iškolovalo se više od 35.000 studenata. Tačno je da smo kasnili sa podnošenjem zahteva za reakreditaciju, ali to nije našom greškom, i mi smo čekali rešenje od Nacionalnog akreditacionog tela za naš Pravni fakultet", kaže Jovanović za Bloomberg Adriju i napominje da ukoliko žalba ne bude usvojena, pravdu će potražiti na Ustavnom sudu.
Ove godine, kaže on, nisu upisivali novu generaciju studenata ni na jednom od fakulteta koji posluju u okviru Univerziteta, a sadašnjim studentima poručuje da se ne brinu i da će svima omogućiti završetak studija, kako osnovnih, tako i magistarskih i doktorskih.
Opširnije
Državni ili privatni fakultet – kako odlučiti?
Oko 45.000 srednjoškolaca svake godine upisuje studije i trenutno razmišljaju o tome koje je zanimanje budućnosti i šta upisati.
24.04.2024
Studiranje u Evropi - koliko košta za studente u Srbiji?
Svake godine nekoliko hiljada studenata iz Srbije odluči da obrazovanje nastavi u Evropi, jer je često ili jeftinije ili isto kao u Srbiji, a negde je i besplatno.
29.04.2024
Koliko privatni fakulteti zarađuju na diplomama u Srbiji?
Od prodaje usluga, 12 privatnih univerziteta tokom 2022. godine inkasiralo 2.717.691.000 dinara.
17.04.2024
Diplomiralo manje studenata, ali više programera i zdravstvenih radnika
U toku prethodne godine u Srbiji je diplomiralo manje studenata nego prošle godine.
11.07.2023
Odbijena akreditacija za Pravni fakultet
Međutim, rešenje o akreditaciji Pravog fakulteta, koji posluje u okviru Megatrend univerzitea, a koje je Jovanović čekao, i zbog kojeg je, kako kaže, kasnio sa podnošenjem zahteva za reakreditaciju svog univerziteta, Nacionalno akreditaciono telo poslalo je još u martu 2022. godine.
U njemu se navodi da ta visokoškolska ustanova ne ispunjava obaveze u pogledu kvaliteta u vezi sa standardima, i to u pogledu kvaliteta nastavnog kadra.
"Ustanova nije obezbedila kompetentan kadar za veliki broj nastavnih predmeta, od kojih većina predstavlja one bez kojih se jedan Pravni fakultet ne može zamisliti, odnosno one koje su predmeti na pravosudnom ispitu“, navodi se u završnom izveštaju dostupnom na sajtu Nacionalnog akreditacionog tela.
Zamerke su upućene i na kvalitet udžbenika, literature, bibliotečki fond i informatičke resurse, kao i na kvalitet naučnoistraživačkog, umetničkog i stručnog rada.
Kasnili s podnošenjem zahteva, a sad nisu dostupni
Podsećamo, Univerzitetu Megatrend, u okviru kojeg posluje 12 visokoškolskih ustanova i na kojima studira više od 3.000 studenta, oduzeta je dozvola rad.
Rešenje o oduzimanju dozvole za rad donelo je Ministarstvo prosvete na osnovu dopisa Nacionalnog tela za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju da se odbacuje zahtev Univerziteta Megatrend za novu redovnu akreditaciju.
Razlog za oduzimanje dozvole je, kako se navodi u saopštenju na sajtu Ministarstva prosvete, neblagovremeno podnošenje zahteva za novu akreditaciju.
"Propisano je da visokoškolska ustanova podnosi zahtev za novu akreditaciju najkasnije godinu dana pre isteka roka iz člana 23. stav 7 ovog zakona, a ukoliko visokoškolska ustanova ne podnese zahtev za novu akreditaciju u roku, važenje akreditacije prestaje narednog dana po isteku roka iz člana 23. stav 7 ovog zakona", navodi se u saopštenju Ministarstva.
Studenti koji su započeli studije na Megatrend univerzitetu imaju pravo na završetak studija, a troškove studiranja snosiće Megatrend univerzitet, predviđeno je zakonom.
Na sajtu Univerziteta Megatrend još uvek ne postoji nikakvo zvanično obaveštenje za studente o načinu daljeg rada. Tokom dana pozvali smo nekoliko puta i broj telefona koji je predviđen za kontakt sa Univerzitetom, međutim, umesto bilo kakve informacije, uključivao se govorni automat, koji nas je obaveštavao da mobilni pretplatnik nije dostupan.
Najprofitabilniji univerzitet 2022. godine
Podsećamo, kako je Bloomberg Adria ranije pisala, u konkurenciji od 12 privatnih univerziteta, u okviru kojih posluje 46 fakulteta, 15 visokih škola i devet visokih strukovnih škola, 2022. godinu Megatrend je završio kao najprofitabilniji.
Ovaj univerzitet, koji poslednjih godina prolazi kroz vlasničku i strukturnu transformaciju, u 2022. godini ostvario je profit od 314 miliona dinara. Međutim, za prošlu godinu nema dostavljenih finansijskih izveštaja.